Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stávka v NHL: žádný pokrok

10 2004
Minnesota - Sedm měsíců před očekávanou stávkou v NHL je dohoda, která by jí odvrátila, v nedohlednu. Novináři měli během All star víkendu v Minnesotě možnost mluvit jak se zástupci soutěže, tak Hráčské unie. Obě strany musí najít kompromis. Jejich postoje se však stále liší i v těch nejzásadnějších bodech.


Předně, neshoda panuje v otázce, jestli liga vůbec prodělává.

NHL tvrdí, že ročně ztrácí 300 milionů dolarů. Zástupci Hráčské unie (známé pod zkratkou NHLPA) oponují, že to není pravda a že NHL některé účetní údaje zatajuje.

"Rozcházíme se v představě, o čem naše podnikání vůbec je," shrnul pro deník Washington Times vztah obou stran víceprezident NHLPA pro obchodní záležitosti Ted Saskin.

To není příliš pozitivní prohlášení.

V září zasáhly přední stránky sportovních novin a internetových serverů zprávy o tom, že zástupci obou stran se v Torontu usadili u jednoho stolu a začali jednat. Nikdy se však neobjevily navazující zprávy o tom, jak bylo rokování úspěšné. O víkendu vyplynulo na povrch to, o čem se v zákulisí jen šuškalo: pět měsíců po sezení v Torontu se NHL a NHLPA nepohnuli z místa.

NHL na základě finanční zprávy, kterou dostává od každého týmu, vyčíslila každoroční ztráty na 300 miliónů dolarů. NHLPA však tvrdí, že tato částka je smyšlená a nikdy nebyla prověřena nezávislým auditem. Podle vlastní namátkové analýzy ve čtyřech klubech prý navíc zjistila souhrnem 52 milionů dolarů nepřiznaných příjmů, které by měly být započítány.

Chicago Blackhawks prý například vykázalo nulový příjem z pronájmu svých luxusní lóží.

"Musím se smát, když NHL mluví o finanční transparentnosti," říká Saskin. "Je to jako, když máte platit daně a sami si vybíráte, kolik z vašeho příjmu přiznáte. Některé týmy jsou poctivé, jiné ne."

Komisař NHL Garry Bettman je však přesvědčen, že výsledky hospodaření jsou správné a NHL nic nezkresluje.

"Vím, že Hráčská unie moc dobře ví, v jaké ekonomické situaci se nacházíme. To, co říkají médiím a to, co říkají nám, není to samé. Naše záznamy jsou správné."

Slovníček pojmů

CBA - Collective bargaining agreement, neboli Kolektivní smlouva, podle které se řídí ekonomická stránka soutěže. Uzavřeli jí NHL a NHLPA. Upravuje například podmínky, podle kterých se hokejista stane volným hráčem a platy, které dostávají nováčci. Vyprší 15. září tohoto rok. Bez ní nemůže soutěž fungovat.
NHL - hokejová soutěž. V jejím vedení stojí majitelé všech 30 týmů. Ti si do svého čela zvolili v roce 1993 Gerryho Bettmana, který vystupuje v pozici komisaře.
NHLPA - NHL Player association, Hráčská asociace, která sdružuje hráče a hájí jejich zájmy. V jejím čele stojí výkonný ředitel Bob Goodenow.  
Platový strop - maximální částka, kterou může tým utratit na platy svých hráčů.
UFA - Unrestricted free agent, volný hráč. Takovým hráčem se stane každý starší 31 let, kterému vyprší stávající smlouva. Novou smlouvu může podespat s kterýmkoliv klubem. V posledních letech kluby začaly kvalitní volné hráče výrazně přeplácet, což vedlo celkově ke zvýšení platů všech hráčů a ke ztrátám klubů. Za finančními ztrátami však stojí i jiné věci- jako úbytek diváků a slabé pokrytí zápasů v televizi.V čem je problém

Těžko říci, na čí straně je pravda a zdali obě strany, v jejichž čele stojí zkušení právníci, se nesnaží ze situace získat co největší výhody. NHL nehodlá slevit ze svého požadavku zavést nějakou formu tzv. "platového stropu" pro každý tým, aby měla pod kontrolou ziskovost soutěže.

V praxi by to znamenalo, že například New York Rangers by měli platový strop stanovený třeba na částku 45 milionů dolarů. Platy všech jeho hráčů by nesměly tuto hranici překročit  (v současnosti tým platí hráčům přes 80 milionů). Takové plošné omezení by snížilo platy všech hráčů v lize a odvrátilo hrozbu, že týmy nebudou největší hvězdy přeplácet.  

Hráčská unie se chce takového způsobu řešení vyvarovat a prosazuje daleko liberálnější model, ve kterém si samotný trh má určit jaké budou ceny. V kostce řečeno, pokud má Jaromír Jágr na současném trhu cenu 10 miliónů dolarů a najde se klub, který je ochoten mu je zaplatit, proč jim v tom bránit?

Jedná se tedy o problém téměř politický. Kontrola versus volnost. Regulace trhu zvenčí versus samoregulace zevnitř.

Těžko si představit, že by jedna strana ustoupila. Možný je pouze kompromis. NHLPA prý sice už navrhla pětiprocentní snížení platu všech hráčů a další kroky, které by podle jejich odhadu přinesly zisk 200 milionů dolarů, to je však, zdá se, pořád málo.

Pokud se nic nezmění, vypukne stávka v NHL 15. září. Nejčernější prognózy hovoří až o dvouletém přerušení. Pro sport jako takový by to v zámoří znamenalo obrovské škody. Je jasné, že na stávce nikdo nemůže vydělat. To je zatím bohužel jediná věc, na které všichni shodují.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze