Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stanley Cup dorazil do Česka, jeho první cesta vedla do Kladna

Stanley Cup je v Česku - Slavná hokejová trofej Stanleyův pohár přicestovala do Prahy a poosmé v historii se vydala na pouť po Česku. | foto: Michal DoležalČTK

5 2008
Slavná hokejová trofej Stanleyův pohár je v Česku. Krátce před osmou hodinou večerní dorazil na pražské ruzyňské letiště a poosmé v historii se vydal na pouť po Česku. Jeho první cesta vedla do Kladna, kam si jej vypůjčil do půlnoci do restaurace na zimním stadionu skaut Detroitu Vladimír Havlůj.

Oficiální oslavy se slavnou trofejí jsou naplánovány až na čtvrtek do Vsetína, Olomouce a Prostějova, kde se představí i její letošní držitelé Jiří Hudler, Dominik Hašek i Slovák Tomáš Kopecký.

Stanleyův pohár zavítal do Česka z Helsinek, protože ve Finsku se s ním radoval útočník Valtteri Filppula, předtím absolvoval pouť po Švédsku.

V příletové hale jeden ze dvou strážců poháru Mike Bolt v bílých rukavicích vyndal trofej z modré přepravní bedny a poté, co ji Havlůj zvedl nad hlavu, zůstala několik minut vystavená před přítomnými médii a zvědavci, kteří získali cenné fotografie hlavně na své mobilní telefony.

"Vezmu teď Stanley Cup do restaurace na zimní stadion na Kladně, kde bude probíhat focení. Já jsem měl velkou party už při triumfu v roce 2002. Letos jsem to pojal tak, že jsem to nabídl oddílu, protože pocházím z Kladna. Pokud se žáci, dorostenci, ale i bývalí hráči chtějí vyfotit u poháru, tak mají možnost," řekl novinářům na letišti Havlůj.

Detroit vyznává politiku, že Stanleyův pohár mají v držení nejen hráči, kteří jej získali na ledě, ale i širší okruh lidí podílejících se na chodu organizace. "Skauti mají nárok mít Stanley Cup půl dne. Další půlden ho bude mít Jakub Kindl, náš hráč na farmě," připojil Havlůj.

Radovánky s trofejí zažívá už počtvrté.  "Dělám pro Detroit sedmnáctou sezonu. V letech 1997 a 1998 jsme neměli v týmu žádného Čecha. Tady je podruhé, já ho mám v držení počtvrté."

Vítězství Detroitu oceňuje a považuje ho za ještě těžší než třeba v letech před výlukou NHL. "Je to složitější, nedají se hráči tolik trejdovat. Minulý rok jsme byli blízko, a bohužel se nám zranili dva klíčoví obránci," podotkl evropský skaut Red Wings.

Na české půdě bude Stanley Cup do pátku a potom zamíří za Kopeckým na Slovensko. Organizace Red Wings před Hudlerem a Haškem půjčila trofej i dalším členům klubu. Havlůj předá v noci Stanley Cup v Praze zpět jeho strážcům, ve středu ráno si jej převezme obránce Kindl, který působil jen na farmě Detroitu v Grand Rapids a držitelem Stanleyova poháru není.

Kindl má s trofejí soukromý program; zastaví se s ní v Pardubicích, odkud do zámoří odešel, a vezme ji také domů do Šumperku. Odpoledne si hokejový grál převezme Hudler, rovněž na soukromou oslavu.

Pro fanoušky je naplánovaný bohatý program na čtvrtek. Od 10:00 do 14:00 se představí Hudler, Hašek a Kopecký se Stanley Cupem před vsetínskou radnicí, v 15:30 se bude pokračovat v Olomouci na Horním náměstí. O hodinu a půl později se se Stanley Cupem vyfotí mládežnické týmy na zimním stadionu v
Olomouci a od 18:00 se má celá akce přesunout na velodrom v Prostějově. V pátek má soukromou oslavu nyní už bývalý brankář Hašek.

Poprvé přiletěl Stanleyův pohár do Česka v roce 1999 za brankářem Romanem Turkem, který jej získal s Dallasem. Od té doby po zavedení tradice cestování po světě nebyl stříbrný pohár v tuzemsku pouze v roce 2005, kdy byla výluka v NHL, a loni.

Po Turkovi se s ním radovali Patrik Eliáš s Petrem Sýkorou (New Jersey), Milan Hejduk s Martinem Škoulou (Colorado), Hašek, Jiří Fischer a Jiří Šlégr (Detroit), znovu Eliáš a Richard Šmehlík (New Jersey) a Pavel Kubina se Stanislavem Neckářem (Tampa Bay). Předloni zavítala trofej za Františkem Kaberlem a Josefem Vašíčkem, kteří ji vyhráli v dresu Caroliny.

Zajímavou 'práci' odvedl Stanley Cup v minulých dnech ve Švédsku. Jako křtitelnici pro dceru svého bratrance jej využil útočník Tomas Holmström. "Jinak se letos nestalo nic výjimečného. Největší akce byla asi v roce 2002, kdy ho Dominik Hašek koupal v bazénu," usmíval se Havlůj nad historií oslav hráčů Red Wings.

Na bezpečí poháru i v Česku bedlivě dohlížejí jeho strážci Bolt a Phil Pritchard. "Známe se dobře, skamarádili jsme se už při oslavách v Americe," dodal Havlůj.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze