Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový hokej chystá změny, elitní skupiny MS se ale nedotknou

Hokej hokejista | foto: Profimedia.cz

25 2008
V příštím roce se zřejmě naposledy uskuteční světové šampionáty v ledním hokeji všech kategorií ve stávající podobě. Od roku 2010 by vedení Mezinárodní hokejové federace (IIHF) rádo prosadilo novou strukturu šampionátů. Elitní kategorie se však změny nedotknou.

V té by i nadále mělo startovat 16 nejlepších celků planety, rozdělených do čtyř základních skupin po čtyřech účastnících.

Pokud projde chystaný návrh na nebližším kongresu IIHF, mělo by se stejným systémem - tedy se 16 týmy ve 4 skupinách - hrát i v nově pouze jediné I. divizi světového šampionátu.

Turnaje II. a III. divize zůstanou ve stávající podobě. V obou "patrech" světového šampionátu se odehrají dva turnaje po šesti účastnících.

Zatímco elitní a I. divize světového šampionátu se bude nadále hrát každý rok, II. a III. divize by se podle plánů IIHF měly střídat, tedy v každé by se hrálo jednou za dva roky. V roce 2010 by se uskutečnily turnaje III. divize, v roce 2011 by přišla na řadu II. divize.

Jedním z důvodů změn je chystaný vstup některých asijských a afrických reprezentací do systému světových šampionátů. Zatímco letos se do seniorského MS zapojilo na všech stupních 48 reprezentačních výběrů, v roce 2010 bych jich mělo podle plánů IIHF být už 56.

Změny se dotknou i šampionátů juniorských a ženských. V elitních skupinách a I. divizích MS do 20 let, MS do 18 let a MS žen má startovat po 12 týmech.

České hokejistky tak mají velmi reálnou šanci zahrát si v roce 2010 poprvé v elitní skupině MS, kde doposud startovalo jen devět nejlepších týmů.

V nejvyšších juniorských kategoriích přibudou k současným deseti týmům dva.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze