Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavbě haly brání boj dvou firem

5 2003
Praha - Proč najednou hrozí, že stavba hokejové haly pro mistrovství světa 2004 bude zastavena? Společnost Sazka říká, že za úvěry bank ve výši několika miliard korun chtěla ručit pozemky, na kterých staví. Jenže firma Quonex Real, jež doposud část pozemků po ČKD vlastní a o prodeji má se Sazkou uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí, ji prý podrazila. Aniž Sazce cokoliv řekla, udělala si dluhy a do zástavy dala právě smlouvu se Sazkou.

Ta teď má jako budoucí majitel pozemků buď dluhy zaplatit, anebo dá věřitel Quonexu, což má být Union banka a údajně i finanční úřad, pozemky do dražby. Quonex Real však tento výklad Sazky odmítá.

"Do finančních problémů nás dostala právě Sazka, protože nám neplatí to, co je ve smlouvě dohodnuto," ohradil se předseda představenstva Quonexu Petr Maděrič. Sazka měla podle něho do tohoto pátku zaplatit firmě za demolici starých budov ČKD zhruba 50 milionů korun, na něž si vzala právě u Union banky úvěr a garantovala jej budoucí pohledávkou u Sazky. "Ne, my Quonexu nic nedlužíme," reagovala na to mluvčí Sazky Stanislava Doubravová.

Maděrič se také podivil, že Sazka chtěla ručit za miliardové úvěry pozemky, jež mají hodnotu 300 milionů korun, a navíc mají na tuto společnost podle uzavřené smlouvy přejít až v roce 2004. "Tak to není. Celkově mají pozemky hodnotu miliardu a k původní smlouvě se připravovala kupní smlouva, kde mělo dojít k převodu pozemků okamžitě, aby Quonex nedělal nějaké další čachry," řekla Doubravová.

Sazka podle ní přes miliardové roční zisky nemá na celou stavbu vlastní peníze, protože většinu je povinna odvádět do sportu. Nová loterie, z níž má mít další výnosy, se podle ní teprve připravuje. Základy haly zatím postavila zhruba za 300 milionů korun společnost Skanska, a to prostřednictvím tzv. dodavatelského úvěru.

"My už teď ale musíme platit různé další věci, jako je sám projekt nebo přípravné práce. Také Quonexu už jsme zaplatili 41,5 milionu korun, protože bylo potřeba vykoupit starou kotelnu v areálu," dodala Doubravová.

Zdroje z finančních kruhů soudí, že za celým sporem může být boj o vlastnictví pozemků. "Ty mají obrovskou hodnotu a jde o to, komu budou patřit. Jestli tam bude hala, je jiná věc," uvedl bývalý bankéř obeznámený s tímto projektem.Najdete na iDNES.czmobilní verze