Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový pohár: Jak ho vidí hráči

30 2004
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Kanada touhle akcí žije, v Česku, kde jsou fanoušci "odkojeni" dlouholetou tradicí mistrovství světa, je zatím trochu stranou zájmu. Špatný termín, akce ušitá na míru zámoří, říkají hokejoví příznivci. Tolik hvězd přitom na šampionátu sotva spatří, konkurovat v tomto ohledu může jen olympijský turnaj. Jak berou právě začínající turnaj sami hokejisté?

"Světový pohár je pro mě víc než mistrovství světa," prohlásil reprezentační zadák Martin Škoula, který startoval i na nedávném šampionátu v Praze. "Budou tu nejlepší hokejisté světa, je to velký turnaj," myslí si i forvard Patrik Eliáš.

Ne všichni ale mají stejný názor.

"Je to trochu podivná akce. Já se v srpnu nemůžu dostat do stejné formy, jakou mám třeba v lednu," říká Jaromír Jágr, největší hvězda českého výběru.

Přitom může jít o nádherný turnaj. Hrát se bude v nejmodernějších halách Evropy i Ameriky, na fauly budou dohlížet vždy dva hlavní rozhodčí, navíc uznávaní z NHL. Pro Maria Lemieuxe, Chrise Cheliose, Bretta Hulla a spoustu dalších hvězd to bude možná poslední mezinárodní akce kariéry.

Kdo má kolik hráčů z NHL?

Kanada, USA - oba 26
Švédsko, Česko - oba 24
(u Česka z evrop. lig jen Dopita a Vlasák)
Finsko - 23
Rusko - 22
Slovensko - 20
Německo - 6.

"Zápasy budou podobné těm v NHL, budou asi tvrdší," prorokuje kapitán českého výběru Robert Reichel. "Začátkem sezony jsou všichni vybuzení, navíc tomu přispěje úzké kluziště," myslí si. Jen úvodní duel v Helsinkách odehraje jeho tým na evropském ledě, pak už ho čekají jen úzká kluziště.

Finské deníky věnují prvnímu utkání proti české reprezentaci hodně prostoru. Ve sportovních rubrikách sice zatím převládá triumf pilota formule 1 Kimiho Raikönnena v belgickém Spa, Selänne a spol. jsou však v pozornosti médií hned v závěsu. České hráče po ranním rozbruslení zpovídalo několik finských novinářů,
ke sledování televizního přenosu lákají ve sport barech i obyčejných hospůdkách.

A to v prvním zápase zase o tolik nejde. "Rozhodující bude až čtvrtfinále," připomímají hráči. To se bude konat na půdě prvního a druhého týmu ze skupin, oproti jiným turnajům ale ne křížem. Česko se tak podruhé střetne s někým z trojice Německo, Finsko, Švédsko.

Které kluby NHL mají největší zastoupení?

Detroit - 11 hráčů
Colorado, Philadelphia
a Vancouver - 10
Calgary, Los Angeles a Toronto - 8.

... nejméně Carolina a Chicago - oba 1.

Světový pohár se totiž hraje ve dvou skupinách: Evropské a Americké. Vladimír Růžička, který jako hráč pamatuje několik Kanadských pohárů, si systém chválí. "Kdysi jsme na dva týdny zmizeli do Kanady, teď odehrajeme většinu zápasů v Evropě," těší se hlavní kouč.

"Jde hlavně o čtvrtfinále, ostatně jako v každém velkém turnaji. I když v tomto případě jsou zápasy ve skupině důležitější," poukazuje na fakt, že první dvě mužstva ve skupině odehrají duely o postup do zámořského semifinále doma.

Čeští hokejisté před turnajem vyhlásili: "Budeme hrát za Ivana Hlinku!" Bude mít čtrnáct dní stará tragédie na tým kladný nebo negativní vliv? "Nesmíme zpanikařit, musíme to oddřít. A jak to dopadne, už bude otázka určitého štěstí. Světová špička je hodně vyrovnaná, rozhodnou maličkosti," říká Růžička.

Československo ani Česko ještě nikdy Kanadský nebo Světový pohár nevyhrálo. K uznání českého hokeje v zámoří by to přispělo víc, než tři tituly z mistrosvství světa.

 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze