Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební řízení o Hagiboru bylo přerušeno

14 2001
Praha - Stavební řízení o výstavbě víceúčelové sportovní haly na Hagiboru bylo ve čtvrtek přerušeno, neboť chybí souhlas spoluvlastníků jednoho pozemku se stavbou. "Čeká se na doložení souhlasu spoluvlastníků jednoho pozemku," řekla pracovnice odboru územního rozhodování magistrátu Jana Kejvalová. Shrnula tak výsledek dnešního jednání o žádosti o vydání územního rozhodnutí k výstavbě sportovní haly, na které byli pozváni všichni účastníci řízení.

Situaci podle Kejvalové zkomplikovaly nejednoznačné majetkoprávní vztahy na jednom pozemku. Majitelem pozemku je stát, který se stavbou souhlasí, a osm dalších "potenciálních" vlastníků. Jejich souhlas nebyl magistrátu dodán.

Kejvalová nedokáže odhadnout, kdy bude řízení obnoveno. "Zákon umožňuje přerušit řízení na dobu jednoho roku. Navrhovatel této možnosti využil, požádal o přerušení na jeden rok a my jsme vyhověli," uvedla.

Podle ní to ale vůbec neznamená, že by řízení mělo být zastaveno skutečně na celý rok. Pokud by navrhovatel, jímž je finská investor Multiarena zastupující tělovýchovnou jednotu Bohemians, dodal souhlas vlastníků se stavbou dnes, okamžitě by začala běžet šedesátidenní správní lhůta, ve které musí úřad rozhodnout o udělení stavebního povolení.

Vybudování nové haly je podmínkou pro pořádání světového hokejového šampionátu v České republice za tři roky. Původně mělo být mistrovství v roce 2003, Česká republika si však musela kvůli problémům s přípravou stavby haly vyměnit pořadatelství s Finskem.

V poslední době se hovoří i o jiných lokalitách pro stavbu haly, než je Hagibor v Praze 10. Jsou to mimo jiné dvě místa v Praze 13 a prostory někdejší firmy ČKD Elektrotechnika u nově otevřené stanice metra Kolbenova v deváté městské části.

Jednatel Multiareny Rafael Karpíšek uvedl, že problémy s osmi vlastníky posledního sporného pozemku, který neleží přímo pod halou, investor vyřeší během několika dní, maximálně dvou týdnů. "Jedná se o pozemek, který má zvláštní režim, duplicitní zápis v katastru nemovitostí. Nepřehledná situace vznikla v roce 1991 nebo 1992, kdy jej úřad chybně přepsal," podotkl Karpíšek.

Multiarena tak nyní musí k pokračování stavebního řízení získat souhlas osmi spoluvlastníků tohoto pozemku. "Už jsme s nimi byli ústně domluveni, ale v průběhu května názor změnili a souhlas podmiňují sepsáním smlouvy o smlouvě budoucí," řekl Karpíšek.

O té se má jednat příští týden a podle Karpíška by se smlouvou neměl být problém.
Roční odklad, o nějž dnes investor akce pořádal, je prý jen čistě administrativní věc. "Umožňuje ho zákon, proto jsme o něj požádali. Nechtěli jsme se dostat do časové tísně tím, že bychom požádali například pouze o dva týdny," vysvětlil Karpíšek.

Změnu lokality nové haly nepovažuje Karpíšek za reálnou. "Jiné lokality vyžadují změnu územního plánu, což je komplikované. Do roku 2004 by se poté asi hala nestihla postavit," dodal.

Předseda hokejového svazu Karel Gut po čtvrtečním jednání na pražském magistrátu přiznal, že vleklé průtahy a komplikace kolem plánované stavby
nové haly na Hagiboru nutí k úvahám o změně lokality.

"Nedá se sice zcela říci, že bychom o původním plánu přestali uvažovat, ale jistá možnost se rýsuje na Maninách, kde jsou pozemky ve vlastnictví města, a nehrozí proto podobné problémy s restitucemi jako na Hagiboru," nastínil Gut eventuální řešení.

Dodal, že primátor Jan Kasl osloví v této souvislosti radní a zastupitele. "Do konce června by snad mohlo být jasněji. A s druhou variantou, tentokrát v devátém pražském obvodu, přišla Sazka, respektive její akcionáři," předeslal jednu z možností.

Šéf českého hokeje zdůraznil, že by měl do konce měsíce rád otázku místa pro výstavbu haly zodpovězenou. "Čas běží. Pokud se bude odkládat stavební řízení, posune se i územní rozhodnutí a následně také vydání stavebního povolení.

Je třeba přemýšlet i o jiných řešeních, abychom zase nebyli situací na Hagiboru
překvapeni a zaskočeni," řekl Gut. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze