Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda se nenechal předělat a září

1 2004
Norimberk - Mohl to být vrchol jeho krátkého angažmá v německé lize. Místo toho usedl na tribunu a vůbec poprvé v sezoně chyběl v brance. Při souboji třetího Norimberku s vedoucím Kolínem nad Rýnem byl Adam Svoboda jen divákem. "Mrzí mě to. Přišel jsem o špičkový zápas," povzdechl si hokejový gólman, který v létě vyměnil Pardubice za Norimberk.

"Bohužel jsem v minulém utkání v Hannoveru dostal trest do konce utkání za šarvátku s Kanaďanem Hlushkem a mám stop na jeden zápas," vysvětlil absenci.

Vynechal jste atraktivní souboj s lídrem, ale v předchozích duelech jste byl velkou oporou svého týmu. Navíc mužstvu se daří, dostalo zatím nejméně gólů. Pozitiva tedy převládají?
Ze začátku jsem se bránil odejít do Německa. Můj agent i známí, kteří tady hráli, mě ale přesvědčovali, ať to zkusím. Nelituji toho, jsem mile překvapen.

Rychle jste si přivykl stylu německé ligy?
Na prvních dvou trénincích jsem vůbec nestíhal. Byl jsem zvyklý na pohodičku. Tady ale okamžitě začali všichni pálit, vše bylo rychlé. Tady se jede pořád na 100 procent. Ať už je to rozbruslení, trénink, posilovna nebo zápas. Pro gólmana neexistuje lehká střela. Ale rychle jsem se do toho dostal.

Německá liga není v Evropě považována za špičku. Je to pravda, nebo se jen podceňuje?
Vše se bere podle kvality národního týmu. Německo není top třída. Všichni vidí, že sem chodí hráči ze zámořských farem, a myslí si, že to je póvl. Není to ale pravda. Česká liga je určitě kreativnější, ale tady se hraje s mnohem větším nasazením. Třeba se neustále střílí na branku. U nás jsem věděl, že z rohu nikdo nevypálí. Tady musím být ve střehu pořád.

Jinými slovy německý hokej má stále obrovské zalíbení v kanadském stylu.
Přesně tak. Kanada je vzorem pro Německo.

Váš tým vede Američan Greg Poss. Pocítil jste to i na vlastní kůži? Snažil se vás třeba předělat?
První dva měsíce byly pro mě hrozně těžké. Trenér má skvěle propracovanou taktiku. Stále sedí u videa, nic mu neunikne. A samozřejmě se do mě snažil dostat prvky ze zámořské školy. Trošku to mezi námi jiskřilo. Až psycholog týmu nám pomohl jeden druhého pochopit. Pak už mě kouč nechal být, jen mi do tréninku zařadil pár kanadských prvků. To mi vyhovuje a vůbec se tomu nebráním, protože jsou to užitečné věci.

V Pardubicích jste odchytal sedm sezon. Cítil jste, že po nevydařeném konci minulé sezony byste potřeboval změnit prostředí?
Já jsem měl po vyřazení v play-off obrovskou motivaci. Ze začátku jsem si nepřipouštěl, že bych šel pryč. Dělal jsem vše pro to, aby v příští sezoně nic podobného nemohlo přijít. Snažil se pracovat ještě víc, přidával v posilovně nebo na kole. Dělal vše nadoraz. Když ale přišel Jano, tak jsem jen čekal, kam půjdu. Na druhou stranu změna mi určitě jen prospěje. Trošku zmizím z očí, v Pardubicích jsem byl dlouho. Navíc pár lidí už tam za mnou nestálo.

Jedna věc se ale nezměnila. S Pardubicemi jste byl v minulých sezonách zvyklý na horní příčky tabulky. S Norimberkem jste nyní třetí...
Musím to zaklepat. Hlavně, aby nám to vydrželo, dostali jsme se do play-off a tam potvrdili naši formu. Teď jsme třetí, což je perfektní. Náš trenér je ale hokejový fanatik, chce vyhrávat všechno.

Takže vládne v klubu spokojenost se současným umístěním, nebo vás trenér Poss stále tlačí výš?
Tlačí nás nahoru, ten není nikdy spokojen. Vždy nám něco vytkne. Ukáže jednu dobrou věc, ale zároveň další tři, které jsme udělali špatně.

To asi pro hráče není lehké...
On to ale dělá tak zajímavě, že donutí hráče o dané věci přemýšlet. Nikdo z nás se neurazí, naopak nám to vrtá hlavou. Často pak pochopíme, že to trenér myslel dobře. Nikdy nikomu nenadává.

O vás se tvrdí, že máte rád pozici jasné jedničky. Vyhovuje vám současná situace, kdy máte vedle sebe mladého Lukáše Langa a chytáte pravidelně?
O mně se říkalo, že nemám rád konkurenci. To je nesmysl. Bez ní není motivace. Já konkurenci cítím i v Lukášovi. Ale snažím se pracovat tak, abych nedal nikomu šanci.

Jak vycházíte s Lukášem, který je stejně jako vy z Brna?
Žádný problém. Je to mladý kluk, také je tak roztěkaný jako já v osmnácti.

Takže se v něm trošku poznáváte?
Trošičku (smích). Každý z nás byl mladý. Snažím se mu poradit. Chci, aby sledoval moje zápasy a tréninky a pak mi k tomu řekl své postřehy. Potom spolu koukneme na video a vidím, že třeba měl pravdu. Naopak já se mu snažím poradit něco z evropského hokeje, protože on chytá kanadským stylem.

Nepřišel třeba vám zase poradit jeho táta, jímž je bývalý reprezentační gólman Karel Lang? 
Bohužel jsme se ještě nesetkali, což mě mrzí, protože to byl od malička můj vzor. Dvakrát měl přijet, ale vždy mu do toho něco vlezlo. Má nyní v Krefeldu, kde trénuje brankáře, práce až nad hlavu. Za pár dní ale do Krefeldu jedeme, tak snad spolu chvilku pokecáme.

Konec minulé sezony s Pardubicemi nebyl vůbec radostný. Zdá se, že jste v Německu pookřál.
Mám motivaci. Chci dokázat, že umím tým někam dotáhnout. Toho se držím. Některým zlým jazykům doma toužím ukázat, že minulé play-off bylo výpadkem celého týmu a ne jednotlivců.

V Norimberku jste na ročním hostování...
A v Pardubicích potom budu mít ještě na dva roky smlouvu. Určitě se sem vrátím na letní přípravu. Pro mě jsou a vždy budou prioritou Pardubice. Chci se tam vrátit. Když bude mít klub zájem, budu rád. Pokud ne, půjdu jinam, jsem profík. Momentálně to ale neřeším. Chci s Ice Tigers udělat co nejlepší výsledek.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze