Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový pohár: čeká se show

12 2004
Praha - Sotva byl Ivan Hlinka jmenován koučem hokejové reprezentace, změní se v agitátora. V nejbližších dnech má nalákat 26 mužů, aby si dobrovolně zkrátili dovolenou a vydali se bojovat za vlast na Světovém poháru. "Za dva týdny musíme nahlásit kompletní soupisku, měnit ji můžeme jen v případě zranění," pronesl Hlinka.

České hvězdy Jágr, Straka či Hamrlík se krátce po smutném konci na šampionátu na turnaj neženou. V hokejové říši je však tahle akce považována za exkluzivní. Pořádá ji NHL, hráčská asociace NHLPA a mezinárodní federace IIHF. Počítá se s přítomností elitních osobností jako Lemieux, Hull či Forsberg.

Turnaj se koná po osmi letech a navazuje na tradici Kanadských pohárů. Začíná na sklonku srpna a končí v půlce září.

Naposledy při něm rozhádaný český tým ostudně vyhořel. Podlehl Švédsku, Finsku i Německu s celkovým skóre 4:17, což pobouřilo fanoušky i experty.

S dosavadním vlažným přístupem některých českých trumfů kontrastuje přístup v cizině. Ve stockholmské hale Globen na zápasy Světového poháru zvaly velké plakáty už při únorových Švédských hrách.

Pro Kanadu znamenalo pražské mistrovství jakousi kvalifikaci na prominentní letní turnaj. Kanadský šéf Gretzky chce, aby se kapitánem stal samotný Lemieux. Ten se má podle zpráv ze zámoří po nedávné operaci dostat do formy právě včas.

Světový pohár 2004
Česko, Finsko, Švédsko, Německo, Kanada, Rusko, USA, Slovensko
■ Česko v evropské skupině nastoupí ve Finsku (30.8.), ve Švédsku (1.9.) a v Praze s Německem (3.9.)
Čtvrtfinále (6.-7.9.) sehrají první se čtvrtým a druhý se třetím
■ Semifinále + finále v zámoří (10.-14.9.)
Přenosy by měla vysílat Nova

Gretzky a Lemieux v roce 1987 společně pomohli Kanadě vyhrát asi nejslavnější finálovou sérii Canada Cupu nad Sovětským svazem. Rozhodli krásným gólem na 6:5 chvilku před koncem.

Každý z týmů má podle pravidel povolené desetidenní soustředění a tři přípravná utkání. Trenér Hlinka by mohl dát dohromady ještě silnější výběr než předchůdce Lener při mistrovství světa v Praze. Nemusí čekat, kdo vypadne z NHL. Nabízejí se jména Hejduk, Eliáš nebo Lang.

Brankář Hašek nejprve projevil zájem o účast, nicméně po nedávné operaci třísel ji vyloučil.  Centr Holík, který za Česko nastoupil v létě 1996, by podle vyjádření svého otce raději reprezentoval USA.

Za rodnou zemi naopak může hrát útočník Nedvěd, jemuž IIHF nepovolila start za Česko na šampionátu. Pro Světový pohár však tohle omezení neplatí. V moderních halách to může být grandiózní show.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze