Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Štěpánek slavil finský titul i po saunách

27 2004
Ústí nad Labem - Jak se slaví hokejový titul ve Finsku? V sauně! "Objížděli jsme sauny na různých místech, potili se a popíjeli k tomu pivo. Je to jejich tradice," líčil obránce Martin Štěpánek, ústecký rodák, jak si nedávno v Oulu užíval bujaré veselí. Jeho zkušenosti výrazně postrčily klub Kärpät Oulu k ligovému prvenství po 23 letech.

"Od toho titulu uplynula dlouhá doba, takže se juchalo, jako by vyhráli poprvé. Naštěstí jsme rozhodli o velikonoční neděli, takže nikdo nemusel v pondělí do práce," usmál se Štěpánek.

Třiatřicetiletý mistr světa z Petrohradu 2000 nebyl v mužstvu jediný z Čechů. Na triumfu se podíleli i útočníci Petr Tenkrát a exlitvínovský Vladimír Machulda.

Podle Štěpánka české komando výrazně promluvilo do play-off. Machulda se sice zranil, avšak zázračně vyléčená třísla mu od semifinále pomohla do sestavy. "Třetí zápas doma proti IFK Helsinky jsme prohráli 0:5, trenér pak nás Čechy dal dohromady," přiblížil 190 cm vysoký zadák.

"Změnili jsme herní styl naší pětky, hráli víc po svém. Drželi puk, nahrávali si a ne zbytečně nahazovali do pásma. Od té doby jsme pět zápasů ze šesti vyhráli!"

Oulu ve finále přemohlo TPS Turku 3:1 na zápasy. Kromě hromadné bitky ve čtvrtfinále s Jokeritem upoutalo v play-off i unikátní statistikou: pětkrát se dostalo do prodloužení a vždy ho vyhrálo!

"Nešlo jen o štěstí. Celý rok jsme tvrdě trénovali, fyzičku jsme měli na hodně vysoké úrovni," zdůraznil Štěpánek, bývalý hráč Litvínova, Kladna, švýcarského Ambri Piotta a finských IFK Helsinky a Lukko Rauma. Na závěr sezony rozdával úsměvy, přitom pro něj nezačala vesele.

Se zájmem přispěchal ruský Voskresensk, ale nakonec se ho jako nadbytečného cizince ještě v létě zbavil. "Hned jsem věděl, že v Rusku mě nic pozitivního nečeká," vytušil Štěpánek. Volba dalšího působiště padla na Oulu. Šťastná ruka.

"Po posledním zápase jsme šli slavit na velkou diskotéku s fanoušky. Finové pili, co teklo," vykresluje hokejista, který už je s rodinou doma v Ústí. Oulu je město na severu země, široko daleko nic, takže hokej je nesmírně populární. "Když jsme lidem ukázali pohár na náměstí, přišlo jich třicet tisíc. Paráda."

Česká legie se však v Oulu rozpadne. Zůstane jen Tenkrát, na Machuldu ani Štěpánka klub nemá peníze. "Nedomluvili jsme se na podmínkách, ani jedna strana nechtěla ustoupit," řekl bek.

Byť se složitou finštinu nikdy nenaučil, SM-Liigu považoval za kvalitní. Líbilo by se mu i další angažmá ve Švýcarsku, kde prý byl „nádherný život“. "Je taky možné, že se vrátím do extraligy. Do českého klubu, ne do moravského," uvedl Štěpánek, jména zájemců ovšem zatajil.

"Nespěchám. Vždyť v Oulu jsem začal trénovat až v srpnu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze