Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svejkovský: V Anaheimu jak na Metallice

21 2003
Anaheim, Praha - Útočník Anaheimu Petr Sýkora momentálně zásadně nezvedá mobil. „Nezvedne to ani mě,“ říká pan Sýkora starší. Své zvyky určitě nebude šestadvacetiletý hráč měnit ani v příštích zhruba třech týdnech, kdy si jeho tým poprvé v historii zahraje finále Stanleyova poháru. Za hráčem se ale byl podívat jeho dlouholetý kamarád a bývalý hráč v NHL Jaroslav Svejkovský. Viděl rozhodující čtvrtý zápas série s Minnesotou, po kterém Mighty Ducks senzačně postoupili do samotného finále. „Ještě hodinu a půl po utkání mi bzučelo v uších,“ vzpomíná Svejkovský.

Proč Petr nikomu nezvedá telefony ?

Každý hráč má svoji rutinu a u Sykiho je to také to, že nevolá nikomu zpátky. Teď už to měnit nebude, když může vyhrát Stanley Cup.
 
Bydlel jste u Petra doma ?

Bydlel jsem na hotelu, ale byli jsme od sebe jen kousek. Není dobře, když se hráči musí starat ještě o něco jiného, než jen o hokej.

Kolik dní jste v Anaheimu strávil ?

Jen pár dní. Přijel jsem na čtvrtý zápas s Minnesotou, přidal se ke mně Petrův agent Rich Winter. Čekal jsem, že by to Anaheim mohl uzavřít.

Měl jste možnost poznat i ostatní hráče z týmu ?

Osobně znám dobře Adama Oatese, protože jsme spolu hráli ve Washingtonu. Ten Petra bere jako jednoho z nejlepších hráčů v týmů. A to už něco znamená, když si někdo jako Oates, kterému je skoro jednačtyřicet a je to hvězda, někoho vyhlédne a pomáhá mu, je často s ním. Je vidět, že si tam Petra velmi cení.

Anaheim je součást Los Angeles a hokej tam určitě není sportem číslo jedna. Je tam teď znát hokejová horečka ?

Co jsem slyšel, tak během sezony tam nemívali vyprodáno. Ale po tom čtvrtém utkání, kdy jsem čekal na Petra, abychom zašli na večeři, mi ještě hodinu a půl po skončení bzučelo v uších. Bylo to jak na koncertě Metalliky.

Chová se Petr teď jinak, než jak ho znáte ? Je teď víc soustředěný ?

Ne. Petr, jak ho znám, hraje od malička naplno. Je jasné, že když už je takhle daleko, tak bude hrát stejně.

V New Jersey byl Petr obklopen zkušenými hráči, kteří vyhráli Stanley Cup už dříve. Teď je v týmu, kde ho vyhrál on (v roce 2000 s New Jersey) a jen další dva hokejisté. Změnila se nějak jeho role ?

Na ledě ne. Je to podobná situace, jakou zažil v New Jersey. Hraje v útoku s Kariyou, který je stejně starý jako byl Eliáš v New Jersey. Navíc, je to i typově stejný hráč. Vůbec ta první řada s Oatesem hraje podobnou úlohu jakou Petr hrál s Patrikem a Jasonem Arnottem v Jersey. Tady Petr musí ještě obstarat hodně práce v obraně, i když je to útočný hráč. Mě osobně se moc líbilo, jak hrál.

Jaroslav Svejkovský a Petr Sýkora

Jaroslav Svejkovský hrával podobně jako Petr Sýkora v mládežnických týmech Plzně. Od patnácti let bydlel tři roky u Sýkorů doma. Oba hráči odešli do zámoří a byli draftováni v prvním kole, Sýkora v roce 1995, Svejkovský o rok později. Sýkora se prosadil v New Jersey, Svejkovský se uchytil ve Washingtonu, kde odehrál necelé čtyři sezony. V roce 2000 s hokejem skončil kvůli těžkému otřesu mozku. Žije ve městě TriCity na východě USA, kde se oženil. Dnes pomáhá jako osobní manažer mladým českým hráčům, kteří zkoušejí štěstí v  junirorských soutěžích.


 
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze