Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda se vrátil a hned nedostal gól

12 2004
Helsinky - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) Gólman Adam Svoboda vyjel z branky a přijímal gratulace od spoluhráčů. Téměř po roce se vrátil do reprezentace. Báječně. Vychytal Finy, nedostal ani gól. I když se jej soupeři pokusili dostat i s pukem do branky a v závěru hodně stříleli. "Na konci byli Finové v laufu, dvakrát mi puk zaskákal na břevně," říkal.

"A situace s videorozhodčím? Po nájedzu dvou na jednoho na mě ten hráč naletěl, skončili jsme oba v brance. Jenže jsem viděl puk dva centimetry před čárou. Byl jsem si jistý, že to nemůže uznat."

O zápase Finsko - Česko čtěte ZDE

Někdejší miláček pardubických fanoušků teď bojuje v německé lize. Poté, co favorit vypadl ve čtvrtfinále s Plzní, hledal si nové angažmá. Zakotvil v Norimberku.

"Šel jsem tam trochu s obavami. Hraje se jiný hokej, přímočařejší. Všechno se hrne do branky. Týmy jsou jako kanadské farmy," říká.

Dokonce se i popral. Tedy skoro. Vystartoval na Kanaďana Hlushka, který jej atakoval s úmyslem zranit. Od urostlejšího soka ho udrželi rozhodčí. "Máchal jsem ve vzduchu rukama, jako bych plaval." Další zápas nesměl hrát.

Zámořský styl udržuje i americký trenér Greg Poss. Pivo na cestu po vyhraném zápase? Kdepak. "Museli jsme koupit colu a sušenky."

Hokejový analytik žádá preciznost. "Pořád je u videa, týden nevyleze ze zimáku. Pochválí málokdy, to musíme mít fantastický zápas."

Svoboda si nestěžuje, ve městě se mu líbí. I když na stadionu stráví téměř dvojnásobek času než v Česku, odpoledne si zajde s rodinou do města. "Je tam krásný hrad. Ale znám ho jen zezdola. Je na kopci a autem se tam vyjet nedá," říká se smíchem.

Pečuje o mladého brankáře Lukáše Langa, syna někdejší reprezentačního gólmana Karla Langa, Svobodova vzoru. "Je roztěkaný jako já v jeho věku. Ale jeho zajímá jen hokej. Mě zajímaly holky."

V týmu jsou čtyři hráči českého původu, navrch Slovák Sekeráš. Jenže legrace si pod koučem Possem moc neužijí. "Těšil jsem se do nároďáku na partu, v Německu česká sranda chybí," říká. Ve čtvrtek si jí po vítězství nad Finy mohl užít.Najdete na iDNES.czmobilní verze