Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stanley Cup byl i v raketoplánu

4 2004
Cape Caneveral - Hokejový Stanleyův pohár znovu cestuje po světě. Trofej, kterou na začátku června vyhrál v NHL tým Tampa Bay Lightning, již navštívila baseballový zápas, několik televizních show i výzkumné středisko NASA na Kennedyho mysu. V příštích týdnech se vydá také do Evropy, 23. července přistane v Praze.

Stanleyův pohár si už prožil své.

"Po skončení sedmého zápasu proti Calgary jsme slavili u kapitána Andreychuka," popisoval po svém příletu do Čech jeden z vítězů Pavel Kubina. "Kolem půl šesté ráno skončila půlka týmu i s Pohárem v bazénu. Slyšel jsem o podobných večírcích vyprávět, ale nikdy jsem si to nedokázal představit."

Následovala slavnostní přehlídka v ulicích města a pak už se trofej vydala na cesty. Generální manažer Jay Feaster zavítal do výzkumného střediska NASA na Kennedyho mysu, kde Stanleyův pohár vynesl i na palubu raketoplánu Discovery.

Stanley Cup není kulatý

Jednou za rok se Stanleyův pohár vrací do rukou kovotepců. Aby také ne! Při oslavách Detroitu v roce 2002 ho například jeden hráč vyhodil z okna domu do bazénu. Ale minul. Pohár byl v Japonsku, na Bahamách nebo na hoře Mt.Elbert (4399 metrů). Náročný úděl je na Poháru zkrátka znát. "Ta vrchní mísa není kulatá, k tomu má hodně daleko," řekl mluvčí Tampy Jay Preble. "Na fotkách tak možná vypadá, ale je hodně vypouklá."

Kustodi týmu ho přinesli na basebalový zápas mezi Tampou Bay a Torontem. Jeho přítomnost motivovala mladé talenty na vstupním draftu v Carolině. Jedno odpoledne s ním strávil také legendární Phil Esposito, který Lightning před 12 lety pomáhal zakládat.

Pohár se objevil mimo jiné i v talk-show známého televizního baviče Jay Lena a v mnoha barech či restauracích. V jedné irské hospůdce přerušil nečekaný příchod Stanley Cup živé vystoupení hudební skupiny. Lidé se s Pohárem fotografovali, ale nikdo se ho neodvážil zvednou na hlavu, rozhodně ne v nepřítomnosti někoho z týmu.

"To je jedno z pravidel," řekl v deníku St. Petersburg Times jeden ze strážců Poháru Walt Neubrand. "Nenecháme nikoho, aby se ho dotýkal jen tak. Jinak by ztratil svojí tajemnou auru. Tato trofej si zaslouží úctu."

23. července dorazí Stanleyův pohár také do Čech. Jako první si ho vyzvedne Stanislav Neckář, který se v Čechách objeví poprvé po několika letech, a zaveze ho do jižních Čech. O den později ho převezme Kubina, který s ním chce navštívit dětskou nemocnici, zápas fotbalového Baníku Ostrava i známou Stodolní ulici.

O Kubinových plánech více ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze