Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní legendy obdivovaly novou halu

25 2003
Praha - Dvě slavné postavy sportovní historie se přišly v sobotu podívat na staveniště víceúčelové haly Sazka. Do Prahy-Libně zavítali bývalý světový šampion v krasobruslení a někdejší ministr sportu kanadské vlády Otto Jelínek a Ken Dryden, kanadská brankářská legenda.

"Líbí se mi, i když je ještě patrné, kolik práce je zapotřebí udělat, aby všechno bylo včas připraveno," upozornil Dryden, vynikající gólman Montrealu sedmdesátých let.

"Ale stavební proces v závěru probíhá velmi rychle. To jsme zažili před čtyřmi lety sami v Torontu," zavzpomínal na zrod monumentální haly Air Canada Centre, domácího stánku hokejistů Toronto Maple Leafs a basketbalistů Raptors.

Šestinásobný vítěz Stanleyova poháru a účastník slavné Série století, v níž v roce 1972 změřili poprvé nejlepší profesionálové z NHL síly s hokejisty Sovětského svazu, si pochvaloval především umístění a plánovanou kapacitu 17 000 diváků na hokejová klání.

"To je optimální," pokýval souhlasně hlavou. "Je vidět, že se tuzemští inženýři a architekti poučili z již postavených arén a zvolili vhodné řešení. Některé haly především v Severní Americe jsou až příliš velké, a to pak není dobré pro hráče ani pro diváky. Myslím, že v Praze budou fanoušci spokojeni," prorokoval.

Spolu s Drydenem a Jelínkem zavítaly do vyrůstající dominanty i jejich manželky. Všichni společně si pak prohlédli zatím strmé a strohé betonové tribuny i prostory, kde v průběhu příštích měsíců vyroste zázemí pro sportovní i kulturně-společenské akce.

Ženy se zajímaly zejména o funkční vybavení luxusních skyboxů, jejichž pronájem přijde ročně až na tři miliony korun. "Praha novou halu nutně potřebuje, teď byste se mohli ucházet

třeba o krasobruslařské mistrovství světa," navrhl Jelínek, jenž se svojí sestrou Marií získal už po emigraci do Kanady v soutěži sportovních dvojic dva světové tituly.

Ten druhý v roce 1962 právě v české metropoli. Už jako člen kanadské vlády se zasazoval o start profesionálů z NHL na olympijských hrách, čehož se v Naganu skutečně dočkal, a nyní usiluje o další průlom.

"Apeluji na Mezinárodní hokejovou federaci a NHL, aby umožnila pravidelné měření sil nejlepších zámořských týmů s mistry Ruska, České republiky, Švédska a Finska. Ti by pak na oplátku zase hráli v Americe a v Kanadě," přiblížil svoji vizi.

"Moderní hala je však podmínkou, stejně jako v případě olympijské kandidatury Prahy," upozornil Jelínek, který v současné době opět žije v Čechách a pracuje v poradenské firmě Deloitte&Touche.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze