Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarsko od roku 1953 čeká na medaili

30 2001
Norimberk - Třetím soupeřem, s nímž se hokejisté České republiky utkají ve své základní skupině mistrovství světa v Německu, bude Švýcarsko. Úřadujícím šampiónům se tak 1. května v Norimberku postaví do cesty za očekávaným prvenstvím v úvodní fázi turnaje často velice nepříjemný protivník. O tom, že by nebylo moudré švýcarský výběr podcenit, se čeští hráči přesvědčili na vlastní kůži ve dvou přípravných zápasech. V Mladé Boleslavi utrpěli ještě v neoptimálním složení porážku 2:4. Také v odvetě jim bojovní a dotěrní hosté ztrpčili život a Češi o svém vítězství 5:3 rozhodli až v závěrečné třetině.

V českém týmu bylo ale pouze šest hráčů z konečné nominace na mistrovství. V mladoboleslavské hale Švýcarsko zároveň zaznamenalo od roku 1993 vůbec první výhru nad českou reprezentací. V součtu s tímto utkáním se obě země střetly zatím osmkrát a kromě jedné remízy se ostatních šest soubojů odehrálo v české režii. Ve prospěch Čechů proto hovoří i celkové skóre 29:14.

Pod skutečnost, že švýcarští hokejisté marně čekají na cenný kov téměř půl století, se podepsal český hokej už v roce 1992. Na šampionátu v Praze a Bratislavě měli Švýcaři poprvé od roku 1953, kdy skončili bronzoví, šanci získat další medaili, jenže v utkání o třetí místo podlehli tehdejšímu Československu 2:5.

Obdobími, ve kterém švýcarský hokej budil značný respekt, byla především třicátá léta a počátek padesátých. Z těchto etap pochází jeho sbírka devíti medailí. Největšího úspěchu Švýcaři dosáhli na šampionátu v roce 1935 v Davosu, kde využili domácího prostředí k zisku stříbrných medailí. Do finále, v němž je porazila až silná Kanada, přitom proklouzli po výhře nad Československem (4:0). Osm zbylých kovů má bronzovou hodnotu.

V posledním desetiletí uplynulého milénia se Švýcarsko pohybovalo střídavě mezi elitou a B skupinou. Na výborné čtvrté místo z roku 1998 navázalo i solidním vystoupením na následujícím šampionátu v Norsku, kde skončilo ve skupině mužstev na 5. - 8. místě, na loňském turnaji v Petrohradu vypadli Švýcaři ve čtvrtfinále s Kanadou a v konečné tabulce zaujali šestou pozici.

V Německu se poprvé představili v sobotu v zahajovacím utkání s domácím mužstvem a překvapivě prohráli 1:3. Zatímco mnohé celky neustále doplňují soupisky o zámořské posily, Švýcaři ztratili těsně před startem šampionátu výraznou oporu, brankářskou jedničku Reta Pavoniho. Chytat nemůže ani další gólman a zřejmě současná největší hvězda švýcarského hokeje David Aebischer, který v bojích o Stanley Cup kryje záda Patricku Royovi v Coloradu Avalanche.

Posledních deset šampionátů
1991
: 7. místo
1992: 4. místo
1993: 12. místo (sestup)
1994: 1. místo ve skupině B (postup)
1995: 12. místo (sestup)
1996: 2. místo ve skupině B
1997: 3. místo ve skupině B (postup)
1998: 4. místo
1999: 5. až 8. místo
2000: 5. až 8. místo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze