Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šťastný už brusle neobuje

11 2001
S t o c k h o l m (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ztrácel se mezi pány v oblecích, mezi desítkami agentů z NHL, kteří přijeli na Švédské hokejové hry a všude s sebou nosili proslulé notýsky, kam si zapisují postřehy o budoucích hvězdách slavné ligy. Peter Šťastný, jeden z nejlepších hokejistů historie a člen Síně slávy NHL, seděl na tribuně a užíval si zápasu Švédsko - Česko. "Opravdu parádní hokej. To je případ, kdy mi nechybějí góly."

Legendy se vracejí do hry, Lemieux už hraje, Gretzkého přemlouvají. Už trénujete?
Kdepak! Já odehrál ve vrcholovém hokeji dvaadvacet sezon, a to je požehnaná kariéra. Měl jsem nabídky, skvělé nabídky, ještě dva roky poté, co jsem skončil. Ale teď už jsem starý, na olympiádě mi bude pětačtyřicet!

Ale čtyřicátníci dnes běžně hrají...
To je pravda. Pamatuju, jak na jeden zápas nastoupil Gordie Howe, když mu bylo dvaapadesát. Vidím to jako dnes. Všichni mysleli, že to bude jen taškařice, že ho budou šetřit, ale ten jim ukázal! Motal obránce v rozích, držel si je od těla, odstavil beka. Dvacet tisíc lidí v Detroitu burácelo.

Jak se vám líbí Lemieux?
To je mladý kluk! Vždyť mu je pětatřicet. Ale je fakt, že on patří mezi typy, které můžou hrát do čtyřiceti. Je nadaný a chytrý, ale zároveň urostlý, má sílu a dlouhé, šikovné ruce. Jako váš Dopita, taky může hrát dlouho.

Objevíte se tedy v nějaké funkci u slovenského týmu v Salt Lake City?
Asi jako generální manažer. Už se na tom pracuje.

Slovensko bude, stejně jako v Naganu, znevýhodněno. Do turnaje vstoupí dřív, než se přeruší NHL. Štve vás to?
Šéfovi NHL Bettmanovi jsem říkal, že jsem proti, aby se liga přerušila jen na dvanáct dní. V Naganu to bylo sedmnáct!

Co vám odpověděl?
Že do Japonska byla dlouhá cesta. Ale jak pozoruju ruch v zákulisí, není to ještě definitivní.

O čem se mluví?
Že by se dala využít přestávka pro All Star Game. A tam odehrát exhibice národních týmů jako přípravu na olympiádu. Říkal jsem Bettmanovi: Krátká pauza se obrátí proti vám. Odskáče to Kanada a Amerika. Evropané hrají roky spolu, hned zapadnou do systému. Když jsem hrál v roce 1984 na Kanadském poháru za Kanadu, měl nás trenér Sather pohromadě tři týdny.

Myslíte, že Kanada a USA znovu nebudou ve finále?
Po mistrovství světa v Petrohradu se mě v Americe ptali: Kdo hrál finále? A já: Československo. A oni: Ale s kým? A já: Přece mezi sebou! Nebylo by špatné, kdyby se to povedlo i na olympiádě. Kanada doplácí na to, že nemá dobrou školu pro mladé. Moc se bruslí a nikdo nechce puk, protože se bojí, že udělá chybu a trenér ho posadí. Nemají z hokeje radost.

Jak je možné, že se Češi a Slováci tak prosazují v NHL?
Diamantová pole taky nenajdete v každé zemi. Když chcete diamanty, musíte do Jižní Afriky. A v hokeji je to podobné. U nás se spojuje národní mentalita s talentem a tradicí. Máme srdce, umíme kombinovat a spolupracovat. To se nedá nahnat kondicí.

Autor:


Témata: Peter Šťastný

Najdete na iDNES.czmobilní verze