Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda nemůže spát a trápí jej závratě

20 2001
S a d d l e b r o o c k - Ještě před dvěma týdny se hokejový obránce Petr Svoboda z Tampy Bay nemohl zvednout z postele. Nyní zase nedokáže usnout a nemůže se dívat, jak jeho dcery hrají tenis, protože při tom dostává závratě. Občas se zakoktá nebo nedopoví větu. To všechno jsou následky otřesu mozku třetího stupně, které utrpěl 14. prosince minulého roku po srážce s urostlým Shane Doanem z Phoenixu. Na hokej nemá olympijský vítěz zatím ani pomyšlení. Čeká, až lekáři rozhodnou, kdy se vrátí na led. A jestli ještě vůbec někdy...

"Strašně se teď nudím, nedokáži nic nedělat. Ale jediné, co opravdu umím, je hrát hokej. Nejsem zrovna pyšný na to, že si to musím přiznat," řekl Svoboda, který hraje v NHL od roku 1984, v rozhovoru pro deník The Tampa Tribune.

Od osudného dne stále chodí na vyšetření a lékaři zatím neodváží rozhodnout, jak to bude dále s jeho kariérou. Nejpesimičtějšíprognóza je, že už se na led nikdy nevrátí. "Musíme si v této otázce počínat velmi opatrně. K Pterovi je třeba přistupúovat ne pouze jako k hokejistovi, ale jako k obyčejnému člověku. Taková je nyní naše pozice," nechal se slyšet týmový lékař Dave Boyer.

"Nedokáži ani popsat frustraci, jakou prožívám. Začnu mluvit, pak začnu koktat. Nedokáži se ani dívat, jak mé dcery hrají tenis, protože okamžitě dostanu závrať. Jediné, co dokáži, je, že brzy ráno vstanu a udělám všem snídani," říká Svoboda.

"Otřes mozku je zraněním nového milénia," domnívá se calgarský trenér Don Hay s přihlédnutím na to, že v dopoloviny této sezony má nebo mělo uvedené problémy už 45 hráčů. V miunlém ročníku to bylo 62 otřesů mozků. Ne každý případ skončí tragicky, ale předčasný konec kariéry Pata LaFontaina, Geoffa Courtnalla nebo Bretta Lindrose je varováním. Nikdo také v této chvíli neví, co bude dál s jeho bratrem Erikem, shodou okolností bývalým spoluhráčem a také velkým kamarádem Petra Svobody.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze