Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédy naštval český rozhodčí Rejthar

9 2003
Stockholm - Švédští hokejisté i sdělovací prostředky si po sobotní prohře 2:4 s Ruskem na Švédských hrách vzali na mušku českého hlavního rozhodčího Františka Rejthara. Podle jejich mínění jim Rejthar v závěru třetí třetiny neuznal regulérní gól a svým rozhodnutím zápas výrazně ovlivnil. Švédové mohli srovnat na 3:3 a ze ztráty zápasu a šance vyhrát Švédské hokejové hry tedy viní zkušeného českého rozhodčího. Výhra nad Seveřany totiž přiřkla s předstihem triumf na turnaji Rusku.

V 17. minutě závěrečné třetiny dopravil, ač atakován, útočník Mathias Tjärnqvist puk za záda ruského brankáře Andreje Careva a měl zato, že srovnal skóre na tři ku třem.

Namísto toho však český hlavní sudí branku nejenže neuznal, ale navíc seveřanům nepřiznal ani výhodu početní převahy. Ruský bek totiž srazil Tjärnqvista tak, že rozjetý Švéd narazil do ruské branky.

Skandinávský celek i fanoušci se domnívají, že puk skončil v ruské brance dříve než jejich útočník, a že šlo tedy o regulérně dosažený gól.

Nervozitu navíc umocnil fakt, že i gólový rozhodčí rozsvítil červené světlo na znamení dosažené branky. "Mluvit s Rejtharem ale nemělo cenu. Bylo vidět, že se rozhodl gól neuznat stůj co stůj," prohlásil rozhořčený Tjärnqvist. Podle něho měl rozhodčí provinilého ruského obránce alespoň vyloučit.

Také trenér celku Tří korunek Hardy Nilsson byl později ve vyjádřeních pro tisk téměř stejně zklamaný. Uvedl, že si je jistý, že šlo o regulérní gól, a videozáznamy po zápase jej prý v jeho přesvědčení jen utvrdily.

"To, co mi vadí nejvíc, je fakt, že se hlavní rozhodčí rozhodl zcela sám. Bez toho, aby se poradil se svými kolegy," postěžoval si Nilsson deníku Dagens Nyheter.

Nerozhodný výsledek v normálním hracím čase ještě Švédsku zachovával naději na vítězství v turnaji. Namísto toho však po neuznaném gólu rozčilení Skandinávci nejenže stav zápasu již nesrovnali, ale ve zbývajících desítkách sekund ještě sami
inkasovali počtvrté.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze