Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stanley Cup zavítal už i do Třebíče

3 2003
Ostrava - Jako ostříži sledují strážci Mike Bolt a Walter Neubrand slavný Stanleyův pohár. Poté, co ho před několika dny ztratili na letišti v Torontu, si musí dávat pozor, i když teď už se zdá být všechno v pořádku. Stříbrný pohár pro vítěze play-off NHL už zamířil z Ostravy do Znojma. V moravskoslezské metropoli se s ním potěšil obránce Richard Šmehlík i tisíce hokejových fanoušků. Odpoledne dorazil Stanley Cup do Znojma za Patrikem Eliášem.Prohlédněte si fotogalerii

Stanley Cup v Ostravě

U legendární trofeje, kterou ve svém rodném městě představil český obránce Richard Šmehlík z New Jersey, se v sobotu dopoledne odhadem vystřídalo několik tisíc příznivců.

"Potěšilo mě, že lidi přišli, i když jsme to kvůli problémům při převozu museli o den odsunout," kvitoval Šmehlík zájem návštěvníků.

Na prohlídku Stanley Cupu dorazili i ostravský primátor Aleš Zedník nebo manažer vítkovických hokejistů František Černík.

Šmehlíkovo jméno však zatím na podstavci vyryto ještě není. V zámoří se dokonce vedou spory, jestli třiatřicetiletý bek má vzhledem k nepravidelné účasti právo být vůbec na poháru zvěčněn.

"Já to neřeším. Užívám si toho, že jsem Stanley Cup mohl přivézt, a záleží na manažerovi, zdali tam moje jméno nechá vytesat. V play off jsem odehrál jeden zápas," připomněl Šmehlík.

Představení ve Znojmě

Před polednem hokejista pohár odvezl do jednoho z ostravských sportovních barů a v úzkém kruhu u něj poseděl s rodinou a přáteli. Odpoledne si už trofej vyzvedl tým Patrika Eliáše, který ji vrtulníkem přemístil na jih Moravy.

Na znojemském stadionu, kam pohár zavítal poprvé v historii, jej asi čtyřem tisícovkám fanoušků ukázal Patrik Eliáš, jedna z největších hvězd New Jersey.

I jeho se dotkly problémy se zpožděním kvůli ztrátě poháru v Torontu. Stanleyova poháru se však nakonec Eliáše přece jen dotkly. Dvojice komiků Richard Genzer a Michal Suchánek totiž v narážce na její ztrátu či zatoulání obdarovala reprezentačního útočníka keramickou záchodovou mísou. "To je ta mísa, o kterou všichni hokejisté bojují," podotkl Genzer.

Stříbrná váza na stadion Orlů dorazila o patnáct minut později.  Eliáš se rozhodl odstartovat oslavy ve Znojmě hlavně proto, že je kmenovým hráčem tohoto extraligového klubu.

"Řada lidí z Třebíče na to reagovala negativně, ale asi hlavně proto, že tuto informaci nevěděli," pokrčil rameny třebíčský rodák. Právě v Třebíči bude show pokračovat v neděli dopoledne předtím, než se pohár společně se svými ochránci vydá na pražské ruzyňské letiště a poté do Ruska a na Ukrajinu.

Radostný pocit z oslavy v domácím prostředí zažívá Eliáš již podruhé v kariéře. V dresu Ďáblů totiž Stanleyův pohár vyhrál i před třemi lety. "Cesta k vítězství byla tentokráte jiná, ale samotné oslavy jsou stejné. Opět se o radost chci podělit hlavně
s rodinou a nejbližšími přáteli, kteří probděli spoustu nocí a sledovali, jak se mi vede. Proto chci, aby si to užili," řekl Eliáš.

Po slavnosti na stadionu, kterou zakončilo utkání extraligového týmu s prvoligovou Třebíčí, se oslavy přesunuly do nedalekého Hotelu Prestige, kde se uskutečnila soukromá party. Večerní Znojmo by poté mělo být svědkem velkolepého ohňostroje.

Třetí zastávka

Třebíč byla třetí zastávkou Stanleyova poháru v České republice po sobotních oslavných akcích v Ostravě a ve Znojmě. Hokejista Patrik Eliáš dopoledne předvedl
slavnou trofej ve svém rodném městě příznivcům a také dětem.

Eliáš měl sice za sebou bouřlivou noc, která ale na něm příliš velké stopy nezanechala. "Slavil jsem s rodinou a nejbližšími přáteli, kteří mně nejvíce pomohli. Mám z oslavy hezké pocity," pousmál se.

"Spát jsme šli až v pět hodin ráno, trochu jsem si před nedělním pokračováním oslav odpočinul. K trofeji jsem byl zodpovědný, žádné skákání do bazénu s pohárem nebylo," řekl Eliáš, kterého čeká v příštím týdnu ve středu fotbalové utkání v
Praze a v sobotu golfový turnaj.

Ještě před oslavou na Karlově náměstí přijal Eliáše na radnici v Třebíči starosta Miloš Mašek. "Mnohem více jsem ve svém mládí snil o tom, že bych mohl získat Stanleyův pohár, než že bych dělal starostu. Proto jsem hrdý, že se tuto trofej už podruhé podařilo získat našemu rodákovi," uvedl třebíčský starosta.

Vše o Stanley Cupu v Česku a na Slovensku
Jak Znojmo čekalo na pohár
Slovenští fanoušci se dočkali
Stanley Cup se ztratil 

Slavný Stanley Cup se v rukou útočníka Patrika Eliáše poprvé zablýskal nad Znojmem.

Patrik Eliáš přináší Stanley Cup na zaplněný znojemský stadion.

Richard Šmehlík se Stanley Cupem nad hlavou.

Walter Neubrand (vlevo) a Mike Bolt z hokejové síně slávy doprovázejí Stanley Cup na cestách po světě.

Richarda Šmehlíka se Stanley Cupem bedlivě sleduje strážce Mike Bolt, jemuž se pohár nedávno zatoulal na cestách.

Stanley Cup na třebíčském náměstí

Patrik Eliáš s pohárem na třebíčském náměstí.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze