Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srazili ho. To pochopil, že je v reprezentaci

10 2001
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V utkání s Finskem se jeden ze severských útočníků vydal s pukem ze třetiny. Reprezentační nováček Jaroslav Balaštík se mu staví do cesty, jak to dělává v extralize. Jenže přijde pořádná rána, český hokejista se válí po ledě. "Pořádně mě zboural," vzpomíná. V tu chvíli, hned v prvním zápase za národní tým, si zlínský hokejista uvědomil rozdíl mezi ligou a reprezentací. "Doma by to udělalo pár lidí. Tady takhle hrají všichni," usmívá se. S Petrem Leškou v lize válí, v národním týmu se rozkoukávají.

"Tady je to daleko rychlejší, mnohem kvalitnější. Nedostávám se tolik do přečíslení a dávám si pozor, abych nedělal velké chyby," říká zlínský centr Leška. V lize většinou během zápasů posbírá až tři body, na Švédských hrách si během tří utkání připsal dva. Ale hraje dobře, rozhodně nezklamal. "Jsem spokojený. Nejsem tady kvůli tomu, abych sbíral body. Chci pomoci mužstvu," hlásí skromně Leška.

Na ledě se nepouští do žádných bláznivých akcí, poctivě rozděluje puky. "Při mezinárodních zápasech na nějaké hraní s pukem není čas, to si kluci hned uvědomili," pochválil oba zlínské hráče asistent reprezentačního kouče Vladimír Martinec.

"Mají navíc i potřebné sebevědomí, někdy si dovolí i více." I když jsou v extralize obávanou dvojicí, přesto od nich trenéři nečekali, že v reprezentaci uchvátí v podobném stylu.

"Nečekali jsme od nich žádné velké zázraky. Hlavní je, že se snaží a jde jim to," říká Martinec. Leška i ve Švédsku dokázal obdivuhodný přehled a rozvahu. Třeba v utkání s domácím týmem jednou podržel puk, nezazmatkoval a přesně ho naservíroval na modrou najíždějícímu obránci Sýkorovi. "To se mi líbilo. Zachoval klidnou hlavu, prokázal trpělivost," vybavuje si Martinec.

Urostlý Balaštík si od úvodní srážky z utkání s Finskem dává větší pozor, přesto se odvážně vrhá do soubojů. "Nebojí se, to je dobře," tvrdí kouč. Reprezentační zelenáč se nenechává vyprovokovat, v dosavadním průběhu turnaje nebyl ani jednou vyloučený. 

Švédské hry bere především jako velkou školu, chce se toho co nejvíce naučit. Třeba už ví, že bude muset ještě trochu zesílit. Na hru, kterou předvádí, v lize postavu má. "Ale tady je to o něčem jiném. V posilovně sice trávím dost času, na svalech však budu muset ještě pracovat," ví Balaštík.

Na ledě zůstává poslední, sbírá puky. "Jsem tady nový a skoro nejmladší. Nevadí mi to," usmívá se. Pak se sehne pro plný kbelík puků a kráčí do kabiny. "A kudy se tam vlastně jde?" zeptá se mezitím Leška.

Hokejisté totiž v sobotu trénovali v menší hale Hovet, na ledě Globenu zrovna hráli Finové s Kandou. "Pořád po gumě. Ta tě tam dovede," radí ostřílení mazáci. 
    

Hokejový reprezentant Jaroslav Balaštík je v týmu jeden z nejmladších a ještě k tomu nováček, proto sbírá puky. Tady je odnáší po sobotním tréninku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze