Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi na Světovém poháru? Kaberle, Jágr i mladíci, píší v zámoří

POTKAJÍ SE ZNOVU? Radko Gudas, Jaromír Jágr i Tomáš Kaberle figurují v plánech zámořských expertů pro Světový pohár 2016. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2015
Ačkoliv teď hokejoví fanoušci probírají ideální složení českého týmu na domácí mistrovství světa, zámořští novináři už mají v hlavě možné sestavy na obnovený Světový pohár, který se bude příští rok konat v Kanadě. Prestižní časopis The Hockey News vybral také jména hráčů z Česka. A je tam pár překvapení.

Autor textu, novinář Matt Larkin, upozorňuje, že i když NHL a hráčská asociace NHLPA chce, aby na turnaji startovali hlavně hokejisté ze zámořských lig, tak zatím není vyloučeno, že budou moct být nominováni také hráči z ostatních soutěží včetně KHL nebo české extraligy. To jen aby se čtenáři nedivili jeho výběru.

Také je potřeba dodat, že Larkin při svých pravděpodobných sestavách vychází ze znalostí kanadsko-amerického prostředí. Je ovlivněn tím, jak poznal české hokejisty, když působili v NHL nebo nižších soutěžích. Nebo tím, jak Česko hrálo na loňské olympiádě v Soči.

Takže následující výběr se dá považovat spíše za takovou hru. Ale bude zajímavé sledovat, nakolik budou prognózy zámořského experta správné.

Brankáři: Petr Mrázek, Ondřej Pavelec, Alexander Salák
Náhradníci: Jakub Kovář, Marek Mazanec, Michal Neuvirth, Jakub Sedláček

Tady asi není o čem. Vybraní tři brankáři patří k nejlepším českým gólmanům. Pavelec sice ztratil výsadní postavení ve Winnipegu, ale má zkušenosti. Salák září v KHL a svou vynikající formu potvrdil ve čtvrtečním zápase proti Rusku, kdy vychytal čisté konto.

A talentovaný Mrázek by klidně mohl být na Světovém poháru českou jedničkou. V Detroitu se mu v této roli daří. „Líbí se mi už od juniorského šampionátu,“ připomněl Larkin rok 2009.

Obránci: Michal Barinka, Radko Gudas, Jan Hejda, Jakub Kindl, Tomáš Kaberle, Lukáš Krajíček, Zbyněk Michálek, Marek Židlický
Náhradníci: Michal Jordán, Jan Kolář, Dominik Mašín, Roman Polák, Michal Rozsíval, Ladislav Šmíd, Andrej Šustr

Zvolená osmička beků vzbudí zřejmě největší rozruch. Vždyť Larkin vybral třeba i veterána Kaberleho, který s Kladnem bojuje o návrat do extraligy, ale v době turnaje mu bude 38 let.

„Sám jsem touhle volbou překvapený,“ komentuje Larkin českého reprezentanta. Původně prý měl napsaného Ladislava Šmída, ale rozhodl se pro rozmanitost defenzivních řad. Kaberle bude podle něj platný v přesilovkách.

České fanoušky zaujme zřejmě i „nominace“ sparťanského obránce Michala Barinky. Larkin naráží i na kontroverze, které provázely loňské rozhodnutí Aloise Hadamczika upřednostnit Barinku, svého zetě, před borci z NHL. Ale na urostlém Barinkovi oceňuje spolehlivé obranné schopnosti.

Útočníci: Roman Červenka, Michael Frolík, Martin Hanzal, Tomáš Hertl, Jiří Hudler, Jaromír Jágr, David Krejčí, Milan Michálek, David Pastrňák, Ondřej Palát, Tomáš Plekanec, Vladimír Sobotka, Jakub Voráček, Radim Vrbata
Náhradníci: Patrik Eliáš, Maritn Erat, Martin Havlát, Radek Faksa, Tomáš Fleischmann, Aleš Hemský, Roman Horák, Dmitrij Jaškin, Jan Kovář, Jiří Novotný, Jiří Sekáč, Jiří Tlustý, Pavel Zacha

Ofenzivní část sestavy vypadá na první pohled jasně, jsou tam spíše drobné otazníky. Ten největší visí nad účastní hvězdného veterána Jágra.

Česká „68“ by si mohla vzít od Martina Ručinského rekord nejstaršího reprezentanta. Jágr sice kariéru v národním týmu ukončil, ale podle zámořského žurnalisty by pro něj Světový pohár 2016 mohl být tou pravou labutí písní v reprezentaci. „A puk se mu bude těžko odebírat, i když mu bude 85 let,“ píše s nadsázkou Larkin.

Z mladé generace vybral do sestavy útočníka Davida Pastrňáka z Bostonu. Zde se pravděpodobně trefil, výkony českého juniora ocenila trenér Vladimír Růžička i vedení Bruins, které si 18letého hráče nechalo v prvním týmu.

Mezi náhradníky je rovněž nadějný Pavel Zacha, který však nejprve musí uspět na draftu a pak v NHL prorazit.

A koho byste vybrali vy?Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze