SMUTEK. Švýcarští hokejisté chvíli po konci posledního zápasu na mistrovství světa | foto: Reuters

Švýcarský sen skončil smutně. Domácí hokejisté budou v boji o medaile chybět

• 2
Kloten (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Před turnajem tajně snili o medaili. "Na rozjezd máme Francii a pokud potom porazíme Německo, budeme bojovat o cenné kovy," hlásali odvážně domácí hokejisté. Optimismus jim nevzaly ani nevýrazné výkony v prvních dvou zápasech, už vůbec ne porážka s obhájcem titulu z Ruska.

"Po první třetině jsme vedli 2:1, Rusy jsme jasně přestříleli, nemáme se za co stydět," byli i přes porážku spokojeni domácí fanoušci. Ti byli pro Švýcary šestým hráčem na ledě. "Je to parádní pocit, fanoušci jsou velkou podporou. Jsou hlasití a skvělí," rozplýval se po zápase s Německem Andres Ambühl, tahoun švýcarského týmu.

Už v prvním duelu s Francií však měli Švýcaři namále. Zápas vyhráli nejtěsnějším rozdílem 1:0 a to ještě sudí neuznal Francouzům gól pro postavení Treilleho v brankovišti.

Švýcarsko - Lotyšsko: Ankipans a BezinaPodobné trápení zažili Švýcaři proti matným Němcům. Pak přišla už zmiňovaná prohra s obhájcem titulu z Ruska. Protože Francouzi překvapivě vyřadili Němce, vstupovali domácí Švýcaři do druhé fáze turnaje se třemi body za výhru nad Francií. Byli proto poměrně spokojeni. Varovat je však měla jejich nízká produktivita. Přestože své tři soupeře ve skupině, včetně Rusů, přestříleli v poměru 119:60, jejich skóre 6:6 vybízelo k zamyšlení.

A přišel asi osudový zápas proti Lotyšsku. Pobaltský soupeř spoléhal na fantastického Masalskise v brance a dlouho bránil těsné vedení 1:0. Prodloužení vydřel až v power-play šesti proti čtyřem šikovný technik Andres Ambühl. Švýcaři opět přestříleli svého soupeře 39:22, ale na víc než jeden bod to nestačilo.

Když pak Masalskis vychytal v nájezdech Wicka, Lemma i Sprungera, stahovala se nad domácím výběrem černá mračna. A to už i domácí fanoušci začali cítit, že to s jejich miláčky nevypadá dobře. "Moc našim nevěřím, vidím to špatně," přiznal před zápasem se Švédskem jeden z nich. Přesto jich opět do haly v Bernu přišla plná hala. Evidentně zdeptaní domácí hráči však na Švédy nestačili a jednoznačně podlehli 1:4.

Když o všechno, Švýcaři selžou

Celý národ se tak upínal k poslednímu zápasu domácích. Jedině výhra nad USA posouvala domácí hokejisty do čtvrtfinále. "Švýcarům moc nevěřím. Znám jejich mentalitu. Když o něco jde, většinou to nezvládnou," prozradil před zápasem se Spojenými státy český florbalový internacionál Michal Rybka, který působí ve Švýcarsku.

Rusko - Švýcarsko: Švýcarský brankář Gerber inkasuje z hole Rusa Afinogenova.Nahrávala tomu i statistika vzájemných zápasů, když z devatenácti utkání proti USA vyhrálo Švýcarsko pouze čtyřikrát. Domácí hokejisté bojovali a po gólech Ambühla a Lemma dvakrát vedli. Nakonec však turnaj zakončili hořce chutnající výhrou v prodloužení. Trefa Wicka v čase 60:13 přišla pozdě. Remíza v základní hrací době znamenala, že na úkor domácích hokejistů postoupili do čtvrtfinále hokejisté Lotyšska.

Minimální cíl, který si domácí hokejisté stanovili, tak nebyl splněn. A sen o medaili se rozplynul. Poprvé od MS v Rize v roce 2006 Švýcaři nepostoupili do čtvrtfinále. A nyní dokonce poprvé před natěšenými domácími diváky. Ve Švýcarsku se vzedmula velká vlna kritiky nad domácím trenérem Ralphem Kruegerem.

"Je to výhra, která nám trhá srdce. Bojovali jsme až do konce, abychom vyhráli po šedesáti minutách, ale nebyli jsme dostatečně dobří, aby se nám to podařilo," neskrýval nesmírné zklamání železný muž švýcarské sestavy Mark Streit. Obránce New Yorku Islanders strávil na ledě v šesti zápasech neuvěřitelných 168 minut a byl nejproduktivnějším Švýcarem s pěti kanadskými body.

"Byl jsem velmi hrdý na své svěřence, jakým způsobem sehráli zápas s USA po katastrofálním zápase se Švédskem," chválil domácí hokejisty trenér Ralph Krueger. "Bohužel jsme měli ve druhé třetině hodně vyloučených a Američané měli skvělé přesilovky," pokračoval domácí kouč. "Dali jsme do toho všechno. Je to bolestivé vítězství. Těžko se mi hledají slova."