Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starám se jen o Kanadu, vzkazuje Gretzky

5 2001
Calgary - Vedení kanadského hokejového výběru pro olympijské hry v Salt Lake City v úterý porušilo pravidla vyplývající z dohody hráčských odborů NHLPA a IIHF o tréninkových kempech. Kanaďané se sešli v Calgary a hned vyjeli i s trenéry na led. Dohoda přitom zakazuje, aby se hráči připravovali na ledě společně s kouči. Navíc bylo stanoveno, že mohou během čtyřdenního soustředění vyjet na led jen dvakrát, což se Kanaďané chystají rovněž porušit. "Mou jedinou starostí je tenhle tým. Tým Kanady," uvedl Wayne Gretzky, který zastává funkci generálního manažera.

"Jestli to rozčiluje evropské týmy a hráčskou asociaci, pak ať se obrátí na mě," vzkázal. Kouč kanadského výběru Pat Quinn se nijak netajil úmyslem porušit dohodu. "Každý si dělá, co chce," uvedl trenér Toronta. "Nikdo ta pravidla nedodržuje," dodal. Jako příklad uvedl Evropany a měl na mysli také Jágr tým, za který v uplynulých měsících hrálo v rámci charitativních utkání několik hokejistů z NHL a současně členů českého olympijského výběru.

Člen kanadské reprezentace a útočník New York Islanders Michael Peca, který v minulosti zastával jednu z čelních funkcí v NHLPA, celou věc bagatelizoval. "Jsou tu určitá pravidla a asociace by pochopitelně byla ráda, aby se dodržela. Podle mě se ale často hledá způsob, jak je obejít," tvrdí hráč.

"Myslím, že když nepřekročíte určitou mez, pak o nic nejde. Pokud moc netlačíte na pilu, pak se to toleruje," vykládal dále Peca. "Asociace se vždy snaží vyjít nám co nejvíce vstříc a podle mě teď nastala situace, v níž je jejím jediným úkolem bránit naše zájmy. Myslím, že také vědí, stejně jako hráči, že jsme tu hlavně proto, abychom se dali dohromady a pracovali na něčem, co je v zájmu všech," dodal Peca.

Zatímco Kanaďané riskují postih, Američané, kteří se připravují v Colorado Springs, plánují kemp v souladu s pravidly. "Se vší úctou - nestarám se o to, co dělají Kanaďané," nechal se slyšet kouč amerického výběru Herb Brooks. "Jsem si jist, že ani je nezajímá, jak jsme na tom my," doplnil.

Kanadští hokejisté Curtis Joseph (vlevo) a Eric Lindros při tréninku kanadského olympijského mužstva v Calgary

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze