Tampa se přiblížila na dosah postupu

19 2004
St. Petersburg - Jediné vítězství nad Philadelphií již stačí hokejistům Tampy Bay k tomu, aby se probili do finále Stanley Cupu. V 5.zápase finále Východní konference zvítězili totiž 4:2 a ujali se v sérii vedení 3:2. Na rozdíl od západní dvojice San Jose - Calgary je v tomto případě domácí prostředí větší výhodou.

Železné pravidlo série podtrhla Tampa vynikajícím začátkem, ve kterém využila první tři nabídnuté přesilovky.

Tu úvodní proměnil v 11. minutě hráč ze země hokejového trpaslíka- Ukrajinec Ruslan Fedotěnko, jemuž byl připsán 6. gól v play-off. Vynikající formu pak potvrdil centr druhého útoku Brad Richards, který se v prostřední třetině trefil posedmé a poosmé.

Nejprve po 24 vteřinách druhé části propálil Roberta Escheho z levého kruhu, čímž vešel do historie klubu jako nejrychlejší střelec v play-off po začátku třetiny. Druhou asistenci si připsal obránce Pavel Kubina

Ve 28. minutě pak vrátil vyloučeného Slováka Michaela Handzuše na led už po třech vteřinách, když pohotově skóroval po vyhraném buly.

V tu chvíli to vypadalo, že Lightning drží otěže utkání pevně v rukou. Flyers však překvapili velmi rychlým protiútokem a během 38 vteřin dokázali snížit dvěma góly na 2:3. Handzuš nejprve ve 29. minutě připravil Nikolaje Chabibulina o čisté konto, při dalším střídání pak navnadil diváky na zajímavou podívanou pro zbytek zápasu

Pohled o historie

*Tampa se účastní play-off potřetí ve své historii, ale jen letos postoupila až do finále Konference.
*Zatím jediné setkání s Philadelphií prohrála: v roce 1996 vypadla již v prvním kole s výsledkem 2:4 na zápasy.
*Minulý rok prohrávala Philadelphia 2:3 na zápasy s Ottawou ve druhém kole a podlehla v 6. utkání doma 1:5.

Patrick Sharp, jenž se ve vyřazovacích bojích prosadil poprvé v kariéře.

Tampa však potřetí nezakolísala a těsný náskok držela až do konce. Flyers v poslední minutě odvolali brankáře Escheho, čehož využil gólem na konečných 4:2 patnáct vteřin před koncem Tim Taylor

Tampa může dokonat svou brilantní sezonu v šestém utkání, které se hraje v noci ze čtvrtka na pátek opět ve Philadelphii. Tam však mají "Letci" vynikající bilanci sedmi výher a jediné porážky. V případě jejich výhry by se muselo rozhodnout v sedmém zápase na půdě Tampy během noci ze soboty na neděli.

Páté finále Východní konference

Tampa Bay-Philadelphia 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
21. a 28. Richards (na první Kubina), 11. Fedotěnko, 60. Taylor - 29. Handzuš, 30. Sharp. Střely na branku: 30:30. Diváci: 21 517. Výsledky předcházejících zápasů: 3:1, 2:6, 4:1, 2:3. Stav série: 3:2.

Gólman Philadelphie Robert Esche likviduje ve spolupráci s obráncem Kimem Johnssonem šanci Martina St. Louise.

BULLIN WALL! Brankář Nikolaj Chabibulin má v play-off průměr 93.9 procent pochytaných střel, nejelpší ze všech.

Brad Richards z Tampy Bay (č. 19) a jeho spoluhráči se radují z gólu v utkání s Philadelphií.