Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sýkora: S Patrikem nám to zas půjde

30 2004
Davos - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Na ledě ho stěží přehlédnete. Dravě se hrne do útoku, pálí, přihrává zpoza branky. Zpod helmy mu čouhají delší vlasy, na zádech má číslo 39. Hokejový útočník Petr Sýkora. Hvězda NHL a teď Magnitogorsku. V ruském týmu se po novém roce znovu sejde s parťákem Patrikem Eliášem. Před čtyřmi lety spolu za New Jersey vybojovali Stanley Cup.

Eliáš tehdy po rozhodujícím zápase slavil v dresu Sýkory, který po zákroku soupeře ležel v nemocnici.
"Bude zajímavé, jestli se nám bude dařit i v ruské lize. Myslím, že to bude v pohodě," říká osmadvacetiletý Sýkora.

NHL je před dvěma lety odtrhla, když právě Sýkoru vyměnili z New Jersey do Anaheimu. "Ale hráči se nemění! Pořád víme, kde ten druhý na ledě je, umíme si vyhovět," tvrdí Sýkora.

V ocelářském městě nedaleko Uralu se báječně rozehrál. Nasbíral 19 bodů za deset gólů a devět asistencí. "Začátky byly těžší. Ale už jsem si zvykl. A teď čekám, až přijde Patrik. Myslím, že nám to bude klapat," věří.

Zaprášenému Magnitogorsku dal v létě přednost před domovskou Plzní i krásným Švýcarskem, kde nyní hraje s ruským klubem Spengler Cup. A teď v něm uvítá i parťáka. "Co mu ve městě ukážu? Vůbec nic. Pro nás, když přijdeme z Ameriky, je to trošku šok. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na jídlo. Musím si najít, co potřebuju. Jsme zhýčkaní, ale v Rusku jde především o hokej."

Hokejová dvojčata zase spolu
Kdysi vůdčí dvojice týmu New Jersey, hráli spolu šest let. S Arnottem tvořili jednu z nejlepších formací NHL. V roce 2000 vybojovali Stanley Cup. O tři roky později triumfoval už jen Eliáš, Sýkora smutnil v dresu poraženého finalisty z Anaheimu. Patří k nastupujícím šéfům české reprezentace.

Petr Sýkora
Narodil se 19. listopadu 1976
Pravé křídlo. Excelentní střelec. Drobná postava dovede vypálit překvapivě tvrdě, zejména golfovým úderem.
Přezdívky: Sejček, Sykkie
V NHL: 608 zápasů, 202 gólů, 259 asistencí (461 bodů)
V play-off NHL: 84 zápasů, 26+33 (59)
Úspěchy: Stanley Cup 2000 s New Jersey, mistr světa 1999
Očima trenéra Marka Sýkory:
Naučil se hrát velmi efektivně. Kdybych měl možnost, dal bych mu zabrat fyzicky.

Patrik Eliáš
Narodil se 13. dubna 1976
Centr. Všestranně vybavený hokejista. Rychlý, obratný bruslař, šikovný s hokejkou. Zároveň je dravý, umí přitlačit u mantinelu.
Přezdívky: Patty, Eli

V NHL: 558 zápasů, 207 gólů, 252 asistencí (459)
V play-off NHL: 102 zápasů, 28+50 (78)

Úspěchy: Stanley Cup 2000 a 2003 s New Jersey

Magnitogorsku vévodí obrovská ocelárna. Hráči si do bytu kupují čističky vzduchu a balenou vodu. A zábavy ve městě moc není. "To je to nejhorší. Televize, filmy, ale jinak je to těžké." A tak si hokejisté mezi sebou půjčují DVD, vozí si je z domova. "Filmů jsem viděl hodně a hodně jich ještě bude."

Když Sýkora do Ruska odcházel, nevěděl o Magnitogorsku nic. Eliáše už může připravit. "Nejhorší bylo celé to prostředí kolem hokeje," říká. "A ruština? Teď už rozumím všemu a trochu i mluvím. Do konce sezony se zaběhnu."

Klubem nabízený byt odmítl, raději přebývá v hotelovém apartmá. Stejně jako obránce Gončar nebo gólman Nabokov. "A teď tam bude i Patrik. Bude to takový náš domov."

Když spolu hrávali v New Jersey, na cestách po Americe bydleli spolu. Eliáš pravidelně nocoval na posteli u okna a ovládal televizi, Sýkora zase dříve vstával. A teď? "Nevím, jak to bude. To ukáže čas."

Říká se jim hokejová dvojčata. Ale mimo led jsou každý jiný. Sýkora zbožňuje své dva dobrmany, které při ruském angažmá nechal u táty v Plzni. V Rusku je postrádá. "Bez nich je to pro mě těžké. Býval jsem s nimi skoro každý den."

Eliáš je proslulý sledováním módních trendů. Před časem se nechal fotit pro jeden časopis na palubě letadla. A má rád fotbal. Chodil na Spartu na Ligu mistrů, vyrazil i do Portugalska na Euro. "Máme s Patrikem rozdílné zájmy, ale jak přijdeme na zimák, jsme si hodně podobní. Hrajeme stejným stylem, máme za sebou podobné začátky."Najdete na iDNES.czmobilní verze