Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový pohár, trochu zvláštní turnaj

6 2004
Praha - Kanadští hokejisté si při každém zápase Světového poháru užívají domácí prostředí. Česko ve skupině nastoupilo v Praze pouze jednou, kdežto Finsko i Švédsko ve svých metropolích dvakrát. Rusové se Slováky bojují v celém turnaji jen venku, dokonce na cizím kontinentu. Divný los? Nespravedlnost?

"Tak to prostě pořadatelé rozhodli," tvrdí sekretář hokejového svazu Martin Urban. "My jsme mohli pozvánku přijmout, nebo odmítnout. Do ničeho dalšího jsme nemluvili."

NHL a hráčská unie NHLPA společně připravily World Cup, klání pro hvězdy sedmi velmocí, jež doplňuje slabší Německo. Účastníky rozhodily do skupin. Jedna je ryze evropská, Rusy a Slováky zařadily do severoamerické ke Kanadě a USA.

"Řídily se ekonomickým hlediskem," vysvětloval Urban. "Nejslabší Slováky a Rusy odvelely do Ameriky. Nás nechaly doma hrát jediný zápas. Ve Švédsku a ve Finsku jsou prostě lístky dražší než u nás."

Veškeré příjmy plynou organizátorům, oni nesou i náklady. Na jaře přišel do Prahy na svaz tlustý manuál s podrobnými směrnicemi. Přesně v nich byl stanoven i počet bílých ručníků a čtvrcených pomerančů, jež musí ležet v kabině.

"Lidi v Severní Americe musí mít všechno na papíře. Tomu se občas i směju. My přece jenom dovedeme improvizovat," řekl Urban.

Jasně daná jsou pravidla na ledě. Hřiště mají rozměry NHL, píská se podle tamních řádů. Novináři smějí deset minut po tréninku či zápase do šatny. S tím se trápí málokdo. Sportovci jsou ze zámoří zvyklí.

Rozpis střetnutí však kdekoho dopaluje. Němci ve čtvrtek večer doma zápolili s Finy, v noci se přesouvali do Prahy a teprve nad ránem se dostali do postelí. V 19.00 už je čekala partie s Českem. Vzorem je opět NHL, kde vládne podobný režim neustálého trmácení.

Ubytování, stravu i letecké speciály zajišťuje a platí pořádající společnost. Zajímavé je, že se o dopravu přestává starat, jakmile mužstvo z turnaje vypadne. "Pokud v úterý ve Švédsku prohrajeme, vracíme se domů vlastním charterem. Organizátoři pak uhradí cenu letenek," prohlásil Urban.

Obě semifinále i finále se konají v zámoří. Nevděčná je pro členy evropské skupiny případná porážka v semifinále. "Poletíme do Ameriky, prohrajeme a po jednom mači pádíme domů," láteřil jeden z hráčů.

Největší záběr znamená Světový pohár pro maséry a kustody. Jeden z českých "servismanů" Pavel Vlašic si včera před odletem do Stockholmu povzdechl: "Už nevládneme."

Oči se mu klížily. S kolegy pořád něco stěhují. Pro tým před startem akce připravovali i bílé přilby místo obvyklých modrých. To je další diktát NHL. Tam hosté hrají ve světlých dresech a těm bezpodmínečně MUSÍ odpovídat i barva přileb.

Autor:


Témata: SP 2004
Najdete na iDNES.czmobilní verze