Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi na drsné pouti za pohárem. Napodobí někdo ve finále Kaberleho?

30 2016
Na světě zůstalo jen několik hokejových týmů, které se ještě nedočkaly dovolené. Ale San Jose Sharks a Pittsburgh Penguins nebědují. Právě naopak. K vyvoleným, kteří budou bojovat o Stanley Cup, patří i Tomáš Hertl a Roman Polák.

Nad jednou z prvních řad arény v americkém městě Raleigh se rozpustile vlnila česká vlajka. Jen vteřinka uplynula od historické chvilky, v níž obránce František Kaberle skóroval za domácí Carolina Hurricanes v sedmém finále proti Edmontonu.

„Frenk Kábrlej! Přesilovkový gól. Dva nula,“ hřímal komentátor stanice NBC. 19. června 2006 dal člen význačného kladenského hokejového klanu jako jediný Čech vítězný gól ve 123letých dějinách Stanley Cupu.

Letos ho může napodobit Tomáš Hertl, křídlo první lajny San Jose. A třebaže to není příliš pravděpodobné, též jeho parťák Roman Polák, obránce a sváteční střelec.

Dva krajané se představí v sérii proti Pittsburgh Penguins, při sportovní slavnosti pro divoce zarostlé chlapy, kteří po stovce utkání v sezoně nedbají na únavu ani zranění a trmácejí se za stříbrným mámením. Bitva o pohár, o nějž se hraje od roku 1893, startuje v noci z pondělí na úterý v Pittsburghu.

Únavou ani nemohl slavit

Vousy si jako ostatní z pověrčivosti neholil, byť už ho nepříjemně škrábaly. Úpornou bolest v pochroumané kyčli Kaberle před deseti lety zaháněl tišícími injekcemi. Necítil ji, když ránou v přesilovce při vyloučení edmontonského beka Špačka překonal finského brankáře Markkanena.

Až na následném bujarém večírku na něj všechno padlo. Neměl sílu se veselit. Tak drsná a vyčerpávající bývá pouť za Stanley Cupem.

Češi ve finále

Nejvíc triumfů: 3 – Jaroslav Pouzar, Jiří Hrdina, 2 – Petr Sýkora, Patrik Eliáš, Robert Holík, Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Michal Rozsíval.

Nejvíc postupů do finále: 6 – Sýkora, 4 – Eliáš, Hašek (2008 nenastoupil), Pouzar (1983 nenastoupil), 3 – Holík, Hrdina, Jágr, Petr Svoboda (1986 nenastoupil).

Nejvíc zápasů: 1. Sýkora 30, 2. Eliáš 26, 3. Holík 17, 4. Jágr 16, 5. Jiří Hudler a David Krejčí 13, 7. Hašek 12, 8. Pouzar 9, 9. Hrdina, Josef Vašíček a Radek Dvořák 8.

Nejvíc bodů: 1. Eliáš 26/19 (6+13), 2. Sýkora 30/16 (8+8), 3. Krejčí 13/11 (2+9), 4. Jágr 16/10 (2+8), 5. Aleš Hemský 7/6 (2+4), 6. František Kaberle 7/5 (2+3), 7. Holík 17/5 (1+4), 8. Jaroslav Špaček 7/5 (0+5), 9. Hudler 13/4 (1+3), 10. Frolík 6/4 (0+4).

První Čech ve finále: 1982, Ivan Hlinka, Vancouver.

První český vítěz: 1984, Jaroslav Pouzar, Edmonton.

První český gól: 1990, Petr Klíma, Edmonton, ve 116. minutě zápasu s Bostonem.

Vítězný gól finále: 2006, František Kaberle, Carolina.

Zlomené kůstky? Potrhané vazy v kolenou? Modřiny a šrámy? Skoro nic nemůže zastavit novodobé gladiátory. Svá zranění úzkostlivě tají, aby se jim do nich soupeři nemohli trefit. Přestože jim je ouvej, tváří se, jakoby nic.

Hertl (22 let) a Polák (30) by se rádi zařadili na seznam hrdinů, kteří po devítiměsíčním martyriu vzepřeli nad hlavu vzácnou trofej. Dosud se to povedlo 24 českým hokejistům.

„Věřím, že to dokážeme, pokud budeme hrát tak dobře jako v minulých kolech,“ řekl Hertl. „Chtěl bych pohár získat hned napoprvé. Bůh ví, kdy se mi naskytne další příležitost.“

Proti Sharks, zelenáčům ve finále, ovšem stojí Penguins, šampioni z jara 2009. Také teď jim šéfují kapacity Crosby, Malkin a Letang. Přidal se kanonýr Kessel.

Gólmanskou jedničku Fleuryho, obtěžovaného následky otřesu mozku, zdatně nahrazuje mladík Murray, jenž v krátké kariéře proti San Jose ještě nenastoupil.

„Možná nemá zkušenosti, ale náš brankář Jones taky pořádně chytá v play-off poprvé. Z toho bych nic nevyvozoval,“ pravil Hertl.

Oba týmy v minulém ročníku neuspěly. Sharks se vůbec neprotlačili do vyřazovací části, Penguins se poroučeli hned v prvním kole po porážce od New York Rangers.

San Jose žene touha dobýt Stanley Cup taky pro veterány Thorntona a Marleaua, kteří do ligy vstoupili před 18 lety a ještě ani jednou si nevyzkoušeli finále.

Pittsburgh zase prahne po triumfu jako po rozlučkovém dárku pro majitele Lemieuxe. Místní idol už delší dobu zvažuje, že prodá svůj podíl v klubu, který v minulosti několikrát zachránil před zkázou.

Penguins dřív zaměstnávali spoustu Čechů. Teď však mají na širší soupisce pouze útočníka Simona. A tak bude většina českých fanoušků kvůli Hertlovi a Polákovi přát Sharks.

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze