Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Startuje první hokejová liga

12 2003
Severní Čechy - Mimořádně rozsáhlou obměnou kádru prošli před vstupem do sezony Ústečtí Lvi. "Prakticky každého, koho jsme si vytipovali, jsme získali," řekl spokojeně sportovní manažer Jan Jandera. Vedení klubu se podařilo vybudovat nový celek z hráčů, kteří dlouhodobě patří mezi špičku první ligy.

Ústí postavilo nový tým
Spolu s hokejisty se zkušenostmi z extraligy by se letos mohl v Ústí hrát vynikající hokej.

"Když tým bude chtít, může být mezi nejlepšími," věří trenér Jindřich Setikovský. Těší ho forma brankáře Sáblíka: "Začne chytat on, ale neviděl bych ho jako jasnou jedničku. Když mu to půjde, jedině dobře, když ne, je připraven kvalitní Zikmund."

Trenér je přesvědčen, že v domácím prostředí by jeho celek neměl mít žádné větší problémy.

"Venku se ale musíme připravit na to, že po nás většina mužstev a možná i rozhodčích půjde," obává se Setikovský v souvislosti s nahlas vyhlášenými cíli. Klub mohutně podporuje město, s milionovými dotacemi plánuje do tří let postup.

Kouč se smířil s odchody vůdců Tvrzníka a Hubáčka, ale mrzí ho ztráta obránce Vrzala. "Toho je škoda," smutnil Setikovský a dodal: "Udělal jsem maximum, aby zůstal, ale poměrně velký rozdíl v platu, který si představoval on a vedení, ze svého doplácet nemohu. Tak dobře placený nejsem."

Ve čtvrtek se klub dohodl s Karlovými Vary. Gólman Sáblík tam má vyřízený střídavý start, opačným směrem přicházejí útočníci Netík a Kraus.

"Cílem je play-off. Pak se uvidí," nechce spekulovat o vývoji ve vyřazovací části generální manažer David Šaffer.

Brankáři: Sáblík (přestup Jihlava), Zikmund (přestup Děčín), Volke, Mišut (host. Topolčany, Slovensko)
obránci: Skuhrovec (host. Kladno), Kříž (přestup Beroun), Drábek, Pavlas (přestup Slavia), Mrázek (host.
Litvínov), Malinský (host. Sparta), Kasík (host. Sparta), Černý, Kaltenböck
útočníci: Hodek (host. Jihlava), Koudelka (přestup Žďár n. S.), Kudrna (host. Liberec), Buďa (přestup Prostějov), Lipina (přestup Třinec), Čacho (host. Martin, Slovensko), Sýkora (přestup Prostějov), Sedlák (host. Kladno), Tvrzník, Morvay, Appel (host. Třinec), Dragoun, Liba (oba host. Sparta), Polčík (host. Nitra, Slovensko), Netík, Kraus (oba stř. start Karlovy Vary), Bašta.
Vstupné: 50 korun, zlevněné 35, permanentka do 13. září 600 korun, po tomto termínu 800.
Začátky zápasů: středa 18, sobota 17.

Chomutov zvýšil konkurenci
Atraktivní hrou, která s trenérským rukopisem Vladimíra Kýhose slibuje opět hodně gólů, touží Chomutov nalákat diváky zpět do hlediště. "Bylo až zarážející, jak návštěvnost klesla," podivil se kouč na klubovém webu.

Chomutov patří mezi prvoligovou špičku a ze svých pozic nehodlá ustoupit ani letos. "Cílem je v každém případě play-off a v něm dopadnout co nejlíp," vytyčil metu Pavel Vosyka, ředitel klubu.

Jádro mužstva v čele s Jarinou, Koláčkem, Šípem, Bouškem či Jeslínkem, nejlepším střelcem minulé sezony, zůstalo pohromadě.

Nejčilejší ruch panoval na trase Chomutov - Litvínov, z extraligového klubu si prvoligový soused půjčil hned osm hokejistů. Zajímavé jsou příchody obránců Malečka s Noskem, malých mužů s velkými zkušenostmi.

Kádr podle Kýhose zkvalitnili i mladíci. „Díky tomu máme čtyři vyrovnané pětky. Slibuji si od toho, že na hráče v základní sestavě bude větší tlak,“ těší se kouč na konkurenci, která zvedne výkonnost.

"Proti minulým rokům, kdy jsme trpěli nedostatkem hráčů, je to velké plus," oddechl si v rozhovoru na internetových stránkách. Na střídavý start zapůjčil Chomutov do Karlových Varů brankáře Jarinu a opačným směrem se bude vydávat obránce Hájek.

Brankáři: Jarina, Hübl (host. Litvínov), Husák (stř. start Litvínov)
obránci: Maleček (host. Beroun), Nosek, Liška, Ambrož (všichni host. Litvínov), Szakal, Trefný, Révay, Plaček, Hájek (stř. start K. Vary)
útočníci: Jíra, Polodna, Šimeček (všichni host. Litvínov), Koláček, Jeslínek, Šíp, Mikšovic, Boušek, Zika, Hahn, Kostourek (host. Č. Budějovice), Stoklásek, Charousek, Gergel (stř. start Most).
Vstupné: 40 korun, zlevněné 20, permanentka 600.
Začátky zápasů: středa i sobota 17.30.

Kadaň přestála krizi
Nejasná budoucnost, která se vznášela nad kadaňským hokejem po skončení minulé sezony, byla dávno zažehnána.

"Chtěl bych znovu veřejně poděkovat sponzorům, kteří nám zajistili finanční tok a pomohli situaci stabilizovat," zdůraznil Jiří Ráža, jednatel Kadaně.

K naprostému klidu vedení přispěl v posledních dnech i druhý odsouhlasený milionový bonus od města. "Odráží to patriotismus a vstřícný postoj města k hokeji," ocenil Ráža.

Celkovou spokojenost s konečnou soupiskou projevil kadaňský trenér i manažer v jedné osobě Alois Chlustina. "Měli jsme trochu skluz v obranné činnosti, prostřídalo se tu na zkoušce šestnáct beků," řekl s tím, že nakonec vybral osm nejlepších.

"Je to sport, nemůžeme se přeci spokojit se slabými výsledky. Jednoznačně play-off," neklade si nízké cíle Ráža. Chlustina je opatrnější: "Budu skromný, chceme hrát důstojný hokej."

Brankáři: Damašek, Fikrt (stř. start Litvínov), Hynek (host. Slavia)
obránci: Svoboda (host. Slavia), Klaus,  Pospíšil (host. Chomutov), Vilášek (host. Opava), Punčochář, Toms (oba stř. start K. Vary), Hlavatý, Štrach (host. Slavia) útočníci: Kukla (stř. start Slavia), Kašík, Kajer, Stavenský (host. Litvínov), Kuchler (host. Kladno), Polanský, Müller, Kreuzman, Pelán (host. Zvolen, Slov.), Tvrdek, Pech, Kreuzer (všichni stř. start K. Vary), Hubínek, Fořt, Derfler, Dobiáš (host. Slavia).
Vstupné: 40 korun, zlevněné 20, permanentka 800.
Začátky zápasů: středa 18, sobota 17.

Beroun: rychle zapomenout
Se zdravým optimismem vzhlížejí k nastávajícímu už jedenáctému prvoligovému ročníku v Berouně. Po loňské historicky nejhorší sezoně, v níž musel bojovat v baráži o udržení, chce klub v tabulce výš.

Nejlépe zpět do play-off. "Nedokážu vůbec odhadnout, jak se to bude vyvíjet, ale kádr je tady dost kvalitní, abychom hráli podstatně výš než loni," potvrzuje kapitán mužstva, zkušený obránce Jiří Veber.

Právě on spolu s útočníkem Eiseltem by měli být největšími hvězdami Středočechů. "Měli by hráče usměrnit na ledě i v kabině. Hokejová stránka je u nich evidentně výborná," říká trenér Otakar Vejvoda, který spolu s asistentem Leo Gudasem měli v přípravě nezvykle vysoký počet hráčů.

Z těch pak zredukovali konečný kádr, který oproti tomu loňskému doznal řady podstatných změn. "Jsou tady mladí hráči, ale i dost zkušení, takže by to mohlo fungovat," slibuje si obránce Filip Vaněček.

Kromě mistra světa Vebera je v obraně posilou kladenský Jelínek se Ševcem a dvojice Tygrů z Liberce Ovčačík s Jarešem, kteří budou připraveni na střídavý start.

V útoku vedle Eiselta dostává příležitost mladý Toma, který loni hrál v Nymburku, a Gengel z Kladna. Trenéři pak budou spoléhat na spolupráci s Libercem, který bude uvolňovat útočnou vozbu ve složení Víšek, Jech, Pabiška. V koncovce by se měl prosadit i kladenský Frolík.

Nadějné vyhlídky Medvědům potvrdily i výsledky v patnácti přípravných zápasech. Beroun získal kromě jiných i skalp extraligových týmů Liberce (3:0) a Kladna (2:1).

"Výsledky to jsou vynikající, hra byla většinou také výborná, ale soutěž začíná až prvním kolem," brzdí optimismus kapitán Veber.

Brankáři: Petr Jež, Roman Handl, Miroslav Kopřiva, Tomáš Popperle.
obránci: Jiří Veber, Martin Kašák, Bořek Sláma, Jiří Jelínek, Jan Chotěborský, Filip Vaněček, Ctirad Ovčáčik, Martin Ševc, Richard Jareš.
útočníci: Radek Křesťan, Jiří Novotný, Michal Horák, Ladislav Slížek, Jan Besser, Petr Šinágl, Petr Horčička, Václav Eiselt, Jan Víšek, Josef Toma, Ladislav Gengel, Martin Frolík, Ctibor Jech, Lukáš Pabiška

Boleslav míří vysoko
S téměř nezměněným kádrem vyráží do prvoligových bojů Mladá Boleslav. Loni pátý tým soutěže chce toto umístění minimálně obhájit, ovšem s podceněním ze strany soupeřů tak jako na začátku uplynulé sezóny už počítat nemůže.

"Každý ví, že jsme loni hráli špičku a že přes léto nikdo neodešel, takže se na nás daleko lépe připraví," tuší útočník Lukáš Král, který dostal na dres kapitánské céčko po Jiřím Kročákovi, který ve 39 letech ukončil kariéru. "Druhou sezonu obvykle přichází jakési sebeuspokojení či vydechnutí, toho se chceme vyvarovat," upozornil trenér Josef Horešovský.

Ten v kádru přivítal tři zkušené obránce se zkušenostmi z extraligy, stejný počet beků tým opustil. Brankářská jednička ani složení prvních tří útoků se nemění. V přípravě Boleslav sehrála 13 zápasů.

"Až na lichotivé remízy se Spartou a CSKA Moskva jsme nijak neoslnili, porazit jsme dokázali pouze druholigová mužstva," krabatil čelo Josef Horešovský. S Pískem i Hradcem, prvoligovými sok, jeho tým vesměs prohrával.

Rozpočet klubu činí 16,5 milionu korun a naplnit ho pomohlo i rekordních 1750 prodaných permanentek.

Brankáři: Filip Šindelář, Luděk Slabý, Roman Matoušek.
obránci: Pavel Táborský, Aleš Vála, Zdeněk Toužimský, Aleš Pazdera, Marián Meňhart, Tomáš Vyskočil, David Pojkar, Přemysl Zeman, Martin Holý .
útočnéci: Jiří Kadlec, Pavel Metlička, Martin Postl, Lukáš Král, Jiří Kristek, Jaroslav Sirotek, Michal Oliverius, Josef Slanec, Zdeněk Žák, Josef Skořepa, David Vrbata, Petr Weiss, Jiří Šebek, Martin Krupka

Jihlava: Sázka na mládí

Vedení Dukly Jihlava se před startem nové sezony nijak netají tím, že jeho prvotním cílem bude návrat juniorského týmu zpět do extraligy. Tomu odpovídají i posily. Do mužstva přišli hlavně mladíci: Tomáš Kolafa, Marián Havel, Milan Řehoř a Ota Lazorišák.

Na střídavý start je ještě domluven slávistický brankář Lukáš Hronek. "I přesto si myslím, že máme jeden z nejlepších týmů v celé soutěži," neztrácí optimismus jednatel klubu Ivan Padělek.

Dukla sehrála v přípravě hned několik zápasů s extraligovými soupeři. V Pardubicích, Vítkovicích a Znojmě ale utrpěla těžké debakly. "Sice to jsou týmy, které budou patřit k nejlepším, ale mrzí mě, že jsme někdy působili až příliš odevzdaně," zhodnotil výkony trenér Petr Vlk.

Jinak ale vládne na jihlavské střídačce s přípravným obdobím spokojenost. Co se ale za celé léto nedokázalo vyřešit, je obrana. Po odchodu Tomáše Ficence do Vítkovic a Rostislava Maleny do Kladna zůstaly v defenzívě díry, které ještě nejsou zalátány.¨

"Stále na tom pracujeme," slibuje Vlk. První posilou bude asi Marian Morava. Zda ale zítra skutečně nastoupí v prvním souboji proti Havířovu, se neví. "Zatím o tom jednáme a doufám, že se domluvíme," uvedl Padělek.

Třebíč: Divoké léto

Když v létě přišel do Třebíče na hostování jednadvacetiletý brankář Josef Kučera, mohli si v klubu mnout ruce, jak se jim podařilo zacelit díru po odchodu Zdeňka Kučírka do Norska.

Jenže během jednoho dne přišla Horácká Slavia kvůli zdravotním problémům o oba své gólmany: Stanislava Nerudu i nově příchozího Kučeru. Protože mladý Kousal v přípravě zrovna nezazářil, sáhla Třebíč do Pelhřimova pro Filipa Luňáka.

"Odchytal u nás dobré zápasy, projevilo se to i na výsledcích," konstatoval třebíčský trenér Ladislav Kolda. Právě výpadek na brankářském postu z velké části zapříčinil hodně divoké přestřelky v letním období. Horácká Slavia například prohrála 2:6 s Havlíčkovým Brodem nebo 3:8 se slovenskou Skalicí.

"I přesto jsme s přípravou spokojeni. Ke konci se zdálo, že už se nám souhra lepší," řekl Kolda.

Do týmu dostal zkušený kouč poměrně kvalitní hráče. Do obrany například přišel Petr Suchý z Chomutova. Velmi dobře se jeví i útočník Jiří Lála, syn mistra světa z roku 1985.

"Obrana se přes léto vyztužila a vepředu se mladí také ukazují. Věřím, že by to mohlo být lepší než loni, kdy Třebíč skončila osmá," pochvaloval si Kolda.

Na jeho tým ale čekají v prvních dvou kolech velice silní soupeři. Zítra přijede Ústí nad Labem, ve středu jede naopak Třebíč do Havířova. "Věřím, že se nám obě utkání podaří a dobře nás nastartují," usmál se kouč Horácké Slavie.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze