Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Straka se loučí a říká: Bez Jágra bych možná nikdy nehrál NHL

Martin Straka (vlevo) a Jaromír Jágr se zdraví po souboji v extralize. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

12 2014
On se bude definitivně loučit s kariérou, pro toho druhého je to zase rozlučka s českým publikem před odletem do New Jersey. A vlastně to klidně může být naposledy, co si na ledě bok po boku Martin Straka a Jaromír Jágr zahrají - dva hokejisté, kteří o sobě věděli snad i poslepu.

"Jarda slíbil, že přijede. Dokonce kvůli tomu o dva dny odložil odlet do Ameriky, čehož si strašně moc vážím," říká Straka, který společně s naganským i plzeňským parťákem Jaroslavem Špačkem pořádá v neděli před extraligovým zápasem Plzně s Litvínovem rozlučkovou exhibici. A pojmenovali ji vzhledem ke svým příjmením výstižně: "Souboj dvou ptáků."

Čtěte v sobotní MF DNES: dvojrozhovor s olympijskými vítězi Martinem Strakou a Jaroslavem Špačkem

A právě na souhru Straky s Jágrem bude plzeňské publikum nejvíce hledět. Roky spolu hráli v NHL, zažili slavné triumfy v reprezentaci a sám Straka mluví i po letech ke svému kamarádovi s úctou.

"Kdybych neměl jeho, možná bych dopadl úplně jinak. Byl bych na farmě a třeba NHL nikdy nehrál. Ale on se za mě v Pittsburghu postavil," vzpomíná Straka. "Měl v klubu tak obrovskou pozici, že si diktoval, co chtěl. A on chtěl, abych hrál, takže i na mě koukali úplně jinak."

Psala se sezona 92/93, Straka přišel do Pittsburghu, do klubu, který vyhrál dva poslední Stanley Cupy a díky krajanovi i jeho mamince rychle zapadl. Navíc brzy zjistil, že mezi ním a Jágrem na ledě funguje zvláštní chemie. "Sedli jsme si. Já věděl, co on chce a on zase co může čekat ode mě," vypráví Straka.

Martin Straka, generální manažer HC Plzeň

Martin Straka už coby manažer

Přitom tolik hráčů se vedle Jágra spálilo. Nefungovalo jim to, on kroutil hlavou, takže kde byl recept na úspěch? "Spoustu hokejistů s ním nemohlo hrát, protože buď ho na ledě furt hledali a nebo byli nervózní, když udělal nějaký obličej. Ale mně to bylo jedno. Když se mě ptal, jestli jsem ho na ledě neviděl, tak já odpovídal: Jardo, asi ne. Ale máš tady dalších deset útočníků, tak jestli tě někdo z nich vidí lépe, tak si ho k sobě vezmi."

Když na to po dvaceti letech ve své kanceláři na plzeňském stadionu vzpomíná, směje se. A směje se i Jaroslav Špaček, jenž k dvojrozhovoru pro sobotní MF DNES zasedl s ním. A i on přidá svůj postřeh. "V českém hokeji jsou jen tři hráči, kteří s Jardou mohli hrát. To byl tady Martin, pak Venca Prospal, který si z něj taky nic nedělal, a Tomáš Plekanec," vypráví Špaček.

Jaroslav Špaček v dresu hokejové Plzně

Jaroslav Špaček v dresu hokejové Plzně

A hned se v něm probudí role asistenta u národního týmu a řekne: "Takže já bych potřeboval, aby Martin v neděli pověsil ty brusle na hřebík jen na půl. Bude mistrovství světa v Praze, Jarda se nám do toho bude chtít zamíchat. A když bude Pleky v play-off, Martin bude potřeba."

A přidá svou čerstvou zkušenost z květnového šampionátu v Bělorusku, kde Jágra trénoval. "Tam měl hráče, kteří na něj koukali a pořád ho hledali. On sám byl z toho špatnej a říkal jim: Zkuste něco udělat sami."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze