Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sýkora věří, že přišly lepší časy

13 1999
N e w Y o r k - Jak slavný by asi byl dvaadvacetiletý hokejista Petr Sýkora, kdyby mu život utíkal bez potíží. Nadáním bohatě obdařeného útočníka brzdí každou chvíli nějaká. Zdravotní komplikace, osobní problémy, křivdy.

Třeba minulý týden mu v NHL rozhodčí neuznali gól při zápase New Jersey Pittsburgh. Domácí forvard ho moc potřeboval, aby získal sebevědomí. Dát první gól v nové sezoně bývá nejtěžší. A tak když v přesilovce dorazil ránu obránce Niedermayera a snížil na 5:6, oddechl si.

Nejprve sice trefu připsali Rusovi Brylinovi, ale za chvíli už hlasatel opravoval: "Branku Devils zaznamenal hráč číslo sedmnáct, Petr Sýkora." Po utkání se však v oficiálním zápisu znovu objevil jako autor gólu Sergej Brylin. Sýkora zaklel.

Před draftem do NHL se o osmnáctiletém talentu povídalo, že brzy udělá víc bodů než Jágr. Jenže pochroumal si rameno a v žebříčku nejžádanějších mládenců spadl až na osmnácté místo.

Po solidní nováčkovské sezoně si ho trenéři Bukač s Lenerem vybrali do národního mužstva na šampionát do Vídně. Lou Lamoriello, generální manažer New Jersey, si však postavil hlavu a drobného centra nepustil. Sýkora přišel o zlato.

Na podzim 1996 znovu udeřila zranění. Nepříjemnou bolest třísel mu v klubu nakazovali přemoci námahou. Přitom nejspíš potřeboval klid. Měl zkažený celý rok.

Vyvrtnutý kotník poznamenal i ten další. Promarodil dvacet utkání a navrch se musel vypořádat s citovými záležitostmi. Měl problémy se spanilou přítelkyní. "Abych se v hokeji dostal dál, muselo to skončit rozchodem. Potřeboval jsem zůstat sám," přiznal nedávno v jednom z rozhovorů. Doma si pak hýčkal jen činčilu, až nyní má novou partnerku.

Po čtyřech letech trápení se prosadil v minulé sezoně. V řadě s nezdolným obrem Jasonem Arnottem a šikovným krajanem Patrikem Eliášem plnil v New Jersey dávnou věštbu o skvostné budoucnosti. Sýkora zlepšil střelbu a pronikl mezi dvacet nejproduktivnějších hráčů NHL.

Opravdovou radost si užil na mistrovství světa v Norsku, kde si vysloužil zlatou medaili. Znamenala pro něj zadostiučinění. Konečně něco vyhrál.

Nicméně idyla přes léto nevydržela. Do přípravného tábora přijel o pět dní později, aby demonstroval nesouhlas s tím, jak s ním klub zachází. Nechtěl z manažera Lamoriella vymámit víc peněz, i když nemá uzavřenou dobrou smlouvu. "Nelíbily se mi některé věci osobního rázu, musel jsem to dát najevo," vysvětluje Sýkora.

Vrhnul se do tréninku, ale namohl si druhé rameno. V testovacích střetnutích nastoupil jen jednou. Navíc musí oželet přítomnost kamaráda Eliáše, jenž se nedohodl na novém kontraktu. A teď k tomu patálie s gólem...

Obyčejně se hokejisté o malichernosti nehádají, ovšem v NHL se podle statistik určuje leccos. Respekt, místo v sestavě i finanční ohodnocení. Nastřádat 29 a 30 branek znamená významný rozdíl při vyjednávání o gáži.

"A navíc ten gól byl jasně můj. Byl pro mě strašně důležitý. Máme to na videozáznamu. Rád bych věděl, kdo to zpackal," hněval se.

To ještě nevěděl, že statistici uznali chybu a opravili ji. Včera se na oficiální internetové stránce NHL u jména Petr Sýkora v položce "góly" proměnila nula na jedničku. Třeba se hokejový osud šikovného útočníka definitivně otočil a je už konec nesnází.

Autor:


Témata: Patrik Eliáš

Najdete na iDNES.czmobilní verze