Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Straka si chce sezonu vylepšit na MS

10 2004
Praha - Asi největším smolařem mezi českými hokejisty v NHL je útočník Martin Straka Olympijský vítěz z Nagana nemohl v posledních třech sezonách kvůli zdravotním problémům absolvovat kompletní základní část. Letos měl operovaná kolena a v zámoří tak odehrál jen 54 zápasů. V sobotu dorazil do Prahy a už o den později by se měl zapojit do přípravy na světový šampionát.

Straka má být jednou z klíčových postav, které si kouč Slavomír Lener vybral. Odchovanec plzeňského hokeje věří, že si po nevalné sezoně na mistrovství zlepší náladu.

"Byla to jedna z nejhorších sezon, kterou jsem v NHL měl. Myslel jsem si, že už budu zdravotně v pohodě a zase jsem měl maličkou smůlu a odnesla to obě kolena. Doufám, že další už bude v pohodě," uvedl Straka v rozhovoru s českými novináři po příletu.

Účastník loňského šampionátu ve Finsku změnil v průběhu sezony dres. Jeho více než čtyřmilionový plat byl moc velkou zátěží pro skomírající Pittsburgh, který jej vyměnil do Los
Angeles.

Straka dlouho očekávanou změnu uvítal. "V Penguins to pro mě už nemělo budoucnost. Již nejsem nejmladší a oni chtějí vybudovat nové mužstvo, a proto dávají šancí mladým hráčům. S tím, že to takhle dopadlo, jsem spokojen," přiznal.

Ambicióznímu týmu Kings měl pomoci do play-off. I vinou jeho zranění se však Los Angeles do elitní osmičky v Západní konferenci nedostalo. "Se sezonou tak nemohl být spokojen nikdo. Kvalita na to, abychom se dostali do play-off, tam byla, ale nevyšlo to. Byl to velký neúspěch," přiznal Straka, jenž ve 32 zápasech v novém klubu vstřelil pouze šest branek a připsal si osm asistencí.

Na jeho špatné bilanci se podepsalo i zranění kolen, které jej postihlo krátce po přestupu. Navíc Straka pravděpodobně uspěchal návrat na led, což se projevilo na jeho výkonech.

"Na všechny hráče, nejen na mě, byl velký tlak, abychom hráli. Byli jsme osmí devátí a hráli o vše. Různé problémy měla polovina mančaftu, ale všichni jsme se snažili dostat do play-off," snažil se Straka najít další důvod neúspěchu.

Momentálně je po zdravotní stránce stoprocentně v pořádku, což potvrdily i povinné výstupní testy před návratem domů. "Vše by už mělo být zahojeno. Ještě mě tady zkontrolují," podotkl Straka.

Na ledě nebyl od konce základní části, takže už se nemohl dočkat, až se zapojí do přípravy národního týmu. "Potřebuji se už pořádně zpotit. Pět šest dní teď asi budu trochu unavený, ale než vše začne, bude to v pořádku," tvrdil.

V reprezentaci by se měl potkat i s klubovými spoluhráči Romanem Čechmánkem a Jaroslavem Modrým, které Lener také pozval do přípravy. "Když už jsme věděli, že nedostaneme do play-off, tak jsem se o mistrovství bavili. Všichni se těšíme, ale víme, že to nebude lehké," tuší Straka.

Na velký tlak, který na hráče při turnaji vyvíjí domácí prostředí, je prý připraven. "O tom hokej je. Vždy je důležité, když si může člověk něco dokazovat a tohle bude velká zkouška," těšil se. 

Velkou radost Straka zažil v prosinci, kdy se mu narodila dcera Agáta. "Samozřejmě, že mě to změnilo, pozitivně. Člověk už musí být opatrnější, zodpovědnější. Musí  dávat pozor nejen na sebe," usmíval se spokojený otec, zatímco jeho dcera unavená po dlouhém letu z Los Angeles do Prahy ronila slzy.

Martin Straka na letišti v Praze po příletu z USA.

Michal Straka se na letišti zdraví s manželkou svého bratra Martina.

Martin Straka na letišti v Ruzyni.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze