Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voráček kritice rozumí: Kdo v hokeji něco dokázal, má na ni právo

9 2017
Pětileté čekání na medaili mělo po letošním mistrovství světa v hokeji za následek zesílení kritických hlasů. Řada bývalých hráčů a trenérů se ihned po šampionátu různě vyjádřila ke stavu českého hokeje. Kapitán českého týmu Jakub Voráček kritikům rozumí, má však jednu poznámku.

„Vždycky je jednodušší jen něco říct, než udělat,“ dodává Voráček.

Ne, že by se útočník Philadelphie po návratu ze šampionátu vehementně zajímal o to, co se o mistrovství světa píše. Po náročné sezoně potřebuje vypnout. Vyčistit si hlavu, dát zhuntovanému tělu pár týdnů klid.

Fotogalerie

Některé názory se k němu přesto dostaly. „Během sezony se občas zajímám. Teď to ale jde mimo mě. Samozřejmě se ke mně něco donese, některým názorům rozumím, s některými nesouhlasím,“ přiznává sedmadvacetiletý útočník.

Výtky i rady bývalých hráčů a trenérů ale respektuje.

„Když má hráč či trenér za sebou úspěšnou kariéru a něco v hokeji dokázal, tak má právo říct svůj názor a vyjádřit se k situaci v českém hokeji. Jestli je jeho názor dobrý, nebo špatný, to už je na posouzení jiných,“ říká.

Kritické hlasy různých trenérů a bývalých hráčů českému hokeji často vyčítají, že v posledních letech ztratil svoji tvář. Až příliš se inspiruje ve světě a ze hry národního výběru se vytratila pověstná česká vychytralost. „Ta česká vychytralost, to je pouze fráze,“ reaguje Voráček.

„Je ale pravdou, že nám chybí lehkost. Hlavně lehkost v zakončení. Tu jsme vždycky měli. Teď se to každý snaží urvat silou, jít v plné rychlosti do branky. Pro mě je to ale hrozně těžké soudit. Já jsem v Americe každý den po dobu osmi měsíců,“ říká Voráček.

Technický útočník nastoupil už na svém pátém mistrovství v kariéře. Zažil zlaté medaile i řadu neúspěchů. Na kritiku i chválu v českém prostředí je tedy zvyklý. Podle něj tak trochu patří k české mentalitě.

„Pamatuji si v Salt Lake City, když jsme byli absolutně na vrcholu a vypadlo se ve čtvrtfinále, tak všichni měli plno řečí. Najednou, jak jsme na tom špatně. Tohle je naše mentalita, asi to tak vždycky bude,“ soudí kladenský odchovanec, jenž však v kritice vidí i určitá pozitiva.

„Nakonec i kritika je dobrá pro hokej. Aspoň je vidět, kolik lidí se o něj stále zajímá,“ zůstává Voráček pozitivní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze