Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také rozhodčí sní o hokejové olympiádě

22 2001
Pardubice - Dva čeští rozhodčí mají šanci řídit zápasy na olympijských hrách v americkém Salt Lake City. Do širšího výběru zařadila mezinárodní hokejová federace IIHF hlavního Vladimíra Šindlera a čárového Petra Blümela. "Je to pro mě velké překvapení," říká pardubický rozhodčí Blümel. "V neoficiální podobě se však tato informace ke mně dostala už na letošním mistrovství světa v Německu." Blümel má za sebou šest sezon na čáře v domácí extralize a čtyři roky je mezinárodním rozhodčím IIHF.

Dvě sezony také vlastní nejvyšší licenci mezinárodního rozhodčího, která ho opravňuje řídit zápasy na světových šampionátech juniorů a mužů a na olympiádě.

Kolik čárových rozhodčích je v širším výběru a kolik jich na olympiádu pojede?
Počet rozhodčích v širším výběru bohužel neznám. Na olympijské hry zřejmě pojede šest hlavních a deset čárových.

Mezi hlavními sudími se objeví na olympiádě i rozhodčí z NHL. Platí to i pro čárové?
Z NHL se olympijského turnaje zúčastní vedle tří hlavních i čtyři čároví rozhodčí.

Jak odhadujete svou šanci jet do Salt Lake City?
To se neodvážím odhadnout. Budu se však snažit udělat vše pro to, abych se dostal "mezi vyvolené". Vím, že šance pískat na tak kvalitním turnaji se v mé kariéře už nemusí opakovat.

Rozhodčí čeká v polovině září třídenní přípravný kemp v německém Füssenu. Zúčastní se ho všichni ze širšího výběru nebo už jen ti vybraní?
Podle mně známých informací na přípravný kemp pojede celý širší výběr rozhodčích IIHF. Zde pak bude uskutečněn výběr rozhodčích, který pojede na olympiádu. Na kempu určitě nebudou sudí z NHL.

Na základě čeho se bude na olympiádu vybírat?
To by měla být otázka na mezinárodní komisi rozhodčích. Předpokládám, že jedním z kritérií budou dosažené výsledky na letošním mistrovství světa mužů v Německu. Dalším kritériem pravděpodobně budou výsledky testů na přípravném kempu. Jeho náplň mi však zatím není známa. Určitě zde proběhnou semináře zaměřené na výklad pravidel a jejich realizaci, dále zde budeme muset určitě projít testem z pravidel ledního hokeje a bruslení.

Kdy bude známa nominace rozhodčích na olympiádu?
Přesný termín nevím. Určitě to však bude až po přípravném kempu.

Znamená pro vás zařazení do širšího výběru rozhodčích pro olympijské hry výraznou změnu v přípravě na novou sezonu?
Samozřejmě tento rok kladu na přípravu větší důraz, ale výraznou změnu to pro mě neznamená. Každý rok se totiž rozhodčí Českého svazu ledního hokeje účastní semináře, který se koná na konci srpna. Na něm musí každý z nás prokázat svou připravenost na sezonu. Na tomto semináři musí každý rozhodčí úspěšně splnit testy z bruslení, atletiky, pravidel ledního hokeje a z angličtiny. Na tu se letos budu muset zaměřit více, protože všechny přednášky, semináře a testy na kempu ve Füssenu budou probíhat v angličtině.

Co pro vás zařazení do širšího výběru znamená?
Je to první krok ke splnění mého velkého snu - dostat se jako rozhodčí na olympijské hry. Zvláště v době, kdy se olympijský turnaj těší velké popularitě a získal velkou prestiž díky účasti hráčů z NHL. Pro mě by to byla asi největší meta, kterou bych mohl ve své rozhodcovské kariéře dosáhnout.

Start na olympiádě se Naganem stal mezi hokejisty velice prestižní záležitostí a z turnaje se stala přehlídka nejlepších hráčů světa. Platí to i pro rozhodčí?
Samozřejmě, že mezinárodní komise rozhodčích IIHF se snaží vybrat na tento turnaj jen ty nejlepší rozhodčí, kteří by měli být zárukou kvalitního odřízení utkání. Dokladem toho je i uspořádání zmiňovaného přípravného kempu, který je však jen vyvrcholením práce na přípravě rozhodčích pro olympijský turnaj. Komise už delší dobu sledovala adepty, ze kterých podle výsledků na mezinárodních turnajích sestavila širší výběr pro olympijské hry. Kvalitu rozhodování určitě zlepší i účast hlavních a čárových rozhodčích z NHL.

Nejvyšší licenci mezinárodního rozhodčího vlastníte dva roky. Jaké vrcholné akce jste za tu dobu absolvoval?
První mezinárodní zkušenosti jsem sbíral na mistrovství světa juniorů do 20 let, které se konalo na přelomu roků 1999 a 2000 ve Švédsku. Tento turnaj byl pro mě velmi úspěšný, neboť jsem vedle čtvrtfinále rozhodoval i semifinále a utkání o třetí místo mezi Kanadou a USA. V minulé sezoně jsem se opět zúčastnil světového šampionátu hráčů do 20 let v Moskvě. K mému velkému překvapení mně přišla pozvánka i na mistrovství světa seniorů do Německa. Zde jsem odřídil osm zápasů včetně čtvrtfinále Německo - Finsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze