Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédsko, nebo Finsko? To je hokejistům jedno

4 2004
Praha - Žádná nervozita, dohadování. Hokejisté se příliš nezabývají tím, kdo bude jejich čtvrtfinálovým soupeřem ve Světovém poháru. "Stejně to neovlivníme a rozhodující bude náš výkon," tvrdí shodně. Kvůli dvěma úvodním prohrám ztratili pro rozhodující duel výhodu domácího prostředí. Teď chtějí zarmoutit svého soka na jeho ledě. "To, že hrajeme venku, neberu zas jako takovou nevýhodu," říká Milan Hejduk.

"Ale škoda, že jsme nehráli doma víc zápasů základní skupiny. Vždyť kdo ví, jak by vypadal třeba zápas s Finskem, kdybychom ho hráli v Praze," přemítá.

"Zase tak velká nevýhoda to pro nás není. V tom zápase půjde o všechno a na domácím týmu bude větší tlak," myslí si Patrik Eliáš. Reprezentanti v úterním čtvrtfinále nastoupí proti poraženému ze sobotního duelu Finsko - Švédsko.

"Oba týmy mají kvalitní brankáře a jsou silné. Pro Finy by mohla být trochu výhoda, že se hraje na větším hřišti. Ale to uvidíme až v zápase, když proti nim tedy nastoupíme," pokrčil rameny Martin Havlát.

"Rozhodující bude především náš výkon. Zatím to nebylo z naší strany nic moc, tak to snad přijde teď. Ale opravdu nemá smysl se zabývat tím, jestli by nám víc svědčili Švédové, nebo Finové," říká Petr Čajánek.

"Na Švédsku vidím jedinou výhodu: hotel je hned vedle haly," usmál se David Výborný. Ten má ke Švédsku blíž. Působil v tamním klubu MoDo. "Jinak je ale úplně jedno, kde budeme hrát. Švédové sice mají možná silnější mužstvo, ale Finové zase po ledě víc lítaj. Tam si nevyberete," dodal.

To Marek Židlický by zase mohl být natěšený na zápas v Helsinkách. V tamním IFK si udělal jméno a v klubu možná bude v případě výluky v NHL působit. "Ale to vůbec neřeším. Je to zápas za reprezentaci a v něm chci uspět. To je všechno. Hlavně musíme v tom zápase navázat na výkon ve třetí třetině zápasu se Švédskem. Tam jsme hráli dobrý hokej. Zápas proti Německu nás zase tolik neprověřil. Je to slabší soupeř a tam jsme museli vyhrát," tvrdí zadák Nashvillu.

Brankář Tomáš Vokoun úvahy o příštím soupeři zcela odmítá. "Ono to taktizování a vybírání si soupeře nebývá moc dobré. Hlavní je náš výkon. Musíme se soustředit na naši hru. Ne na to, proti komu nastoupíme. Pokud budeme hrát s úsilím a s chutí a poučíme se z našich chyb, tak by to mělo být dobré. Pokud do toho dáme všechno, tak máme víc než padesáti procentní šanci posktoupit," věří.

Jako gólmana jej ani netrápí, že by si musel případne ve Finsku zvykat na jiné rozměry hřiště a tím pádem na jiné odrazy puků. "Není to o tom, na jakém ledu se hraje. Spíš záleží na tom, jak se člověk na zápas připraví. Okolnostem nepřikládám velkou váhu. Když se budu cítit dobře, tak je mi jedno, kdo proti mě nastoupil a na jakém to je ledu. Když se budu cítit špatně, tak mi nepomůže, i kdyby to hřišta bylo dvakrát takové," prohlásil Vokoun.

I proto, že je hráčům vesměs jedno, proti komu ve čtvrtfinále nastoupí, neplánují, že by se na večerní duel Finska se Švédkem podívali. Mají mvolné odpoledne, které věnují povětšinou svým blízkým a úvahy o příštím soupeři si schovají až na později. "Kluky chápu, navíc do zápasu zbývá dost času a hru soupeře rozebereme a dobře se na něj připravíme," prohlásil trenér Vladimír Růžička.Najdete na iDNES.czmobilní verze