Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švédští hráči přinesou státu stamiliony

22 2004
Stockholm - Radost z přerušení kanadskoamerické NHL a ze startu 'krajánků' v nejvyšší domácí soutěži ve Švédsku nebudou mít jen severští diváci. Neméně by se měly radovat také daňové úřady, protože nejeden astronomický příjem hokejových hvězd letos podle všeho obohatí domácí a nikoli zámořskou státní kasu.

Nejzajímavější postavou jak z diváckého, tak z daňového pohledu je Peter Forsberg, spolu s Jaromírem Jágrem momentálně nejlépe placený hokejista světa.

Za svých devět sezon v NHL si útočník Colorada vydělal již v přepočtu kolem dvou miliard českých korun a část jeho majetku vzhledem k tomu, že Forsberg stráví v dresu MoDo v elitní švédské soutěži celou sezonu, podlehne švédskému zdanění.

"Zcela jistě s tím počítal už tehdy, když své rozhodnutí učinil," řekl k tomu deníku Svenska Dagbladet ředitel klubu MoDo Hockey Peter Blomqvist. "Stejně by se tak stalo ve chvíli, až se vrátí domů, takže tím to jen trochu uspíší," dodal.

Forsberg podepsal s klubem, který trénuje jeho otec Kent, smlouvu na celou sezonu bez ohledu na to, jak spor o kolektivní smlouvu v NHL nakonec dopadne. Znamená to, že zůstane déle než šest měsíců a že daně tedy zaplatí podle švédských zákonů. Ti, kteří zůstanou kratší dobu, se podobnému zdanění, k němuž náleží také daň z majetku, vyhnou.

Zatím se neví přesně, o kolik Forsberg švédskou státní pokladnu vlastně obohatí. Vše záleží na tom, jakým způsobem jsou jeho peníze investovány. Spolu s otcem Kentem například Peter investoval v přepočtu přes 100 milionů korun do golfového areálu v blízkosti domovského Örnsköldsviku, další mnohamilionové sumy pak prostřednictvím vlastní firmy Forspro investoval do výstavby víceúčelové haly ve stejném regionu. Části majetku má rovněž investovány v akciích a penzijních fondech.

Již po řadu let je Forsberg podle časopisu Privata Affärer nejlépe placeným švédským sportovcem. Jeho roční plat dosahuje v průměru 75 milionů švédských korun (přes 250 mil. Kč). Nejlépe placeným ředitelem velkého podniku je ve Švédsku pro srovnání
Lars Östling ze společnosti Scania, který ročně vydělává necelou polovinu, přesněji kolem 100 milionů českých korun.

Forsbergův švédský agent Kay Wiestaahl je však pro deník Svenska Dagbladet ke zdaňování hokejistů v letošní sezoně přesto silně kritický. "Myslím, že ministerstvo financí by se mělo zamyslet nad tím, jak v tomto případě našim nejpřednějším velvyslancům pomoci. Systém, který tu panuje nyní, znamená, že být špičkovým sportovcem ve Švédsku nepřináší žádné výhody. Myslím, že je to tragické," řekl.

Kolik dalších hráčů se rozhodne stejně jako Forsberg a odehraje ve Švédsku celou sezonu, zatím není zcela jasné. Po překročení šestiměsíční lhůty však i je čeká švédský výměr daně z majetku a také daně z příjmu. Peter Blomqvist z MoDo však v
případě svého klubu tvrdí, že 'zámořské' posily od klubu nedostanou žádné mzdy ani jiné výhody, které podléhají zdanění.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze