Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Straka: Objevovaly se komunikační problémy

16 2001
Pittsburgh - V pondělí ráno v půl desáté si generální manažer Pittsburghu Craig Patrick zavolal trenéra Ivana Hlinku do kanceláře. Bylo to po čtvrté porážce v řadě. A oznámil mu, že jako kouč končí. "Angličtina pro něj byl problém, občas se na střídačce vyskytly komunikační problémy," reagoval útočník Martin Straka. Také další hráči se shodují: největší potíž byla angličtina. "Nebýt toho, zůstal by tu," říká Robert Lang. A jaké jsou další ohlasy v zámořských médiích na Hlinkovo odvolání?
Článek je průběžně aktualizován

Craig Patrick, generální manažer Pittsburghu:
Potřebovali jsme změnu a tato v současné situaci asi měla největší smysl. Už večer po utkání s Buffalem jsem se sešel se svými spolupracovníky, napevno jsme se ale rozhodli druhý den ráno. Ještě před tím jsem zavolal Lemieuxovi a řekl mu, co chcem udělat. A on souhlasil. Nebýt poslední prohry s Buffalem, asi by k tomu nedošlo. První tři zápasy jsme sice prohráli, ale aspoň se mužstvo snažilo. Akorát jsme nedávali góly. Jenže v zápase s Buffalem se nějak vytratila i bojovnost.  

Vedení Penguins (důrazně také Mario Lemiuex) Hlinkovi doporučilo, aby si během léta při kurzech zdokonaloval angličtinu. Jenže Hlinka strávil dovolenou v Česku a do Ameriky se vrátil bez výrazného zlepšení jazyka.

Tato záležitost také určitě sehrálao roli. Ivanova angličtina se lepší, ale... Máme velmi mladý tým a kluci potřebují vedení. A nejsem si jistý, jestli při takovém jazykovém projevu vždy přesně dostali ten správný povel.

Mario Lemieux, kapitán a spolumajitel Pittsburghu:
Je to změna, kterou asi každý čekal. Pokaždé, když tým takhle prohrává ze začátku sezony, se sáhne k tomuto kroku. Myslím si, že to pro Hlinku bylo těžké. Asi vím, jak se cítil. V roce 1984 jsem sem přišel a neuměl anglicky. A první roky byly pro mě fakt těžké. Zvláště náročné to je v roli hlavního kouče, kde musíte mluvit opravdu dost. Já jsem tehdy v roce 1984 jenom chodil na led a dával góly. Ale on musel chodit do kabiny, mluvit k hráčům. A s tím měl problémy. 

Rick Kehoe, nový hlavní kouč:
Ráno mi volal manažer Patrick a ptal se, jestli mám zájem trénovat. Řekl jsem, že ano. Hned jsem se dal do práce, neboť máme před sebou těžký úkol. Čeká nás Ottawa a my už teď opravdu musíme vyhrát. V poslední době se v médiích hodně o jeho odvolání spekulovalo. A hráči čekají, až se to stane. A místo aby hráli, tak to mají v hlavě a stále na to podvědomě čekají. Teď už je to za námi. A musíme znovu začít hrát.

Kevin Stevens, útočník
Nehráli jsme jako tým. Je to vina trenéra? Nebylo by to fér takhle říct, ale... Je to těžké vysvětlit. Málo jsme bojovali.

Martin Straka, útočník
Trenéři zápasy neprohrávají. My hráči jsme to prohráli. Vůbec jsme mu nepomohli. A samozřejmě on je ten, na kom se teď hledá vina. Angličtina byla pro něj problém. Každý víme, že na střídačce se někdy vyskytovaly komunikační potíže. V kabině se hráčům někdy pokoušel něco říct, ale nemohl, protože nenašel ta správná slova. Ale je to o hodně lepší trenér než si lidé myslí.

Robert Lang, útočník
Jazyk byl jediný problém. Asi se měl trochu více snažit se angličtinu naučit. Je škoda, že musel odejít. Podle mě neměl žádné jiné slabiny. Nebýt chabé angličtiny, zůstal by tady. Je to pro mě těžké se smířit s tím, že odchází. Už jsem pod ním před tím hrál a vždycky jsem s ním vycházel velmi dobře. 

Nový hlavní kouč Rick Kehoe, jemuž se v Pittsburghu přezdívá "Chico" podle hlavního hrdiny populárního sitcomu ze sedmdesátých let, prý už v poslední době měl v týmu velké slovo a jeho jmenování bylo pouze formalitou. Pravdou je, už po druhé porážce Pitttsburghu uznávaní komentátoři zahraničních médií předpovídali Hlinkův pád a prorokovali, že ho vystřídá právě Kehoe. Co k tomu říkají dva obránci Penguins?

Andrew Ference, obránce:
"Jmenování Kehoea hlavním koučem? Vlastně se nic nemění. Jen to, že od něj nebudeme dostávat 60 procent instrukcí, ale bude rozhodovat o všem.

Ian Moran, obránce:
"Jde o to, že teď budeme poslouchat Kehoea a nebudeme se muset obracet na Ivana, jestli souhlasně kývá. Ivan vlastně vždycky souhlasil, protože byl s Chicem na stejné vlně, ale asi to měli podrobněji rozebrat."


Radek Bonk, útočník Ottawy (s tímto týmem se dnes večer Pittsburgh utká)
Myslím si, že Hlinka je skvělý trenér. A vyhodit ho po čtyřech zápasech hned v úvodu sezony? To se mi zdá divné. Jestli chtěli udělat takovou změnu, tak to měli udělat hned po minulé sezoně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze