Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švédsko: touha zopakovat zlatá 90. léta

11 2001
Praha - Celkově 271. reprezentační utkání svede české hokejisty k souboji s tradičním protivníkem - v sobotním semifinále MS narazí Češi na Švédy. Utkání začne v hannoverské hale v 15 hodin a bude sedmým vzájemným zápasem obou týmů na světových šampionátech. Dosavadní bilance hovoří pro severský tým, který čtyřikrát zvítězil a jen dvakrát podlehl při skóre 10:12 v neprospěch českých hokejistů.

Seveřané se s dvojnásobnými obhájci mistrovského titulu střetli na velkém turnaji naposledy ve čtvrtfinálové skupině MS 1999 v Norsku. Češi tehdy porazili zarputilého soupeře 2:0, když k vítězství přispěly góly Martina Procházky a Viktora Ujčíka. V brance stáli stejní brankáři jako v nadcházejícím utkání - bezchybný Milan Hnilička a neméně jistý Tommy Salo.

Švédové patří od počátku hokejových dějin k silným týmům. Jsou olympijští vítězové a sedminásobní mistři světa. První titul získali v roce 1953 (tehdy ještě nehrál SSSR a Českoslovnesko odstoupilo po úmrtí prezidenta Gottawalda), druhý 1957 a třetí v roce 1962, kdy se opět hrálo bez Československa a SSSR.

Byli první evropskou zemí, která začala v 70. a 80. letech doplácet na odliv talentovaných hráčů do NHL. Proto také na čtvrtý titul muselo Švédsko čekat až do roku 1987, tedy dlouhých 25 let. Naopak na začátku 90. let reprezentace Tre Kronor využila stejného problému ruského a českého  hokeje, kde po příchodu svobody nastal masový úprk hokejistů na Západ, především do NHL. Mezi roky 1990 a 1995 získalo Švédsko dva tituly a tři druhá místa a zatím jediné olympijské zlato.

Asi největší zklamání v posledních letech zažili ambiciozní seveřané na olympiádě v Naganu, kde po porážce s Finskem skončili už ve čtvrtfinále. Sice to o pár týdnů později na šampionátu ve Švýcarsku svému rivalovi oplatili přímo ve finále, ale tyto zápasy vstoupily do historie jako nejnudnější boje o zlato. Jedno utkání skončilo bezbrankovou remízou, druhé vyhráli Švédové 1:0...

V minulých letech zažila reprezentace řadu experimentů. Vedl ji generální manažer, který na každý turnaj v sezoně nominoval jiné trenéry a nejlepší dvojice pak vedla tým na mistrovství. Novoty ovšem k úspěchům nevedly, a tak nyní dostal trvalou důvěru kouč Hardy Nilsson z Djurgaardenu.

Reprezentaci naordinoval nový styl s "liberem" a "torpedy", kde mizí klasické rozdělení na obránce a útočníky. Tento revoluční počin má zase Švédům přinést závan vzpomínek na zlatá 90. léta. Když to ovšem v létě předvedli na Česká pojišťovna Cupu ve Zlíně, čeští hokejisté jen kroutili hlavami. "Vždyť je to pořád tenstarý defenzivní styl," říkali. Každopádně Švédům pomohl zatím až do semifinále mistrovství světa.

Posledních deset šampionátů
1991
: 1. místo
1992: 1. místo
1993: 2. místo
1994: 3. místo
1995: 2. místo
1996: 6. místo
1997: 2. místo
1998: 1. místo
1999: 3. místo
2000: 5. až 8. místo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze