Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stávka v NHL asi bude, míní Tichý

1 2004
Plzeň - Jeho vrstevníci, kteří s ním s hokejem za mořem začínali, ještě v NHL stále působí. Plzeňan Milan Tichý měl smůlu. Kvůli těžkému zranění páteře musel robustní obránce vrcholového hokeje zanechat už před devíti lety. Stihl za Chicago a Ostrovany z New Yorku odehrát jen třiadvacet utkání. U hokeje ale zůstal. V Plzni se chodí protáhnout za starou gardu a od roku 1997 je skautem. Teď jej zaměstnává Columbus.

"Hlavní pracovní nápor pro skauta začíná v srpnu. Startují reprezentační mládežnické turnaje, připravuje se plán na celou sezonu. Doma v Plzni se zdržuji poměrně málo, objíždím zápasy v Německu, Švýcarsku, Rusku. Nevynechám žádný významný turnaj v Evropě," popisuje Milan Tichý náplň své práce.

Nedávno se vrátil ze Švýcarska, kde Columbus uspěl při arbitráži o Rusa Nikolaje Žerďěva, který nečekaně opustil CSKA Moskva a zamířil do NHL.

Dá se spočítat, kolik utkání za sezonu vidí hokejový skaut?
Nedá. Při různých turnajích, hlavně osmnáctiletých, vidím i tři zápasy denně. Proti sobě nastoupí třeba patnáct mladíků, které mám v seznamu. Jednodušší je sledovat reprezentační nebo klubové celky dospělých. Tam se soustředím někdy jen na jednoho hráče.

Sledujete nyní někoho z mladých plzeňských hokejistů?
Kromě Jardy Kracíka nikoho. Columbus ho draftoval před dvěma roky, ale do kempu jej pozve až v roce 2005. Žádný další talent v Plzni v současné době nevyniká. Kracíka jsem doporučil já, stejně jako třeba Davida Výborného ze Sparty. Nevyniká kdovíjakými fyzickými proporcemi, v Columbusu zaznělo na jeho adresu dost skeptických hlasů, ale já tušil, že se dokáže v NHL prosadit.

Má někdo z mladých Plzeňanů, kteří už jsou za mořem, naději brzy naskočit do NHL?
Určitě Jakub Koreis ve Phoenixu a pak Matěj Trojovský, kterého draftoval Boston. Oba hrají v juniorských soutěžích.

Jenže teď se nahlas mluví o stávce. Začne podle vás vůbec nový ročník NHL?
Určitě se rozhodne až v září. Oficiálně nyní žádná jednání mezi vedením soutěže a hráčskou asociací neprobíhají. Důvod je jasný. Končí platnost kolektivní smlouvy a jedná se o velké peníze. NHL zatím svým majitelům prodělává více než 200 milionů dolarů ročně, proto chce snížit platy hráčům.

Takže stávka je podle vás jistá?
Podle stávajících náznaků to vidím jako velmi reálné. Majitelé klubů jsou velmi silní, neustoupí. Už také nemají kam, protože platy enormně stoupají. Vždyť průměrná mzda se vyšplhala na téměř dva miliony dolarů. Ale i hráči si budou tvrdě stát za svým.

Špaček, Trnka, Sýkora, Straka a Kraft. To je pětice Plzeňanů v NHL, kompletní řada. Když bude stávka, dočkají se jí na podzim plzeňští fanoušci?
To vůbec nebude jednoduché. Statut volných hráčů budou mít Špaček a Trnka. Pokud se s Plzní domluví, můžou nastoupit. Složitější je to u ostatních. Ti mají platné smlouvy. Pokud majitelé jejich klubů v NHL nebudou chtít, aby v Evropě hráli, tak to ani nepůjde.

Končí také smlouva mezi NHL a mezinárodní hokejovou federací IIHF. Přinese i to problémy?
Zřejmě ano. Nyní jdou peníze za hráče, kteří z Evropy odešli do NHL, právě přes federaci. Některé státy to chtějí změnit. Hlavně Rusko, aby si, stejně jako ve fotbale, mohli prodávat hráče sami a udělat individuální smlouvy. Hráče možná čekají i další úskalí. Někteří funkcionáři a právníci tvrdí, že kdo podepíše před příští sezonou kontrakt v Evropě, už jí tam bude muset i dohrát, byť se NHL třeba od listopadu ve zkrácené podobě rozběhne. Já očekávám mezi NHL a IIHF pořádnou bitvu právníků.

Starosti kvůli tomu mají i české kluby. Neví, jak mají tvořit kádr, zda jej posílí hvězdy ze zámoří a na jak dlouho...
Došlo by k přebytku hokejistů. Kdyby do Plzně přišla zmíněná pětice, čtvrtá řada musí odejít na hostování jinam.

Jak vůbec stíháte sledovat českou extraligu?
Sleduji hlavně hráče plzeňských soupeřů, ty naše znám. Zlatá éra českého hokeje už odezněla. Myslím tím dobu Haška, Růžičky a dalších. Teď se musí reprezentace tvořit kolem další generace. Pro mě ji představuje třeba Martin Havlát.

Plzeň se po potížích v průběhu sezony probojovala až do semifinále extraligy. Překvapil vás její extraligový tým?
Určitě ano. Vždyť ještě před posledním kolem základní části nebyla jistá ani samotná účast v play-off. Jednoznačným důvodem, proč je Plzeň nakonec v sezoně úspěšná, byla změna na postu brankáře. Příchod Málka se okamžitě odrazil na zlepšené hře směrem dozadu, obránci měli úplně jinou chuť do hry. Stačí se podívat na seznam účastníků play-off. Všichni mají mezi tyčemi nadprůměrné gólmany.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze