Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Červenka o setrvání ve Švýcarsku: NHL už ve hře nebyla, rozhodla rodina

10 2017
V minulé sezoně opanoval českou extraligu jako už dlouho žádný hráč. V bodování těžko hledal konkurenci a nakonec byl vyhlášen nejlepším hokejistou soutěže. Letos však útočník Roman Červenka trochu unikl z povědomí českých fanoušků do Švýcarska, kde hrál za Fribourg.

Z individuálního hlediska má za sebou vydařený ročník. Z týmového to ale za moc nestálo. Fribourg nesplnil předsezonní cíle, nepostoupil do play-off a musel v závěru sezony dokonce bojovat o udržení v nejvyšší soutěži. To se mu nakonec podařilo a třetí nejproduktivnější hráč týmu Červenka navíc prodloužil s klubem smlouvu o další rok.

Od začátku jste věděl, že chcete zůstat?
Řešil jsem to nějakou chvíli. Měl jsem nějaké nabídky. Ozvali se z Omsku. To jsem chvíli zvažoval, nakonec ale rozhodlo, že se nám ve Švýcarsku líbí. Jsme tam spokojení. V týmu mám nějakou pozici. Mohu hodně věcí ovlivnit.

Co vás konkrétně přimělo zůstat ve Švýcarsku?
Jsem v dennodenním kontaktu s klubovým manažerem. Mám zprávy o tom, jak by tým měl příští rok vypadat. Věřím, že za rok můžeme hrát úplně na druhé straně tabulky. Je to motivace i pro mě. Hrát ještě o stupeň líp, abych tým dokázal dotáhnout do play-off. Nikdy se hráči nechce odcházet po špatné sezoně. Fribourg nikdy neudělal titul. Rád bych o něj bojoval.

Byla možnost, že byste se vrátil domů?
Jen malé oťukávání, ale nic víc.

Po sezoně v Chomutově se spekulovalo i o vašem druhém odchodu do NHL. Byla tahle možnost teď ještě aktuální?
Ne, s nikým jsme nejednali.

Fotogalerie

Co je pro vás v současnosti při výběru angažmá rozhodující: aby rodina byla v prostředí spokojená, nebo co nejlepší finanční zajištění?
Rodina je na prvním místě. Na druhou stranu rodinná atmosféra se hrozně odvíjí od toho, jak se mi daří v práci. Bohužel jsme neměli výsledky, jaké bychom si představovali. To hraje velkou roli. Ten tým není špatný, nepřicházely však body od všech hráčů, a to nás brzdilo. Na začátku každé sezony mám vždycky ty nejvyšší ambice. Chci vyhrát titul, s ničím jiným do toho nemůžu jít. Ať už jsem byl kdekoliv, tak jsme vždycky bojovali v play-off. To je hlavní cíl. Tady se to nepovedlo, o to větší motivaci máme v další sezoně.

Život ve Švýcarsku se asi s Ruskem nedá srovnávat...
To opravdu nejde. V hodně ohledech je to jiné. Ale třeba v Omsku jsem byl spokojený. Nemohl jsem si na nic stěžovat. Líbilo se mi tam. I proto jsem to zvažoval. Tady je ale všechno blízko, cestování je daleko méně. Zvykl jsem si tam rychle. V tomhle to bylo hodně jednoduché. Je super, jak je tam všechno hrozně blízko. V podstatě podobné jako doma. Za hodinu je člověk kdekoli a navíc je tam tolik míst k vidění. To je obrovský rozdíl proti Rusku.

Proč sezona nakonec skončila až bojem o udržení?
Od začátku jsme měli velkou ztrátu, kterou jsme nedokázali dohnat. Vždycky jsme udělali dva kroky dopředu a jeden zpátky. Když vypadalo, že bychom mohli udělat play-off, tak se zas přestalo dařit a vypadli jsme z toho. Aspoň jsme ukončili sezonu vítězným zápasem.

Hned jste věděl, že se chcete zapojit do přípravy před mistrovstvím světa?
Počítal jsem s tím. Pokud bude zájem, tak vždycky určitě pojedu. I proto jsem chtěl, abychom se co nejrychleji zachránili a já si mohl trochu odpočinout. Začít se koncentrovat na národní tým. Cítil jsem se celou sezonu dobře. Snad si herní pohodu dokážu přenést i sem.

Jak jste vnímal prohlášení, že na olympijské hry v Pchjongčchangu nepojedou hráči z NHL? Cítíte to jako extra motivaci?
Takhle o tom nepřemýšlím. Olympiáda je pořád akce, na které by měli být ti nejlepší. Určitě bych se ale hrozně rád zúčastnil za každých okolností. Na jednu stranu je to škoda, na druhou pro nás hráče z Evropy je to extra motivace. Tým bude vypadat zase úplně jinak a každý z nás by chtěl mít doma medaili z olympijských her.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze