Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat do NHL. Sobotka pomůže St. Louis už v neděli, upsal se na tři roky

7 2017
Vskutku šalamounské řešení má tříletá sága o návratu Vladimíra Sobotky zpět do NHL. Se St. Louis, odkud v roce 2014 kvůli penězům odešel, se český hokejový útočník dohodl na rychlém splacení dluhu - dosud nenaplněnou roční smlouvu smaže jediným vystoupením, v neděli proti Coloradu. S americkým klubem navíc podepsal nový tříletý kontrakt.

Sobotkovi letos skončila tříletá smlouva v Kontinentální hokejové lize s ruským Omskem. S vedením Avangardu se poté dohodl, že dál v jeho dresu nastupovat nebude.

Už loni si totiž útočník přál vrátit se do NHL. Doug Armstrong, generální manažer St. Louis, dokonce do zámořských médií vyhlašoval, že s ním počítá a že Sobotka skutečně zamíří do Severní Ameriky.

Pohled agenta

„Proces se táhl dlouho, od začátku nebylo zcela jasné, zda a případně kdy se podaří dořešit. Jednali jsme s Vláďou na rovinu. Nic jsme mu negarantovali, nicméně jsme mu přislíbili, že se pokusíme situaci vyřešit. Základem bylo zbavit ho kontraktu, který mu byl přiřčený špatně připravenou arbitráží a dohodnout novou dlouhodobou smlouvu. Rozhodování nebylo pro hráče jednoduché. Na stole ležela velmi nadstandardní nabídka z Omsku na dva roky, naproti tomu se otevřela možnost vrátit se do NHL. S předstihem jsme byli oslovení San Jose, kteří chtěli získat jeho práva. St. Louis však s výměnou nesouhlasilo.“

Robert Spálenka, Sport Invest

Proti ovšem byli šéfové Avangardu, a tak konec v Omsku přichází až nyní.

„Nebylo to jednoduché, stále se objevovaly možné administrativní překážky či neochota posunout věci do finále. Právě z tohoto důvodu jsem od předchozích agentů přestoupil ke Sport Investu a vše se konečně dalo do pohybu. Manažeři Robert Spálenka i Craig Oster v Americe udělali obrovský kus práce a já jim moc děkuji. Hodně mi zjednodušili život,“ uvedl Sobotka.

Sobotka má za St. Louis nastoupit do nedělního zápasu s Coloradem, poté pomůže ambicióznímu klubu v play-off. Navrch se St. Louis upsal na tři roky za 10,5 milionu dolarů.

Spor končící sibiřským dobrodružstvím

Před třemi lety vyhnal Sobotku z NHL spor o statisíce dolarů. Se St. Louis se nemohl domluvit na výši nového kontraktu, představy obou stran se přitom výrazně nelišily. Jenže ustoupit, byť jen o píď, nechtěla ani jedna.

Šlo o 300 tisíc. „Nebyly to takové peníze, aby mi je nemohli dát,“ myslel si tehdy český forvard.

Chtěl tři miliony dolarů, Armstrong nabízel jen 2,7 milionu.

Vladimír Sobotka

29 let, útočník

Kariéra:

2003-07 Slavia Praha
2007-10 Boston Bruins
2010-14 St. Louis Blues
výluka 2013 - Slavia Praha
2014-17 Avangard Omsk

A tak se Sobotka v létě roku 2014 sbalil a odletěl za sibiřským dobrodružstvím. Podepsal tříletý kontrakt s Omskem, kde dříve udělal Čechům dobré jméno Martin Procházka, Jaroslav Bednář nebo Jaromír Jágr.

V zámoří mu mezitím nezávislý arbitr přiklepl roční smlouvu se St. Louis ve výši 2,75 milionu dolarů. Dal tak za pravdu spíše americkému klubu než třebíčskému odchovanci.

Sobotka bez ohledu na toto rozhodnutí začal hrát v Rusku a vydržel tam, i přes místy vyhrocené vztahy s vedením Avangardu, až do letošního dubna.

Právě nyní mu vypršel onen tříletý kontrakt, a tak přišel čas pro Sobotkův comeback za Atlantický oceán. Na rozdíl od loňska už nikdo neměl moc mu v tom zabránit.

„Samozřejmě se moc těším, je to pro mě opět nová výzva. Hned po příletu mě čeká setkání s trenérem i manažerem týmu, nicméně jsem připraven ihned naskočit. Není to jednoduchá situace, kluci v St. Louis celý rok bojují o play-off a v případě mého nástupu prakticky někoho o místo v sestavě připravím. Hokej však podobné situace přináší a já věřím, že budu schopen týmu pomoc,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě.

Sobotkův nový dres s číslem 71. Se spoluhráči se potká v Carolině, kde St. Louis v sobotu hraje.

07.dubna 2017 v 00:08, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 01:01

Sobotka will meet the Blues in Carolina and will wear No. 71. #stlblues https://t.co/HQQ9nuJt7q

Jenže jak to udělat, aby nemusel hrát v St. Louis celou sezonu za nechtěnou gáži 2,75 milionu dolarů?

Řešení je vskutku mazané, kontraktu se Sobotka zbaví jediným startem v této základní části, pak mu od podzimu poběží nová, podstatně štědřejší smlouva.

Ročně si přijde na 3,5 milionu dolarů.

Sobotkův nejpovedenější večer v NHL: hattrick proti San JoseNajdete na iDNES.czmobilní verze