Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Talentovaný gólman touží nakouknout do NHL

8 2003
Beroun - Přestože je mu teprve devatenáct let, už se napevno zabydlel v sestavě berounských Medvědů. A co víc, je jednou z největších opor prvoligového týmu. Hokejový gólman Miroslav Kopřiva prozatím nad očekávání dobře plní roli brankářské jedničky a má znamenitou formu. Jeho postřeh už zničil nejednoho renomovaného útočníka.

Například v utkání s Jihlavou parádním způsobem zneškodnil trestné střílení mazákovi Petru Kaňkovskému.

Kladenské brankářské dvojce paradoxně pomohlo k hostování v Berouně onemocnění kolegy Petra Ježe. Kopřiva, rodák z Příbrami, se svojí šance chopil skvělým způsobem a zdá se, že do klece jen tak někoho nepustí.

„Střídavý start do Berouna jsem velice přivítal, protože na Kladně bych za Orctem asi mnoho šancí nedostal. A brankář musí chytat a ne jen sedět na střídačce,“ řekl Miroslav Kopřiva.

Prvoligové působení bere jako odrazový můstek do velkého hokeje.

„Chtěl bych chytat extraligu. Už loni jsem nakukoval do kladenského áčka, ale hráli pak baráž, chtěli postoupit a já jsem moc šancí nedostal. Extraliga je teď pro mě prvořadým cílem,“ podotýká mladý gólman.

Další cíle jsou pořádně odvážné. „Alespoň jednou bych také chtěl obléknout reprezentační dres a láká mě i NHL,“ říká hokejista, jehož si v letošním draftu vybrala v 6. kole Minnesota.

Se zámořským klubem je neustále v kontaktu. „Přes agenta Jaromíra Henyše a pana Gáboríka, který tam dělá centrálního skauta, vím, že mně sledují.“ Důkazem je i návštěva evropského spolupracovníka Minnesoty na berounských zápasech v Písku a doma s Olomoucí.

Svůj největší individuální úspěch spojuje Kopřiva s letošním vyhlášením ankety Zlatá hokejka v Karlových Varech.

Tam byl totiž zvolen renomovanými odborníky nejlepším juniorem České republiky za loňskou sezonu.

„Bez skvělého kolektivu v kladenském juniorském týmu bych tu trofej nezískal,“ upozorňuje Kopřiva.

„Vyhráli jsme titul mistra republiky, byli jsme výborná parta a měli i skvělé trenéry Šindela se Šimáčkem.“ Přechod z mládežnického hokeje do dospělé kategorie mu nedělal žádné problémy.

„Ze začátku jsem měl pochopitelně trochu obavy. Extraliga juniorů a první liga mužů se od sebe dost liší.

Zejména v chytrosti a takové té vyčůranosti,“ jmenuje mladík největší rozdíly. „Také v tvrdosti, jsou tady prudší střely, ale já už jsem měl nějaké zkušenosti z reprezentačních výběrů a něco jsem také v přípravě odchytal za A mužstvo Kladna.“ Kopřiva si i přes svůj parádní začátek v seniorském hokeji moc dobře uvědomuje, že v silách devatenáctiletého brankáře není možné odchytat všechny zápasy v sezoně.

„Vím, že každý gólman má někdy výkyvy. Já se snažím mít formu co nejvíc stabilizovanou a vyhnout se větším výpadkům. Je to moje asi největší přednost.“

V Berouně má mladý muž s přezdívkou "Kopr" velkou konkurenci, protože na svoji příležitost čeká nejen loni nepostradatelný Petr Jež, ale i Roman Handl. Oba v přípravě podávali velice kvalitní výkony.

„Já tvrdím, že branka je jenom jedna a chytat může pouze jeden gólman. Samozřejmě, že je dobré spolu vycházet dobře, v průběhu sezony se i prostřídat. Chytat chce ale každý a každý si také bojuje o to svoje místo,“ podotýká Kopřiva.

Pozorně sleduje i výsledky Příbrami ve druhé lize. V dalším středočeském městě totiž stále bydlí a do Berouna odtamtud dojíždí.

„Teď se tam na hokej moc nedostanu, ale čtu jejich výsledky v novinách.

Můj otec tam dřív chytával, mám tam spoustu známých, takže přehled mám,“ prozradil Kopřiva.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze