Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár? Pro nás poslední turnaj

3 2004
Praha - Trénuje ve Slavii, ale zároveň jedná o příští smlouvě v NHL. Extraligu hokejový útočník Martin Ručinský okusí jenom v případě, že kvůli hrozící výluce soutěž v zámoří nezačne. Ale kvůli sporu s manažerem Macholdou nechce hrát za mateřský Litvínov. „Pokud tam zůstane, půjdu jinam,“ prohlásil olympijský vítěz z Nagana.

Nejblíž k dohodě je se Slavií, s šéfem klubu Vladimírem Růžičkou ho pojí přátelský vztah. „Ale zatím tu jenom trénuji. Jsme domluvení, že mu řeknu po Světovém poháru,“ zdůraznil. Právě na Světový pohár se chce na ledě v Edenu co nejlépe připravit.

Co vás jako odchovance Litvínova přivedlo do Slavie?
Moje první kroky vedly do Litvínova. Ale tam je situace taková, jaká je. Všichni asi vědí, že jsme s Robertem Reichlem a s Jirkou Šlégrem říkali, že pokud tam bude manažer Macholda, tak se tam nikdo z nás nevrátí a nikdo tam hrát nebude. Záleží to opravdu jenom na tom. Pokud tam zůstane Macholda, půjdeme jinam.

Takže váš loňský spor se neurovnal?
Viděl jsem ho od té doby párkrát. Ale prakticky si nemáme co říct. Žádná komunikace neprobíhá. Všeobecně se ví, co jsme prohlásili, já jsem mu to řekl osobně, že pokud tam bude on jako generální manažer, tak se tam nevrátíme.

Ale ve Slavii se můžete cítit pomalu jako doma. Z Litvínova jsou kapitán Beránek i třeba brankář Franěk…
To je pravda a navíc tým trénuje Vláďa Růžička a z Litvínova je i asistent Weissmann. Už loni jsem tady absolvoval pár tréninků. Vím tedy, na čem jsem. Je tu výborná parta, kluky už od loňska znám.

Takže ve Slavii zůstanete do začátku kempu před Světovým pohárem?
S Růžou jsem se tak domluvil. Tréninky tady mají hlavu a patu, jsou kvalitní. Kemp před Světovým pohárem začíná devatenáctého, od té doby pojedeme všichni společně. A po Světovém poháru se uvidí. Na ničem dalším zatím s Vláďou Růžičkou domluvený nejsem.

Ovlivnil Světový pohár vaši letní přípravu?
Na led bych takhle brzy vůbec nešel. Normálně začínám po dvacátém srpnu, protože kempy v NHL jsou od desátého září, takže to je času až až. Letos je to jiné. Musel jsem tomu přípravu přizpůsobit. Léto a dovolená se mi kvůli tomu zkrátily. Ale i tak jsem si odpočinul. I když, když jsem měl volno, bylo ošklivo a zima. Ani golf se pořádně nedal hrát. Teď je pravé léto a já trénuju na ledě…

Těšíte se na Světový pohár? Váhal jste, jestli odmítnete nominaci?
Po mistrovství světa jsem neříkal ani tak, ani tak. Nechal jsem si to uležet v hlavě a došel jsem k závěru, že chci hrát. Je to asi poslední šance zahrát si s klukama naší generace. Po Světovém poháru přijdou mladší a tým získá novou kostru.

To pro vás asi musí být motivace jako hrom…
Motivace je pokaždé. Hrát za reprezentaci je čest. Tak by to mělo být pro každého. Je to jiné než v klubech. Naše generace to tak bere, přestože turnaje, jako je Světový pohár, zkracují dovolenou.

A také představují určité riziko. Vrcholná akce přichází v době, kdy ještě hráči nejsou pořádně rozehraní. Cítíte to také tak?
No. Jednou jsem už Světový pohár hrál, v šestadevadesátém. Dopadli jsme výborně, takže není důvod to nezkusit znova (smích). Ale ne, všechny týmy mají stejné podmínky. Je to samozřejmě jiné, začínat sezonu takovýmto turnajem. Ale o to víc se máme na co těšit. Všechna mužstva budou kvalitní a silná.

Většina nominovaných hráčů se turnaje zúčastní, ale třeba Robert Lang zřejmě pozvánku odmítne. Bavil jste se s ním o tom?
Robert sem přijel asi na týden na dovolenou. Šli jsme spolu na večeři, kde jsme to probírali. Hrát už nechce, chce se věnovat rodině a rozhodl se takto. Nikdo mu to nemá za zlé. Rodině a synovi může věnovat čas jenom v létě, v sezoně moc času nemá. Všichni jeho rozhodnutí respektujeme. Samozřejmě, že nám bude chybět. Byl bych hrozně rád, kdyby nastoupil. Je to výborný hráč.

Pokročil jste nějak v jednáních o nové smlouvě v NHL?
Od prvního července jsem volný hráč a můžu podepsat s kýmkoli. Ale teď těžko dokážu říct něco víc. S nějakými kluby se bavím, ale zatím se nic neděje. Volných hráčů je letos asi tři sta padesát. Kvůli hrozící stávce je trochu výjimečná situace. Moc podpisů zatím neproběhlo. Když nepodepíšu smlouvu po Světovém poháru, budu hrát tady v extralize.

Minulou sezou jste dohrál po výměně z New York Rangers ve Vancouveru. Je naděje, že se do Rangers vrátíte?
Je to jedno z mužstev, se kterými se bavím. Jednám, ale to je tak asi všechno. V Rangers jsem byl spokojený a šťastný. Strašně se mi tam líbilo. Po hokejové stránce jsem měl výborné zázemí, město i okolí mi sedlo. Pokud se k něčemu doberem, vůbec bych se nebránil. Uvidíme.

Zajímáte se o jednání mezi majiteli klubů a hráčskou asociací? Výluka v NHL může podle nejčernějších prognóz trvat až dva roky. To by asi komplikovalo váš návrat do soutěže...
To je pravda. Stačí, když se nebude hrát rok. Ne, že by pak nebyl návrat reálný, ale spousta kluků mé generace by to zvažovala. Jednání probíhají, ale k ničemu se ale zatím nedošlo. Největší problém jsou platové stropy. Pro majitele je to priorita, na druhé straně hráči říkají ne, že na toto nepřistoupí. Proto jsou jednání na mrtvém bodě. Doufejme, že se k něčemu dobereme, ale zatím to nevypadá.

Kdyby NHL skutečně nezačala, budete hrát v české extralize, nebo byste zvažoval i nabídky ze zahraničí?
Jinde bych nehrál. Jsem dlouho pryč a jednou bych chtěl být s rodinou na Vánoce. Ani do Švýcarska ani do Ruska bych se tedy rozhodně nehrnul. Extraliga by navíc byla hodně kvalitní. Už jsme to jednou zažili před deseti lety. Ale hráčů ve čtyřiadevadesátém ještě nebylo v NHL tolik. Samozřejmě, kdyby se pak začala NHL hrát, tak by odliv hráčů byl velký a znatelný. Názory na posilování týmů jsou i proto různé, ale já bych se tomu nebránil. Hokejisté, co sem přijdou, soutěž pozvednou a zejména pro fanoušky by to bylo skvělé. Uvidí hráče v akci víckrát, než jenom při pár zápasech na mistrovství světa.

Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze