Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Talentovaný útočník není smutný

24 2001
Praha - Ani milionářům všechno v životě nevychází. Devatenáctiletého hokejistu Václava Nedorosta Colorado z NHL považuje tolik, že mu dalo v přepočtu 50 milionů korun jenom za podpis na smlouvě. Mistrovství světa ale největšímu talentu českého hokeje uniklo. Byl v týmu do posledního přípravného zápasu, pak mu trenéři řekli, že nikam nepojede. "Věděl jsem, že se tam asi nedostanu," vypráví smířeně. "Jsem spokojený, že jsem tu byl a mohl odehrát nějaký zápas s hráči z NHL. Zklamání nepřevládá." Chmury nemá v povaze. Odjakživa je známý jako usměvavý patron, který si s ničím nedělá hlavu. Netrápí se, že souboj o místo třináctého útočníka pro šampionát vyhrál místo něj sparťan Hlinka.

"Měl lepší sezonu a nominaci si zasloužil víc než já. Přeji mu to," řekl Nedorost.
Kdo ví, jestli se v blízké budoucnosti na šampionát někdy podívá. Všechno nasvědčuje tomu, že od podzimu začne hrát v Coloradu, jehož hráči bývají na jaře málokdy volní pro reprezentaci. Většinou totiž zůstávají ve Stanley Cupu do posledních kol. Letos je Colorado největším favoritem.

"Bude těžké se prosadit. Colorado bude ještě dlouhá léta dobrým týmem. Pokud tam budu chtít hrát, musím na sobě makat a dokázat trenérům, že na to mám." Dnes by měl Nedorost, kovaný centr, matné vyhlídky se prosadit v týmu se středními útočníky Forsbergem a Sakikem. Mluví se však o tom, že Sakika přetáhnou bohatí New York Rangers.

"Kdyby odešel, určitě by to pro mě bylo trošku jednodušší. Ale zatím je pořád v Coloradu, nemám vyhráno." Šanci na úspěch vylepšuje výše Nedorostovy smlouvy. Za tři roky si může vydělat přes sto milonů korun. Že by Colorado nechalo sedět naději, do které dává takové peníze? K nevíře.

"Startovní podmínky budu mít lepší než jiní mladí hráči. Ty peníze jsou obrovské. Mám z nich velkou radost. Ale musím zůstat stejný, nepřipouštět si, že jsem se stal milionářem," říká Nedorost. "Když budu hrát špatně, určitě si mě nenechají jenom kvůli vysoké smlouvě. Uvědomuji si, že jsem se Coloradu zavázal. Budu muset dokázat, že jsem si ty peníze zasloužil."

Proč je tenhle mladík pro Colorado tak důležitý? Už teď umí spoustu věcí. Je silný, dobře bruslí, ale především je tvůrcem hry. Dovede rozehrát akci, předvídá, co se ve hře stane. Odborníci jsou jím nadšeni. Trenér Jaroslav Liška ho přirovnal k Peteru Šťastnému, bývalému střednímu útočníkovi Československa, který se proslavil i v NHL.

Nedorost je cílevědomý a na sebe náročný. "Musím pracovat úplně na všem. Na bruslení, fyzické kondici, střelbě, na angličtině. Někdy bych NHL chtěl hrát. Je jedno, jestli teď, nebo až za dva roky." Václav Nedorost

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze