Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tavares: ten, který překonal i Gretzkého

John Tavares - Kanadský útočník John Tavares. | foto: Reuters

7 2008
Pardubice - Na celém světě není moc hokejistů, kteří by si do životopisu mohli napsat: Překonal jsem rekord Wayna Gretzkého. On ano. On, potomek portugalských předků. On, čerstvý juniorský mistr světa s kanadským týmem. On, příští hvězda NHL. On, John Tavares.

"Všechno srovnávání s Gretzkým je pro mě pochopitelně hodně lichotivé," přiznává 17letý útočník. "Ale chci být hlavně sám sebou."

Takhle to řekl už při své první tiskové konferenci po vstupu do juniorské ligy: "Prosím, já chci být prvním Johnem Tavaresem. Ne druhým kýmkoliv."

Gretzkého juniorský rekord překonal v minulé sezoně Ontario Hockey League, v níž dal 72 gólů za 67 zápasů. Je pak těžké vyhnout se porovnávání těch dvou. Když už ovšem Tavares připustí poměřování s nějakým hokejistou, pak s ottawským snajprem Dany Heatleym.

"Taky se o něm říká, že jestli má nějakou slabinu, pak je to bruslení," vysvětluje. Na pardubickém stadionu v sobotu slavil se zlatou medailí na krku, dojatě zpíval kanadskou hymnu.

Podle protokolu se sice nestal nejlepším hráčem mistrovství, ale i tak se o něm mluvilo nejvíc. Podle diváků zámořského kanálu CBC byl nejlepším kanadským útočníkem. Nebylo to přehnané.

Jen si vzpomeňte, jak k týmovému triumfu přispěl. Třeba proti Čechům. To byl v roli zvláštního hokejového libera. Zahrál si jen při několika střídáních, hlavně v přesilovkách. Jenže ze čtyř střel dal dva góly.

Tak se pozná hvězda! A nejen hokejová. Je totiž všestranně nadaným sportovcem Díky rodině zdědil geny především pro jeden další sport. Pro lakros. I v něm je dobrý. Zatraceně dobrý.

Teprve nedávno se rozhodl, že dá přednost hokeji. Možná si v tu chvíli oddechl Tavaresův strýc, jenž je nejproduktivnějším hráčem v historii kanadské profesionální lakrosové ligy. Tenhle primát vydrží. Jiné, i ty Gretzkého, mohou padnout.

Ale nebude to hned. NHL si na Tavarese ještě počká. Pro letošní draft mohou být vybíráni hokejisté, kteří se narodili do 15. září. Jaká smůla! Tavares slaví narozeniny o pět dnů později. Na draft se tedy vydá až za rok.

Pravděpodobně. Vždyť pro draft juniorské ligy OHL dostal výjimku. Mohl tak být díky statutu "výjimečného hráče" vybrán už ve 14 letech.

O dva roky dřív! Něco podobného se teď Tavaresův agent Bryan Deasley snaží vyjednat i s NHL. Podle všeho mu to však nevyjde. Takže ještě sezonu. A pak se vám Tavares připomene.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze