Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stamkos, nová hvězda NHL, zářil. Brzy bude hrát v Praze

Steven Stamkos - Jedničkou vstupního draftu NHL se stal kanadský útočník Steven Stamkos, kterého si vybrala Tampa Bay. | foto: Reuters

22 2008
Není kolem něho takový povyk jako kolem Crosbyho. Neříká se, že v něm vyrůstá nový Gretzky. Nečekají se od něho nadpozemské zázraky. A přitom, kdo to teď může s jistotou vyloučit? Jedničce posledního draftu NHL Stevenu Stamkosovi stačil první přípravný zápas před sezonou, aby si fanoušci hokejové Tampy pochvalovali: "Tak tohle bude asi vážně něco."

Osmnáctiletý Stamkos o víkendu přispěl úspěšně provedeným nájezdem k výhře Tampy nad Pittsburghem 5:4 na penalty. Radost z jeho solidního rozjezdu mohou mít vlastně i Češi – zkraje října to bude Praha, která v zápasech proti New York Rangers uvidí začátek Stamkosovy kariéry v NHL.

A co od něj mohou čekat? "Nechci ho vystavovat pod tlak, že od něj hned budu požadovat roli nejlepšího hráče mužstva," řekl kouč Barry Melrose. "Chci teď jedinou věc: tvrdou práci."

Souboje s Crosbym

Proti Pittsburghu dal o sobě pořádně vědět už v první vteřině zápasu. Postavil se na vhazování proti opěvované hvězdě kanadského hokeje Crosbymu a – buly vyhrál.

"Přitom jsem byl pořádně nervózní, když jsem viděl, kdo si proti mně stoupnul," přiznal rodák z ontarijského Scarborough.

Při vhazování si pak na zelenáče nevedl zle. Z osmnácti jich patřilo deset jemu, z devíti takových minisoubojů s Crosbym vyhrál pět. V zápase byl na ledě přes 21 minut. Dvakrát vystřelil na branku.

Každý jeho dotyk s pukem byl pečlivě sledován.

Po testu číslo jedna by měl být nový kouč TampyMelrose se Stamkosem spokojen.

"Každopádně vím, že je pořád hodně maličkostí, které na své hře musím zlepšovat," uznal Stamkos.

Vynikající student angličtiny

Jeho rodina pochází po otci z Makedonie a po matce ze Skotska, dlouho na tom nebyla ve své nové vlasti dvakrát dobře. Steven zdědil vášeň k hokeji po tátovi, jako malý capart si hrával na slavné zápasy doma v obýváku. Snil o tom, že jednou bude rozhodovat i skutečné ledové bitvy. Rodiče na to koukali se shovívavým úsměvem. Tedy až do okamžiku, kdy si uvědomili, že otlučený obývák potřebuje zrenovovat.

"Zdi a podlaha si díky klukovi užily svoje," vzpomínal otec Chris pro list Toronto Star.

Jak Steven rostl, bylo o jeho hokejovém talentu jasno. Nespoléhal se ovšem jen na něj. Proto na univerzitě nedřel jen na ledě, ale i při biflování s učebnicemi. Vynikal potom i v hodinách anglického jazyka.

"To kvůli rodičům. Vždycky mě přesvědčovali, že musím mít v záloze ještě něco jiného, pokud by se můj sen o velké hokejové kariéře rozplynul," vysvětloval.

Zatím to vypadá, že učebnice s jazykovou teorií může nechat v šuplíku, sportovní kariéra se před ním rýsuje víc než slibně. V poslední sezoně uchvátil 105 body v nižší OHL a šesti body v sedmi zápasech juniorského světového šampionátu.

Na řadě je obstát mezi nejlepšími.

Ne, druhý Gretzky z něj pravděpodobně nebude. To asi z nikoho.

"Ale druhý Sakic? To taky nezní špatně, ne?" šušká se v Kanadě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze