Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Štěpánek si na přestup do Ústí sám přispěl

25 2004
Ústí nad Labem - Ještě získat hokejové ostrostřelce Milana Hejduka a Jana Čalouna a jsme kompletní! Tak zní přání ústeckých fanoušků poté, co se vedení prvoligového klubu podařilo získat mistra světa z roku 2000 Martina Štěpánka. "Bylo by to hezké. Stát se může všechno. S Honzou Čalounem jsem před odjezdem z Ruska mluvil, Novosibirsk také není ideální místo," řekl třiatřicetiletý Štěpánek, který ukončil angažmá v Jaroslavli.

Co rozhodlo, že jste kývl právě Ústí, jehož jste odchovancem? 
Chtěli jsme se s manželkou po deseti letech cestování usadit. Ústí je navrchu, má ambice postoupit do extraligy, to je pro mě velká výzva.

Koho z ústeckých hráčů znáte? 
Trénuji s nimi již od minulého pondělka, takže je znám už skoro všechny. Navíc jsem zde trénoval loni, když jsem se vrátil z Voskresensku. Někteří kluci jsou noví, ale většinu jsem jich znal. Dokonce je tu jeden, se kterým jsem tu hrál před deseti roky. Ondra Kříž.

Co víte o trenérech Pavlu Hynkovi a Víťovi Borůvkovi? 
S Víťou jsem chodil do školy, on o třídu výš. Pavla Hynka jsem dlouho osobně neznal. Tvrdí, že si mě pamatuje, když jsem šel třetím rokem do juniorky Sparty. Já jeho ne.
Věděl jsem jen, že trénuje. Seznámili jsme se až letos v létě. S ústeckými hokejisty dosahuje Hynek skvělých výsledků. Je to kvalitní trenér. Dostane hráče na svou stranu a ti za ním jdou.

S vámi bude lídr první ještě silnější. Věříte, že postoupíte do extraligy? 
Těžko říct. Přijde play-off a to je úplně jiná soutěž.

Jak je důležité být po základní části před hlavním konkurentem z Českých Budějovic? 
Nejdůležitější je porazit je až ve finále. Jestli budeme před play-off první nebo druzí, to nehraje velkou roli. Například loni ve Finsku nás přeskočilo Turku v posledním kole, dostalo se na první místo, ale my jsme je ve finále stejně dostali.

Ve Finsku jste v létě slavil s Oulu titul, v Jaroslavli to nevyšlo. Proč? 
Z důvodu stávky v NHL. Do Jaroslavli přišel Karel Rachůnek, který má v zámoří smlouvu. Pro manažery jsou hráči z NHL velkým lákadlem. Stal jsem se přebytečným.

V Jaroslavli vás nepodržel ani finský kouč Kari Heikkilä, který si vás z Oulu přivedl? 
On mě tam chtěl. Bavili jsme se o tom, že přijde nový hráč, týden před tím, než mi oznámili, že končím. Říkal jsem mu, že jsem ochoten zůstat i jako čtvrtý hráč, který bude čekat na to, jestli se někdo zraní nebo někomu poklesne forma, ale nemohl mi pomoct. Šlo to mimo něj.

Peníze v Rusku jsou prý slušné...
Hráči jdou do Ruska jedině kvůli penězům, kvůli ničemu jinému.

Měl jste po návratu i jiné nabídky? Hovořilo se o zájmu Znojma.
Kontakt ze Znojma byl. Volal mi trenér, že by měl zájem, ale konkrétní nabídka se ke mně nedostala.

Proč ne Litvínov? Údajně vám nabídli měsíční zkoušku, kterou jste odmítl s tím, že vás ve vašem věku není potřeba zkoušet. Je to tak? 
Přesně tak. Už jsem chtěl mít hlavně nějakou dlouhodobější jistotu. Aspoň do konce této sezony.

Z Litvínova jste přišel na přestup. Je pravda, že jste si platil jednu třetinu částky ze svého? 
Ano. Je to pravda.

Je hodně neobvyklé, aby se hráč finančně podílel na svém přestupu. Vrátí se vám to? 
Jsem Ústečák, tady jsem se naučil hrát hokej. Sám jsem stál o to, abych tu hrál. Litvínov držel přestupní částku docela vysoko, takže jsem řekl, že přispěji svými penězi k tomu, abych působil v Ústí.

Slyšel jste o tom, že se máte v budoucnu v Ústí stát sportovním ředitelem klubu? Podobně jako Robert Reichel v Litvínově? 
Bavili jsme se o tom, že něco takového je možné. Člověk dělá hokej celý život, jiné aktivity nemá, co jinačího dělat než právě hokej.

V jaké jste nyní formě?  
Poslední zápas jsem hrál 5. listopadu. Nastoupím až příští středu v Opavě, to je skoro čtyři týdny bez utkání. Uvidíme, necháme se překvapit. Záleží také na tom, jestli mě trenér postaví. Hráči říkají, že se vítězná sestava nemění (smích).

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze