Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Straku čeká svatba a jednání o smlouvě

28 2001
Praha - Pryč jsou ty doby, kdy si před pěti roky kluby NHL přehazovaly hokejového útočníka Martina Straku jako horký brambor. Nyní patří olympijský vítěz z Nagana k nejrespektovanějším útočníkům NHL. Za poslední tři roky odehrál za Pittsburgh 233 zápasů a nastřádal 237 bodů, což je úctyhodná bilance. "Tahle sezona se mi fakt povedla, ale je to i zásluha mých spoluhráčů Langa a Kovaljova. Dali jsme dohromady dobrý útok," řekl Straka po ranním příletu do Prahy. V Čechách jej čeká nabité léto. Kromě tradiční přípravy na další sezonu musí stihnout i svatbu s přítelkyní Veronikou a vyjednávání o nové smlouvě.

"Svatba už je naplánovaná, proběhne někdy v létě. Chystá ji i bratr Michal, ale nakonec jsme se rozhodli, že ji nebudeme mít v jeden den," prozrazuje hbitý útočník.

Jako dobrý vklad do manželství by se mu hodila i vylepšená smlouva. Ta současná, která mu zajišťovala roční příjem 2,2 milionu dolarů, vyprší za pár dní. A šestý nejproduktivnější hráč NHL si jistě zaslouží vyšší gáži. Za spodní hranici bude zřejmě považována suma 4 miliony dolarů. "Všechno musím ještě probrat s agentem," podotýká Straka, který se před dvěma roky dohodl s Pittsburghem až po dlouhých jednáních, těsně před plánovanou arbitráží.

V týmu končí kontrakt celkem devatenácti hráčům, kromě Straky například i Langovi, Kovaljovovi, Kasparaitisovi, Hrdinovi, Rozsívalovi, Bergevinovi a všem brankářům. Zámořský tisk považuje zajisté, že klub bude muset prodat draze zaplaceného kapitána Jaromíra Jágra, aby mohl udržet všechny ostatní hvězdy v klubu.

"Myslím si, že k tomu nakonec nedojde," říká překvapivě Straka. "Přece si vedení nedovolí prodat nejlepšího hráče světa. Podle mého názoru tady Jarda zůstane," je si jistý, i když po chvilce dodá: "Ale v Pittsburghu je možné všechno."

Třeba to, že se majitel klubu Mario Lemieux vrátí po více než třech letech na led a dotáhne tým až do semifinále Stanley Cupu. "Tam už jsme na New Jersey nestačili. Byli prostě lepší, neměli jsme na ně. Myslím si, že i když prohráli první finále s Coloradem, že nakonec v šesti zápasech zvítězí."

Reprezentační trenér Augusta počítal se Strakou na světový šampionát do Německa, ale ten mu poslal podobenku v podobě postupového gólu ve čtvrtfinálové bitvě s Buffalem. "To si myslíte, že se mi tam nechtělo? Ne, to byla náhoda," říká s úsměvem.

Zlatých medailí českého hokeje si Straka velmi váží a jsou pro Čechy v Pittsburghu dobrou záminkou, jak poškádlit své spoluhráče. "Sice jsme to nevyhráli přímo my, ale o to radši jsme se v šatně chlubili. Bylo to krásné. Po semifinále jsme začali popichovat Švédy, po finále Finy. O Kanaďanech a Američanech ani nemluvě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze