Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Talisman? I forma na bábovku

19 2004
Severní Čechy - Čas hokejového play-off, vyřazovací části o bytí a nebytí, je i tradičním časem rituálů, sázek a magické síly talismanů. Forma na bábovku visí na střídačce olomouckých hokejistů při zápasech s Ústím. "Prostě máme formu," úsměvně glosoval Jaromír Píchal, obránce, vedoucí mužstva a sportovní manažer Olomouce, proč vybrali pro čtvrtfinále prvoligového play-off vskutku netradiční talisman.

S nápadem přišel před vyřazovací částí mohutný útočník Kučera a ostatní se toho chytli. "Z hecu. Vždycky se něco na play-off dělá, my si zvolili neobvyklého maskota. Možná si za měsíc upečeme bábovku," chichotá se Píchal.

Předtím, než formu přivázali na střídačku, vyvěsili ji olomoučtí hráči před svou kabinu, aby ji viděl soupeř. "Když kolem toho procházeli, moc slušně nemluvili," vzpomněl si jednatřicetiletý zadák na reakci ústeckých hokejistů.

Olomouc není osamocená, ani další týmy se nezříkají rituálů, amuletů nebo sázek. "Za talismana máme našeho doktora," hlásil v Chomutově třebíčský útočník Tomáš Caha.

Hráčům Mladé Boleslavi však ani pomalované tváře barevnými pruhy nepomohly v prvních dvou utkáních zastrašit Beroun. Navzdory tomu psycholog Slavomil Hubálek tvrdí, že podobné věci hráče dokáží povzbudit. " Od nepaměti se válečníci různým způsobem snažili namalovat, pramení to z nejstarších archetypů," prozradil psycholog.

S obarvenými vlasy dřív do play-off vstupovali hokejisté Chomutova. Letos si řekli, že něco vymyslí až po čtvrtfinále. "Letos začala vyřazovací část strašně rychle po posledním kole, nestihli jsme se na ničem domluvit, nebyl čas. Dřív bývalo aspoň týden volno," povzdychl si útočník Stanislav Mikšovic. "Ale vlasy si asi barvit nebudeme."

Jednotné zbarvení účesů, jednotné malování, sázky, to není samoúčelné. "Jde o prastaré psychologické techniky, jak zvýšit skupinovou soudržnost a posílit motivaci," zdůraznil Hubálek, že podobné aktivity mají svůj význam.

Jenže... Vysvětlujte to manželkám a přítelkyním! Když budou ústečtí hokejisté postupovat do dalších kol, budou se asi jejich drahé polovičky divit. "V play-off se neholíme, takže budeme trošku škaredí a zarostlí," naoko se děsí urostlý útočník Milan Buďa.

Ať série Ústí - Olomouc skončí jakkoli, jedno je jisté: po každém zápase stadionem zní zpěv - buď hokejistů samotných, nebo skupiny Kabát. "Kabáty posloucháme po každém utkání," přiznal olomoucký forvard Radek Kučera. "My si je také pouštíme," přikývl ústecký útočník David Appel.

Po první výhře nad Olomoucí se z ústecké kabiny neslo: Ta naše hospoda, odshora odspoda, to je pěkné zařízení... "Tuhle lidovku si zpíváme od prvního kola," řekl Appel.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze