Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štrba doufal, že se dostane k Čajánkovi

28 2001
České Budějovice - Už zase zařezává doma v českobudějovickém klubu, ale dobrý pocit ze startu na hokejovém turnaji Baltica Cup, který Česko vyhrálo, má určitě právem. Ohlasy na jeho start byly pozitivní. Martin Štrba má jednu výhodu, může hrát kdekoliv v útoku, je to univerzál k pohledání. Stabilní na bruslích, rychle se orientuje a má koncovku. Teď byl do národního mužstva pozvaný jako třináctý útočník, ale s takovou představou trenérů zatočil.

Dostal ho. A nebylo to jen tak, postavil se vedle čerstvého olympionika Čajánka i střelce Ujčíka.

"Celý ten start byl o tom, že jsem se dostal do téhle lajny," míní teď. Možná má pravdu, možná je příliš skromný, to ukáže až další čas. Zahrál si prý bezvadně. Ve trojici nahradil Vlasáka, který do Ruska necestoval.

"Tajně jsem doufal, že bych se mohl do téhle formace dostat," svěřil se. Ani nebyl jen tím levým křídlem, které se v tuzemské reprezentaci musí pořád vracet a hlídat, kam se vrtne po ztrátě kotouče protihráč. "Střídali jsme se," přiblížil. Když se pustil dopředu s Čajánkem, jistil je Ujčík, vzadu bez problémů zůstal i centr Čajánek.

Oficiální statistiky pořadatelů na turnaji v Rusku hovořily o tom, že má jednu asistenci ze zápasu s Finskem (4:2), kdy nahrál Čajánkovi, a druhou proti Švédům (3:3), to přihrál Leškovi. Sám Jihočech si vybavil, že proti Finsku asistoval dvakrát a jednou se podílel i na akci proti Rusku (4:0). Rusové si se druhou asistencí nedělají hlavu.

"Turnaj jsme vyhráli, všechno fungovalo," těší hráče, který se hokej začal učit na ledě ve Veselí. Ani jednou nebyl na turnaji vyloučený. A získal další zkušenosti. "Jak se hráč zastaví, dostává se za hru," přiblížil, jak se na mezinárodní úrovni rychle ztratí kontakt s protihráčem, nikdo vám v takové situaci nepřihraje.

"Jasně nejnepříjemnější byli Švédové," řekl o soupeřích. "Ať už pohybem nebo kombinací, dobře bránili, ve čtyřech se vraceli a ve čtyřech šli hned dopředu," vypočítával přednosti Skandinávců. "A také byli silní na kotouči," připomněl, že dobrý hokejista si musí umět hlavně poradit s pukem. Znovu si ověřil, že právě dobrá hra s kotoučem a umění zvládnout situaci jeden na jednoho platí.

"Jak se hráč umí proti jednomu prosadit, hned může přijít šance." "Je na něm vidět, že je při chuti, má sebedůvěru," řekl o Martinu Štrbovi jeden z trenérů A-týmu HC České Budějovice Václav Červený.

Trenér reprezentace Josef Augusta rozruch nedělal. Před přípravným zápasem Martinu Štrbovi řekl, co od něj chce (hrát levé křídlo dozadu), a před každým zápasem týmu zhodnotil, co je třeba ze hry zlepšit nebo odstranit.

"Nikdo se mnou po turnaji nemluvil," uvedl Martin Štrba. Je možná v nejistotě, zda se s ním bude počítat dál. Produktivní byl, moc nezkazil. Šance zůstala.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze