Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sýkora si oblíbil pohodu i kázeň Finů

23 2004
Tampere, Praha - Málokdy zajíždí hokejový trenér Václav Sýkora do centra finského města Tampere. Ale jen do něj vstoupí, neujde pozornosti. „Říká se, že Finové jsou uzavření. Ale hlásí se k vám,“ říká Sýkora, kouč mužstva Ilves Tampere. Jediný český trenér ve finské lize vytáhl poslední tým minulého ročníku blízko play-off.

Před sezonou to byl jen sen. Ilves se teď pohybuje v šestici nejlepších týmů, čímž by si zajistil přímý postup do čtvrtfinále. O zbylé dvě místa se utkají celky na 7. až 10. místě.

„Play-off je pro nás magnet. Jenže tabulka je hodně vyrovnaná, kromě posledního Lahti mají šanci na postup všichni,“ říká jedenapadesátiletý kouč z Kladna.

Do Finska se vrátil loni po sedmi letech. Nejdřív vedl druholigovou Lappeenrantu, pak dovedl v nejvyšší soutěži mužstvo Lukko Rauma ke třetímu místu.

V zemi tisíce jezer je od konce loňského března. Od té doby se do Česka dostal jen na pár dní. S rodinou se usadil v odloučené čtvrti nedaleko lesa, tři kilometry od haly, pět od centra města. „Vybrali jsme to kvůli dětem, aby mohly chodit ven.“

S dcerou a synem se po večerech učí. Potomci mají individuální studijní plány z českých škol. „Opakuju si středoškolskou matematiku. Ještě to jde,“ říká.

S finštinou se ale sám moc nepere. „Používám jen pár hokejových slov. Je to těžký jazyk. Ale kdybych se mu věnoval, musel bych se ho naučit. Jenže mluvím anglicky, takže mě to nenutí,“ říká Sýkora, který společně s Pavlem Hynkem dovedl v roce 2002 k titulu Spartu.

Užívá si finskou zimu. Zasněžená krajina vypadá jako z pohádky.
„Zima je tu nádherná. I když tmavá,“ říká Sýkora. „Když jdu ráno na trénink, je tma a kolem čtvrté už se zase stmívá. Ale na severu je to horší.“

Tampere je obklopené jezery. Ale ani v létě tu Sýkoru s prutem neuvidíte. Nerybaří. Volno tráví hlavně s rodinou. S dalšími Čechy ve Finsku se vídá málo. „Většinou jen před utkáním, není moc času.“

Krajany měl i v týmu, ale z trojice hráčů mu v mužstvu zůstal jen útočník Vorel. Obránce Hlavačka šel do Ruska a útočník Kucharczyk se vrátil do extraligy.
I bez nich ale tým zatím vede k úspěchu, užíval si i první místo v lize. Přitom mužstvo před sezonou tížily velké věkové rozdíly mezi hráči.

Právě za Ilves hraje třeba Raimo Helminen, devětatřicetiletý veterán, který absolvoval nejvíc olympiád.

Život ve Finsku si Sýkora oblíbil, už prodloužil smlouvu na příští sezonu. „Lidé tu žijí v pohodě. Vědí, co můžou čekat třeba od úřadů. Dodržují pravidla, což je vidět třeba na silnicích. Je tu snad nejnižší kriminalita na světě,“ libuje si. „Ale zůstat tu? Ne, jsem patriot.“Najdete na iDNES.czmobilní verze