Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správná volba, myslí si odborníci

17 2004
Praha - Za nejlepší řešení označili jmenování Vladimíra Růžičky hlavním koučem národního týmu pro Světový pohár namísto tragicky zesnulého Ivana Hlinky hokejové osobnosti. "Považuji to za nejsprávnější rozhodnutí," souhlasil s volbou bývalý předseda svazu Karel Gut. "Byl nejvhodnějším kandidátem," přitaká manažer Zbyněk Kusý.

"Měli mezi sebou ohromný vztah. Ivan s ním přece chtěl dělat a přál si ho k sobě jako asistenta. V tuto chvíli by asi nebylo vhodné a vůči Ivanově památce ani etické, abychom hledali úplně nového trenéra," myslí si Gut, který působil dlouhá léta rovněž jako kouč československé reprezentace a Hlinku přivedl v sedmdesátých letech ke dvěma titulům mistra světa.

V roce 1976 na Kanadském poháru, předchůdci nynějšího Světového poháru, postoupilo mužstvo s Gutem na střídačce a s Hlinkou v útoku až do finále. Gut se letos v květnu také osobně zasazoval o to, aby nástupcem Slavomíra Lenera u reprezentačního družstva byl právě Hlinka.

Podle bývalého reprezentačního trenéra Josefa Augusty bude mít Růžička trochu ulehčenou úlohu. "Jarda Jágr i další hráči to řekli a deklarovali jasně. Tohle bude Světový pohár pro Ivana Hlinku. Všichni budou hrát za něj," uvedl Augusta, který pracoval na střídačce národního týmu s Hlinkou i Růžičkou.

Rozhodnutí výkonného výboru hokejového svazu ale moc komentovat nechtěl. "Všechno je velice čerstvé. Jak jsem ale řekl, trenéři to na této akci budou mít celkem jednoduché," dodal Augusta.

Manažer národního týmu Zbyněk Kusý přiznal, že přemluvit Růžičku, aby převzal žezlo po Hlinkovi, nebyla jednoduchá věc. "Jeho povinnosti na Slavii jsou skutečně obsáhlé. Navíc si uvědomujeme, v jak složité situaci mužstvo přebírá. I proto jsme rádi, že máme otázku nového kouče reprezentačního celku vyřešenou," uvedl Kusý, který již o trenérské změně informoval zámořské pořadatele Světového poháru.

Pondělní večerní jednání užšího svazového vedení v Praze se táhlo, trvalo přes dvě hodiny. Nakonec se na Růžičkově jmenování museli telefonicky dohodnout šéf hokejového svazu Vratislav Kulhánek a prezident Slavie Miroslav Tvrdý.

"Stáli jsme před vážnou hrozbou, neměli jsme příliš na výběr. Další trenéři, které bychom případně mohli oslovit, jsou také pod kontrakty, někteří dokonce v zahraničí. Vláďa Růžička byl ale pro nás od začátku tím nejvhodnějším kandidátem," potvrdil Kusý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze